Romsi 
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę i 4 cytaty, ostatnio widziany 2 tygodnie temu
Teraz czytam
 • Akacje kwitną
  Akacje kwitną
  Autor:
  Tom opowiadań, "montaży", jak je nazywała Debora Vogel, zrodził się nie tylko z (dziś zaginionej) korespondencji z Schulzem, ale również z jej własnych, oryginalnych teorii estetycznych. Vogel fascyno...
  czytelników: 89 | opinie: 6 | ocena: 7,95 (19 głosów)
 • Edda Poetycka
  Edda Poetycka
  Autor:
  Edda starsza, zwana też Eddą poetycką, składa się z pieśni poświęconych bogom oraz bohaterom i wojownikom, napisanych stylem, który od niej właśnie został nazwany eddycznym. Pieśni Eddy starszej to ut...
  czytelników: 356 | opinie: 14 | ocena: 8,17 (124 głosy) | inne wydania: 1
 • Odwaga i strach
  Odwaga i strach
  Autor:
  Odwaga i strach to opowieść o postawach ludzkich w obliczu zagrożenia życia. Autorka ukazuje historię okupowanego Lwowa na poziomie mikrohistorii, z perspektywy historii osobistych. Jednak nie tylko n...
  czytelników: 73 | opinie: 0 | ocena: 7,25 (4 głosy)
 • Polak sprzeda zmysły
  Polak sprzeda zmysły
  Autor:
  Mariusz Szczygieł o książce: Wreszcie możemy zobaczyć siebie! Nie ma o Polsce takich książek jak debiut Konrada Oprzędka. Wariackich, ale pogodnych. Smutnych, ale nie przygnębiających. Moje pokolenie...
  czytelników: 867 | opinie: 41 | ocena: 6,63 (272 głosy)
 • Przez ucho igielne (sploty)
  Przez ucho igielne (sploty)
  Autor:
  Być może istnieje podskórna tkanka świata wyznaczająca relacje ludzi i przedmiotów. A może to przypadek, że ścieżki kamieniarza Jana i krawcowej Bożeny, początkowo oddalone, w pewnym momencie zbiegają...
  czytelników: 83 | opinie: 6 | ocena: 7,15 (26 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-11 18:21:01
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Prawie przeczytane, W międzyczasie
 
2018-09-05 22:28:06
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-05 01:15:06

Nie przeczytałam tego od deski do deski, bo nie jestem w stanie i myślę też, że nie warto. Wybieram interesujące fragmenty gdy najdzie mnie ochota i dobrze mi z tą książką, bo pozostawia we mnie duże pole do nowego myślenia o Ukrainie, przymierzania perspektywy autorki do swojej wiedzy i opinii. Przede wszystkim Zabużko należy do tych piekielnie inteligentnych i nieszablonowo myślących... Nie przeczytałam tego od deski do deski, bo nie jestem w stanie i myślę też, że nie warto. Wybieram interesujące fragmenty gdy najdzie mnie ochota i dobrze mi z tą książką, bo pozostawia we mnie duże pole do nowego myślenia o Ukrainie, przymierzania perspektywy autorki do swojej wiedzy i opinii. Przede wszystkim Zabużko należy do tych piekielnie inteligentnych i nieszablonowo myślących kobiet, które podziwiam i lubię czytać. Tematy, jak można się domyśleć, okołonarodowe mocno, dlatego też w większych dawkach jednorazowo dla mnie zbyt ciężkie.

pokaż więcej

 
2018-09-05 01:00:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Szkolne obowiązki, W międzyczasie

Dotąd nie lubiłam za bardzo Lema, może dlatego, że niewiele przeczytałam. Jednak jestem pewna, że to książka wyjątkowa. Piękna. Czysta przyjemność czytania. Nie wiem czy większą rolę grają tu przedmioty dzieciństwa, nostalgia za nieistniejącym światem, czy konfrontacja z samym sobą sprzed lat, ale czyta się to doskonale.

 
2018-09-05 00:57:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Prawie przeczytane, Wakacyjne czytanie
Cykl: Stulecie detektywów (tom 1)
 
2018-09-05 00:56:39
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Prawie przeczytane, Szkolne obowiązki
 
2018-09-05 00:56:06
 
2018-09-03 13:01:44
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, W międzyczasie

