Koczownicy

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Konačari
Jugosławia, wojna, dziecko

Ta książka jest inna od innych książek o tej wojnie. Ani patetyczna, ani dramatyczna, ani obsceniczna, ani makabryczna. Veličković pisze o wojnie tak, jakby to było jeszcze jedno z doświadczeń, jeszcze jedno, nie wyjątkowe. Dlatego wciągają nas przede wszystkim perypetie rodziny, która bywa zmęczona, sfrustrowana, podzielona, zakochana... Na upartego można by zapomnieć o wojnie, która toczy się w tle; tyle że nagle od kuli snajpera ginie pies. A po drodze jest i o Serbach, i o Muzułmanach, i o Chorwatach, i o partyzantach Tity, i o kobietach, i o zdrowym żywieniu, i o prymitywizmie, i o oderwaniu intelektualistów od życia, i o zwykłej ludzkiej nienawiści oraz miłości.
Dużo, jak na jedną książkę.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

orchisss | 2011-09-03
Przeczytana: 01 września 2011

Tegoroczny urlop miałam okazję spędzić w niesamowitym miejscu na naszym kontynencie. Byłam na Bałkanach - przejechałam i Bośnię i Hercegowinę. Widziałam Sarajewo. Miasto robi ogromne wrażenie. Niemal na każdym kroku można (nawet jeśli nie patrzy się uważnie) ślady nie tak wcale odległej wojny. Mieszkańcy Sarajewa nie opowiadają o niej chętnie, , tłumacząc, nieco z przekorą, że i tak nie pojmiemy o co w niej chodziło. Spacerując uliczkami Starego Miasta miałam w głowie dwie rzeczy: Bono śpiewającego "Miss Sarajevo" oraz treść książki Krzysztofa Jednachowskiego, którą miałam okazję recenzować wcześniej. Wróciłam BiH oczarowana i teraz pojawi się u mnie wiele recenzji literatury bałkańskiej.

Rozpoczęłam od "Koczowników" Nenada Veličkovića. Dlaczego? Ano dlatego, że opisuje on tę wojnę inaczej. Podobnie, jak mówili o niej Bośniacy. Nie sposób nie uśmiechać się, kiedy czytamy tak smakowicie doprawioną ironią książkę. ALE nie sposób nie stłumić tego uśmiechu, kiedy mamy świadomość...

PozaPsem | 2012-10-29
Przeczytana: lipiec 2012

W badaniu przeprowadzonym przez UNICEF na grupie 1,5 tys. sarajewskich dzieci w 1993 roku, 55% dzieci wyznaje, że przynajmniej raz strzelał do nich snajper, 66% dzieci znalazło się chociaż raz w sytuacji w której spodziewało się śmierci, a 97% dzieci biorących udział w badaniu, znalazło się chociaż raz w okolicy trwającego ostrzału.
W obliczu takich danych, spodziewalibyśmy się, że książka napisana z punktu widzenia dziecka - nastoletniej Mai, której akcja rozgrywa się podczas trwającego cztery lata oblężenia Sarajewa, będzie wyciskającym łzy z oczu, makabrycznym opisem koszmaru. Tak jednak nie jest.
"Koczownicy" to zupełnie pozbawiony patosu, pełen humoru opis życia rodziny Mai, która schroniła się w czasie oblężenia w Muzeum, byłym miejscu pracy ojca Mai - dyrektora placówki. Tak oto rodzina staję się tytułowymi Koczownikami.

"Osiedle zamknięto, nikt nie może wejść, ani wyjść.
I podzielono je. Jedną część zawłaszczyli Serbowie. To właśnie tam został między innymi mój...

bijelodugme | 2015-11-21
Na półkach: Bałkany, Przeczytane

Doskonała książka o tym, jak zachować normalność w sercu szaleństwa. Niewiele jest książek opisujących życie mieszkańców oblężonego Sarajewa. Ta z pewnością jest jedną z najlepszych!

lea88 | 2013-05-30

Bardzo ciekawa książka pisana z perspektywy nastoletniej dziewczynki. Książka przedstawia życie w Sarajewie w czasie wojny. Pisana jest w ciekawej konwencji, przedstawia tragiczne wydarzenia tamtych czasów, a jednocześnie bohaterka opisuje je w sposób zabawny, wplatając czarny humor. Dopiero pod koniec pojawia się prawdziwy dramatyzm tamtych czasów. Szkoda, że dziwnie się kończy, chętnie poczytałabym jak potoczyły się dalej losy dziewczynki i jej rodziny.

Alome | 2011-06-04
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo interesująca i poruszająca opowieść o wojnie w dawnej Jugosławii.Oblężenie Sarajewa.

oran16 | 2017-02-23
Lucija | 2016-10-26