Sahib. Impresje z depresji

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Sahib. Impresije iz depresije
powieść bośniacka

Bohaterem "Sahiba" jest współczesny "misjonarz", czyli angielski urzędnik pracujący dla międzynarodowej organizacji pełniącej misję humanitarną w Bośni. W jego pełnych tęsknoty listach do ukochanego niczym w krzywym zwierciadle odbija się pełna paradoksów codzienność powojennego Sarajewa. Zderzenie liberalnych poglądów i zachodniego sposobu życia z tradycyjną, patriarchalną kulturą budzi nieoczekiwaną refleksję Sahiba - bo tak właśnie, nie bez kozery, nazywa siebie narrator. Nenad Veličković po raz kolejny, po Koczownikach, sięga po znakomity humor, inteligentny dowcip i błyskotliwą ironię, by zachęcając do rewizji światopoglądu, pokazać, jak humanizm staje się towarem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Lucija | 2016-11-28
Przeczytana: listopad 2016

„Sahib. Impresje z depresji” Nenada Veličkovicia - bośniackiego pisarza, urodzonego i mieszkającego w Sarajewie - to według mnie świetna książka. Dlaczego?
Wyjaśnienie zacznę od cytatu z książki Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” (którą też niedawno przeczytałam): „Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek - przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno”.
Ja jestem zdecydowanie „czytelnikiem sitem”. Cóż mi zatem zostało po oddzieleniu plew, tu pseudoplew (bo ja tu żadnych plew nie dostrzegam), czyli bohaterów, którzy są gejami (rewelacyjny pomysł! - który oddaje istotę postrzegania w Bośni homoseksualistów)? (Gejami...

monia | 2016-05-13
Na półkach: Bałkany, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2016

Rewelacyjna! Narrator - nazywający siebie Sahibem czyli Panem - przyjeżdża w ramach misji humanitarnej do Bośni, skąd wysyła meile do swojego kochanka. Z listów wyłania się obraz człowieka zachodu, który przyjechał na "dziki wschód" nie pomagać lecz dla pieniędzy ponieważ "forsa jest tu nieprawdopodobna". Sahib to ignorant - bo roku pobytu nie zna języka, kultury i tradycji, którą lepiej wyśmiewać niż zrozumieć. Jego dzień pracy upływa na przeglądaniu internetu, wysyłaniu meili z dowcipami, grach komputerowych i wieczornych imprezkach. Wszędzie jeździ z szoferem - o charakterystycznym imieniu Sakib (sakib - poddany, sługa), którego też tak traktuje.
Czytając tę książkę zastanawiałam się czy Sahib w ogóle zna przyczyny wojny na Bałkanach, co spowodowało, że nagle ludzie żyjący obok siebie od lat skoczyli sobie do gardeł, gwałcili i mordowali. Podejrzewam, że narrator tego nie wie i nie chce wiedzieć.
Bardzo ważny jest podtytuł książki: Impresje z depresji. Tak, wpadłam w depresję,...

bery | 2011-03-01

Niedawno czytałem "Hydraulika ... " Macieja Zaremby. Jest tam reportaż zatytułowany "Witajcie w Unmikistanie". Teraz już wiem już o czym tak naprawdę jest "Sahib". Veličković w ironiczny sposób pokazał jak działały misje humanitarne ONZ na terenach Bośni. Ale ten problem dotyczył także Kosowa i innych obszarów Bałkanów w tamtym okresie. Wydaje mi się, że w mediach ten temat nigdy nie istaniał.
Warto przeczytać tą książkę i zastanowić się czy to Bośnia, Kosowo potrzebowały ONZ a może to ONZ i mijsje humanitarne potrzebowały bardziej Bośni czy Kosowa?

Ewa-Książkówka | 2010-05-28
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane

Czytając recenzję tej książki chyba spodziewałam się czegoś więcej niż dane mi było przeczytać. Nie przemówiła do mnie...Momentami faktycznie była zabawna ale nic poza tym...Niemal nieustająca ironia autora nie pozwala wręcz określić co z tego co pisze jest prawdą a co tylko jego żartem. Jestem na nie.