W wielu komentarzach powtarza się jedno: po "Polska odwraca oczy" ta książka jest raczej zawodem. Grupowanie tak różnych tekstów pod zbiorczym tytułem nie tylko jest zdecydowanie nieadekwatne do treści większości reportaży, ale przynajmniej mnie wprowadziło to mocno w błąd: czekałam na reportaże o kobietach , a dostałam miszmasz, typową zbiorówkę.
Nie chodzi o to, że nie doceniam Kopińskiej,...
W wielu komentarzach powtarza się jedno: po "Polska odwraca oczy" ta książka jest raczej zawodem. Grupowanie tak różnych tekstów pod zbiorczym tytułem nie tylko jest zdecydowanie nieadekwatne do treści większości reportaży, ale przynajmniej mnie wprowadziło to mocno w błąd: czekałam na reportaże o kobietach , a dostałam miszmasz, typową zbiorówkę.
Nie chodzi o to, że nie doceniam Kopińskiej, szanuję ją za deklarację etyczności i dość staromodne podejście do pisania - ale ten zbiór w jeszcze większym stopniu bazuje na sensacyjności, a z interesujących wątków niewiele zostało doprowadzonych do końca. Niedosyt i zawód.
Być może w wydaniu książkowym te reportaże zasługują na rozszerzenie w porównaniu ze swoimi gazetowymi formami, nie wiem. Wydanie samo w sobie jest paskudne: przesadnie duży druk, skrót najbardziej poruszających zdań wyciągniętych z danego tekstu pod tytułem - nie wierzę, że to jest potrzebne, by ludzie je przeczytali. Forma jak z Faktu, niestety, zawód. Myślę, że mądry czytelnik zasługuje na lepsze traktowanie. Co prawda znam kilkoro ludzi, którzy sięgnęli po ten tom z powodu nachalnej reklamy i właśnie głośnego, poczytnego nazwiska... jednak to wszystko przynosi więcej szkody niż pożytku i w tej książce widać to wyraźnie: sensacja, pochłanianie trudnych tekstów podanych w sposób pozbawiony empatii (mówię o formie wydawniczej, nie tekstowej), masówka i reguły wydawnicze uwłaczające inteligencji czytającego. Muszę zrobić przerwę od takich reportaży, bo bardziej niż ich interwencyjna, w pełni słuszna i potrzebna treść, osłabia mnie podejście wydawcy do sprawy i odbiorcy. Przykro mi.
Jeszcze krótko o zakończeniu: cały czas mam wrażenia, że ten wywiad z reporterką czytałam już gdzieś wcześniej. Pewnie w gazecie.
Na powieść Kopińskiej będę czekać, może być ciekawie.

pokaż więcej

 
2018-09-03 12:56:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Prawie przeczytane, W międzyczasie
 
2018-08-25 23:58:30
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Wakacyjne czytanie, W międzyczasie
Seria: Reportaż

Jestem zachwycona i chcę tam jechać natychmiast. Czytane w warunkach potwornego polskiego lata w mieście - pobudza wyobraźnię i tęsknotę za zimą. Chyba bardziej niż sam styl cenię za opowiedziane historie, forma mnie nie porwała, choć zdarzały się przyjemne fragmenty. Czytałabym dalej, obejrzałabym każdy film o Svalbardzie a już najbardziej przeprowadziłabym się do tego świata. Czytając... Jestem zachwycona i chcę tam jechać natychmiast. Czytane w warunkach potwornego polskiego lata w mieście - pobudza wyobraźnię i tęsknotę za zimą. Chyba bardziej niż sam styl cenię za opowiedziane historie, forma mnie nie porwała, choć zdarzały się przyjemne fragmenty. Czytałabym dalej, obejrzałabym każdy film o Svalbardzie a już najbardziej przeprowadziłabym się do tego świata. Czytając opowieści ludzi, którzy trafili tam niekiedy przypadkiem i zakochali się w tym końcu świata, czuję że byłabym jednym z nich. Widzę się w tych wszystkich sytuacjach, wygwizdowiach, jak leżę na śniegu albo chłonę nagim ciałem pierwsze promienie słońca po nocy polarnej.

pokaż więcej

 
2018-08-22 21:12:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Prawie przeczytane, Szkolne obowiązki

