Grobowiec dla Borysa Dawidowicza. Siedem rozdziałów wspólnej historii

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Grobnica za Borisa Davidoviča: sedam poglavlja jedne zajedničke povesti
komunizm, totalitaryzm, los, opowiadania

Opublikowany w 1976 roku "Grobowiec dla Borysa Dawidowicza" to książka o historii, o komunistycznym totalitaryzmie. Opowiada o ironii i okrucieństwie ludzkich losów i o piekle świata, z którego wybawienie wiedzie jedynie przez śmierć. Rytm tej prozy hipnotyzuje od pierwszego do ostatniego zdania. Klasyka XX wieku. Lektura obowiązkowa. W Polsce "Grobowiec...", w przekładzie Kazimierza...

Klasyka XX wieku. Lektura obowiązkowa.

W Polsce "Grobowiec...", w przekładzie Kazimierza Żórawskiego, ukazał się w 1987 roku w drugim obiegu (w Studenckiej Oficynie Literatów i Dysydentów).

""Grobowiec dla Borysa Dawidowicza" to najpiękniejsza literacko książka przeciwko komunizmowi. Połączyć wielką literaturę z demaskatorskim przekazem politycznym mógł tylko pisarz tak wybitny jak Danilo Kiš. Ten udający prozę dokumentalny zbiór opowiadań pokazuje, jak stalinizm niszczył własne psy gończe, jak kaci nagle stawali się ofiarami, jak łatwo było spaść z tronu do szamba. Każdy z zamieszczonych tu fikcyjnych życiorysów oddanych sprawie rewolucjonistów, którzy nagle zostają przez system, któremu wiernie służyli, oskarżeni, zniszczeni, upokorzeni i skazani na zapomnienie, jest najtrafniejszą definicją totalitaryzmu".
Krzysztof Varga

"Prawda i zmyślenie, historia i legenda stapiają się w olśniewającą, szlachetną prozę. Moim zdaniem najlepsza książka Danilo Kiša".
Andrzej Stasiuk

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

allison | 2015-01-03
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2015

"Grobowiec dla Borysa Dawidowicza" nie jest książką lekką i łatwą. Wymaga od czytelnika skupiania i zaangażowania oraz chociażby podstawowej znajomości historii powszechnej XX wieku - bez tego może okazać się nużącą lekturą.

Poszczególne rozdziały łączy tematyka - ich bohaterowie są uwikłani w najważniejsze wydarzenia minionego stulecia, stając się ofiarami komunizmu i faszyzmu. Tylko postać z opowieści o Świętej Inkwizycji wyłamuje się z tego wzorca (jednak nie do końca, gdyż też jest obiektem prześladowań, tyle że w innej epoce).

We wszystkich opowieściach ludzie są bezradni wobec totalitaryzmu, stają się ofiarami ideologii, które wyznawali, zabawkami w rękach polityków, karierowiczów i aparatczyków, padają ofiarami bezdusznych i absurdalnych przepisów, giną w łagrach i obozach koncentracyjnych...

Obraz świata, jaki wyłania się z "Grobowca...", jest bardzo przygnębiający, smutny, przerażający. Jednocześnie - prawdziwy, dający wiele do myślenia na temat niezbyt odległych...

czytankianki | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałam się nabrać Kišowi jak dziecko. Tak sprytnie szafował cytatami, przypisami i wycinkami z prasy, tak często powoływał się na archiwa policyjne i zapiski biografów, że pierwsze dwa z siedmiu tekstów w „Grobowcu dla Borysa Dawidowicza” wzięłam za literackie opowieści o autentycznych postaciach i wydarzeniach. Autor co chwila utwierdzał mnie w tym przekonaniu, a to odsyłając do bibliografii, a to wtrącając wypowiedzi typu: świadectwa są nieliczne i sprzeczne, według wiarygodnych źródeł itp. Gdyby nie bajeczna opowieść o browarze urządzonym przez komunistów w kijowskim Soborze Sofijskim, Kiš zapewne długo by jeszcze mnie zwodził. Historie przytoczone w „Grobowcu…” są jednak fikcją. Fantastycznie upozorowaną na literaturę faktu, ale fikcją.

Nie ma dla mnie znaczenia, czy pisarz skopiował pomysł Borgesa (co zarzucali mu zażarci oponenci), czy nie; ważne, że mistyfikacja udała się. Kiš jest na tyle przekonujący, że czytelnik podejmuje grę i bez większego oporu poddaje się jej...

Vesna-Parun | 2011-05-11

Pokonała mnie rwąca jak potok narracja tej książki. Dzieje się w niej bardzo wiele, ale gdybym miała powiedzieć o czym jest ta powieść - postawiłabym oczy w słup. Nie wiem. O śmierci, trochę o martyrologii, o bezsensowności życia. Zostałam dobita przez styl i narrację. Jak to u Kisa, dominujący wpływ borgesowców i motywu wielkiej biblioteki. Niestety, nie zrozumiałam książki, nie złapałam jej klimatu.

paweł | 2016-09-30
Przeczytana: 1990 rok