Bałkanofilka | 2016-09-09

Świetna. Opis człowieka "stamtąd", widziany oczami człowieka "z zewnątrz" - trafny, dowcipny, czasami sarkastyczny, bardzo prawdziwy.

ciociasamozloeluta | 2014-06-03

Anglik, tutulowy Sahib czyli Pan.W mailach snuje opowiesci o misji stabilizacyjnej do swego Kochanka Georga. (A raczej o bezsensie i trwonieniu pieniedzy). Pan ma kierowce Bosniaka, ktory przybliza mu niuanse narodowe. Ten - brzydzi sie wszystkim. Zachodem, sasiadami, gejami. Sam na koniec zostaje oczarowany przez Sahiba. To poboczny temat i chyba Velickovic pisal ksiazke pod swoim katem. Cos tak sie zdaje? Jesli nie to pisarz trafnie okresla marnowanie pieniedzy na dotacje telewizji. Np. na rozwoj bejsbola. Sam Sahib i reszta z misji okresla Bosniakow jako niewolnikow i ma do nich stosunek lekcewazacy. Wszystkich w ofisie mierzi ich i denerwuje. Jednak jak i wszyscy politycy dogaduja sie w kwestii immunitetu i zarobkow jakie dostaja. A ze dotacje sa trwonione? No coz jedno z najlepszych stwierdzen w ksiazce Velickovica to: (kilka krajów rozwiniętych sprzedaje broń tym nierozwiniętym, które niszczą się nawzajem, a wtedy te rozwinięte odbudowują nierozwinięte za pomocą swoich...

Katarzyna Kunowska | 2014-11-05

Dla bohatera - człowieka z Zachodu - Bośnia to niemal koniec świata a jego mieszkańcy to ludzie dzicy . Bohater w listach do swojego przyjaciela pisze o nich zawsze negatywnie , ma ich za głupców i prostaków mimo że okazują mu przychylność i gościnność. Siebie z kolei uważa za człowieka inteligentnego , oświeconego , nazywa się zresztą Sahibem - Panem. Opisuje cechy i zwyczaje mieszkańców , które wydają mu się prymitywne i smieszne . Ja z kolei dostrzegłam w nich wiele podobieństw z naszymi , polskimi . I szczerze powiem że podobają mi się zdecydowanie bardziej niż cechy bohatera - zadufanego w sobie , aroganckiego ,egoistycznego i tak naprawdę ograniczonego. Polecam tą książkę wielbicielom Bałkanów oraz wszystkim innym aby mogli się przekonać jak dużo nas łączy z mieszkańcami tego regionu. Mimo wszystko bliżej nam do Wschodu niż Zachodu ,ale czy to źle ? Myślę że niekoniecznie.

kubacki93 | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Lektura szkolna! Kolejna książka, którą dane mi było przeczytać z okazji zajęć z literatury współczesnej byłej Jugosławii. Niesamowita! Zaskakująca! Czyta się ją świetnie, a świadomość, że opisy warunków sarajewskich, są wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości (Sam autor pochodzi z bośniackiej stolicy), potęgują czytelnicze doznania, zwłaszcza osobom, których krąg zainteresowań dotyczy Jugosławii, burzliwej historii, i w gruncie rzeczy niedawnych wydarzeń. Dla mnie rewelacja.

Niemand | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Majstersztyk! Obowiązkowa lektura nie tylko dla balkanofilów. Cała prawda o naszym świecie. My też jesteśmy Bośniakami niestety.

asenata | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 listopada 2013

To mocno ironiczny portret stosunków panujących na terenach po-jugosłowiańskich. Ale ta ironia, w tym drugim dnie, ośmiesza organizacje pełniące misje pokojowe i ich tzw. "pomoc humanitarną". Dobra pozycja.