"Sekcje zwłok, uliczne wypadki ściągające zainteresowanie gapiów, podręczniki anatomii, prześwietlenia i sondy, wszystko to są cienie, atrapy, a nie bezpośredni wgląd we własne trzewia. To, co dzieje się w nas, umyka nieodwracalnie. Nie możemy powąchać własnej wątroby, polizać serca, wodzić palcem po fałdach mózgu. Nie możemy ich nawet bezpośrednio zobaczyć. Z własnego doświadczenia wynosimy... "Sekcje zwłok, uliczne wypadki ściągające zainteresowanie gapiów, podręczniki anatomii, prześwietlenia i sondy, wszystko to są cienie, atrapy, a nie bezpośredni wgląd we własne trzewia. To, co dzieje się w nas, umyka nieodwracalnie. Nie możemy powąchać własnej wątroby, polizać serca, wodzić palcem po fałdach mózgu. Nie możemy ich nawet bezpośrednio zobaczyć. Z własnego doświadczenia wynosimy przekonanie, że sami dla siebie jesteśmy niedostępni. Może nawet stanowimy tajemnicę."
Aż dziw, że trafiam na tę książkę dopiero teraz. Zgadza się z blurbem na okładce - jest wyjątkowa i bardzo na nią czekałam, bardzo mi była potrzebna. Podsumowała ładnie wiele rzeczy, które kołatały mi się od dawna w głowie, ale których nie umiałam ująć w tak zgrabne słowa. Cielesność, doświadczanie świata i nierozerwalne z nim związanie, zmysły, każdy inny i ważny na swój sposób. Myślę, że książka może niebawem podobnie jak teraz "Szczeliny istnienia" przeżyć swój renesans, bo nieźle wpisuje się w szalenie modny nurt mindfullnes, choć tu w wydaniu intelektualno-filozoficznym: uważność, doświadczanie, podmiotowość i bycie w świecie. A wszystko to osadzone w języku na poły akademickim, na poły poetyckim. Pięknie się to czyta i nie można się oderwać, tyle ciekawych metafor i teorii oglądanej z zupełnie nowej dla mnie strony. W dobie cynicznego sceptycyzmu i antyhumanizmu przynosi ukojenie.

pokaż więcej

 
2018-08-15 21:02:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Wakacyjne czytanie, W międzyczasie
Autor:

"Bo wewnątrz kuli ziemskiej jest jeszcze jedna, o wiele większa niż ta zewnętrzna, a Vaclav Netusil znalazł sposób, jak się tam przedostać. Bez dwóch zdań jest lepsza niż ta nasza. Tylko się tam przedostać..."

Wzruszałam się przy tej historii, przy opowieści człowieka uciekającego w inną rzeczywistość, gdzie jednak dopadały go demony reżimu ścigające go w prawdziwym życiu. Dziwnie się czyta...
"Bo wewnątrz kuli ziemskiej jest jeszcze jedna, o wiele większa niż ta zewnętrzna, a Vaclav Netusil znalazł sposób, jak się tam przedostać. Bez dwóch zdań jest lepsza niż ta nasza. Tylko się tam przedostać..."

Wzruszałam się przy tej historii, przy opowieści człowieka uciekającego w inną rzeczywistość, gdzie jednak dopadały go demony reżimu ścigające go w prawdziwym życiu. Dziwnie się czyta takie książki w dobie zagrożonej wolności, gdy możemy być pewni, że również tak czy siak jesteśmy obserwowani i śledzeni.Dziwnie i strasznie. I tym bardzie warto czytać Binara. Za jego szczerość, pragnienie prawdy i piękną wyobraźnię, wolność jaką daje tylko literatura. I pamiętać przy tym jednak, że to książka rozliczeniowa.

Nie mogę zrozumieć, że nie została w tym roku zgłoszona do nagrody Angelusa, a zamiast niej jakieś Szczerki i Żulczyki :/

pokaż więcej

 
2018-07-26 00:09:20
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Wakacyjne czytanie, W międzyczasie
Seria: Reportaż

Zbiór reportaży różnych, w większości mniej znanych reporterów - nie ma się co dziwić, ze poziom tekstów był różny. Nie znalazłam jednak wśród nich ani jednego, który by mnie znudził. Berlin był i jest moją wielką fascynacją, zawsze mam go za mało: historia miasta i ludzi w nim żyjących jest dla mnie jak labirynt, z którego co i rusz wyciągam coś ciekawego dla siebie. Przede wszystkim jest to... Zbiór reportaży różnych, w większości mniej znanych reporterów - nie ma się co dziwić, ze poziom tekstów był różny. Nie znalazłam jednak wśród nich ani jednego, który by mnie znudził. Berlin był i jest moją wielką fascynacją, zawsze mam go za mało: historia miasta i ludzi w nim żyjących jest dla mnie jak labirynt, z którego co i rusz wyciągam coś ciekawego dla siebie. Przede wszystkim jest to historia granic i murów, ale również buntu, kontrkultury i marzenia o lepszym, innym życiu oraz - oczywiście, historia wielkiego krachu takich marzeń. Wśród natłoku wielkich narracji łatwo zatracić perspektywę codzienności, a przecież w każdym historycznym wydarzeniu są też nastolatki, które zamiast upadkiem muru, interesowały się w tym czasie tylko wynikiem meczu w ręczną na podwórku (ten piękny reportaż, który ujmuje za serce).

pokaż więcej

 
2018-07-21 18:17:47
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-07-21 18:11:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Prawie przeczytane, W międzyczasie
Autor:
 
Moja biblioteczka
321 115 322
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (9)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (8)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd