Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry

Okładka książki Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry praca zbiorowa
Okładka książki Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo MG klasyka
klasyka
Wydawnictwo MG
2023-01-01
2007-01-01
cytaty aforyzmy

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek wybiera". To aforyzm Monteskiusza. Jeden z wielu, które przeczytać możemy w tej rewelacyjnej, niedługiej i wartościowej książce. Czasem w życiu różnie bywa i dostrzega się głównie jego braki, ujemne strony, niedostatki. Po przeczytaniu tejże książki być może szklanka zacznie być wreszcie do połowy pełna i życie stanie się choćby trochę lepsze, milsze lub łatwiejsze.
"Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości dnia codziennego". To drugi aforyzm z tej książki zaczerpnięty. Autor: William Somerset Maugham. Wybrałem go znów z prostego, łatwego do przewidzenia powodu. Traktuje o tym, co jest w moim życiu bardzo ważne, mówi książkach i czytaniu. Warto jednak zauważyć, że aforyzmy zebrane w tym dziele traktują o wielu kwestiach, sprawach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Paleta autorów i tematyka aforyzmów jest bardzo szeroka. Warto zaznaczyć, że na końcu książki znajdziemy spis wszystkich autorów aforyzmów i każdy z nich jest scharakteryzowany jednym, dwoma lub kilkoma zdaniami. Aforyzmy i notki biograficzne zostały ułożone chronologicznie, od Salomona (pierwsze aforyzmy i pierwsza notka) do Samuela L. Jacksona (ostatni aforyzm i notka).
Czas zakończyć tę opinię. Zakończę ją oczywiście aforyzmem zaczerpniętym z książki. Owidiusz mawiał: "Koniec dowodzi czynów". Z tym aforyzmem zostawiam Państwa, czytelników tej skromnej opinii i serdecznie życzę wszystkim optymizmu.

Jest to zbiór aforyzmów, tekstów, słynnych ludzi — któż nie słyszał o Arystotelesie czy Michale Aniele? — uporządkowanych chronologicznie od starożytności do współczesności.

,,Do czytania w chwilach chandry lub gdy chcemy się naładować pozytywną energią. (...) W czasach braku autorytetów przywraca wiarę w człowieka i w ludzi. Znakomita terapia na złe stany ducha."

Czy były to pozytywne frazy? Gdybym miała oceniać, stwierdziłabym, iż bardziej neutralne (przedsmak na zdjęciach w poście). Przyjemnie się je czytało — użyłam nawet znaczników, co rzadko robię.

Jeśli znacie kogoś, kto lubi czytać aforyzmy, sentencje, złote myśli — voilà — nie musicie dziękować.

Czy...

Lubicie życiowe mądrości? A może potrzebujecie ciekawej sentencji, którą będziecie chcieli wykorzystać jako motto na dobry dzień, a może jako wpis na życzeniach dla bliskiej osoby, czy wreszcie jako cytat, którym zabłyśniecie w maturalnej rozprawce? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście „Tak”, to mam dla Was idealną propozycję czytelniczą, która będzie stanowiła ciekawy i przydatny książkowy egzemplarz w Waszej domowej biblioteczce. Są nimi „Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry” od Wydawnictwa MG.
"Aforyzmy …" to znakomity zbiór myśli i sentencji, które zawierają w sobie tak potężną dawkę pozytywnej energii, że mogłyby zmienić nastawienie do życia nawet największego pesymisty, gdyż faktycznie, zgodnie z zapowiedzią tytułową, stanowią one idealne lekarstwo na spadek formy psychicznej, nostalgiczne popołudnie czy mniejsze lub większe smuteczki. To wynika z tego, że dobór tych przydatnych życiowo cytatów nie jest przypadkowy, przeciwnie – został staranie i w sposób przemyślany dokonany, tak aby w niepisany sposób gwarantować osiągnięcie zamierzonego w tytule celu jakim jest poprawa nastroju czytelnika.
Nie przypadkowy jest również układ tej książki. Pierwsza część to w istocie sedno zbioru, gdyż w tej części mieszczą się same sentencje, ułożone w porządku analfabetycznym i chronologicznym. Przemieszczając się bowiem przez kolejne literackie epoki – od mądrości biblijnych, przez dorobek starożytnej Grecji, później Rzymu, dalej przez mroki średniowiecza, przez renesans, barok, oświecenie, po romantyzm, pozytywizm, Młodą Polskę, dalej przez dwudziestolecie międzywojenne, aż po współczesność możemy czytać sentencje sformułowane przez ważne persony każdej z tych epok, czerpiąc z nich mądrość i niezbędną życiową energię. W ten oto sposób czytelnik otrzymuje na kilkudziesięciu stronach szereg krótkich, ale treściwych myśli, które stanowić mogą doskonały przewodnik przez życie, uświadamiający, jak ważne jest postrzeganie świata przez różowe okulary. Krótka ich forma sprowadza się często do jedno linijkowych sentencji, które mimo swych niewielkich rozmiarów mają w sobie ogromną moc dającą nadzieją, radość, ukojenie, czasem powód do uśmiechu, a zatem stanowią idealne lekarstwo na chwile chandry, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. Co więcej, ponieważ traktują one o szczęściu czy miłości stanowią one istotny przyczynek do budowania zdrowego podejścia do codziennych trudności i wyzwań. Bez względu na to, czy czytelnik zmaga się z trudnościami czy po prostu pragnie wzmocnić swoją wiarę w ludzi i świat, "Aforyzmy optymisty" oferują bogactwo myśli, które wnoszą promienie nadziei.
Druga część książki to przybliżenie sylwetek postaci, których słowa wykorzystano w zbiorze. One również ułożone zostały alfabetycznie i chronologicznie i ograniczają się do krótkiego opisu czasokresu życia każdego z mówców i kilku zdaniowej charakterystyki jego postaci.
Całość tworzy zatem wyjątkowy zbiór, po który – w dobie kryzysu autorytetów, przypadkowych celebrytów, nie mających nic ważnego do przekazania, ten zbiór daje nadzieję na to, że z mądrości innych osób, które dzielą się swym doświadczeniem można czynić istotny użytek. Ta kompilacja aforyzmów jest niczym skarbnica mądrości, która może być stosowana jako terapia na złe stany ducha. To niewątpliwie kompendium życiowej mądrości, które pomaga odnaleźć równowagę w trudnym, współczesnym świecie.
"Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry" to nie tylko zbiór myśli, lecz prawdziwe dzieło terapeutyczne, które pozwala spojrzeć na świat z nowej, bardziej optymistycznej perspektywy. To zbiór, który działa jak balsam dla duszy, oferując czytelnikowi wsparcie i inspirację w każdej chwili życia.

Niepozorna książeczka w twardej oprawie, która skrywaj wyjątkowe wnętrze. Nie często sięgam po podobne publikacje, ale tutaj skusił mnie opis książki, sugerujący, że to propozycja przepełniona optymistyczną treścią. I tak faktycznie jest!

Na stronach niewielkiego wydania zamieszczono liczne cytaty pochodzące z ust znanych nam twórców czy czołowych jednostek, które miały swój nie mały udział w życiu wszystkich ludzi. Konfucjusz, Dostojewski i inne znane nazwiska przejmują władzę nad naszymi szarymi komórkami i sięgają po ponadczasowe prawdy warte zapamiętania. Przyznaję, że niewiele stron otagowałam mnóstwem indeksów, bo wiele słów chciałabym zapamiętać na dłużej.

Jedyną wadą tej książki jest fakt, że nie ma ona ogólnej grupy odbiorców. Jedni zauroczą się tekstami, inni stwierdzą, że to kompletnie nie dla nich. Rozumiem to, ponieważ do mnie samej nie wszystkie aforyzmy przemówiły. A jednak stanę po stronie tych, którzy podobne publikacje lubią, ponieważ sama przekonałam się, że jeśli zbierze się w całość coś treściwego to faktycznie wpływa to na subtelną zmianę postrzegania świata. W sentencjach pojawia się różnoraki wydźwięk, podjęte są filozoficzne kwestie człowieczeństwa, prawdy, szczęścia czy miłości, ale mimo optymistycznego nastawienia znalazło się miejsce również dla śmierci.

I tak jak zapowiada tekst na okładce - to lektura idealna na prezent dla samego siebie lub bliskiej nam osoby. Pięknie prezentuje się zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Po "Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry" warto sięgnąć, gdy potrzebujemy lepszej motywacji lub poprawy humoru, ponieważ ponadczasowe cytaty pochodzące od wybitnych jednostek mają w sobie siłę oddziaływania na nasze serca i rozumy.

„Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry“ to zbiór kilkuset krótkich cytatów objaśniających w zwięzłej formie ogólnie znane prawdy. Autorów owych lapsusów jest kilkudziesięciu – od starożytnych po całkiem współczesnych. Nie jest to zbiór równy – znajdziemy tutaj zarówno niepodważalne perełki pełne prawdy objawionej, jak też żenujące suchary godne tego jednego pijanego wujka na weselu. Nie wszystkie też tchną optymizmem. Lecz dla każdego się coś znajdzie, w końcu „dla chcącego nic trudnego“ (Erazm z Rotterdamu).
To przydatna i cenna książka. Wszak umiejętne posługiwanie się aforyzmami jest zawsze w cenie. I w każdym wzbudzi inne myśli. U mnie – dawne prawdy odchodzą w niebyt. Jesteśmy chyba blisko uwolnienia się od opresji dawnej kultury i obyczaju.

Tomik "Aforyzmy optymisty" to cienka i ładnie wydana książka. Jak sam tytuł wskazuje ma ona przynosić pozytywne myśli, podnosić na duchu w chwilach, gdy nie jest kolorowo. Przynajmniej mi się tak wydawało. Jak jest w rzeczywistości? Nie wszystkie aforyzmy są pozytywne. Niektóre mają dla mnie zabarwienie wręcz dołujące. Choć to wszystko jest pewnie kwestią interpretacji. Mnie ten tomik nie zachwycił, ale nie uważam, że jest zły.

Zapraszam na kilka słów o niepozornej z wyglądu książeczce, której lekturą raczyłam się przez ostatnie kilkanaście dni. „Aforyzmy optymisty. Do poczytania w chwilach chandry” to obszerny zbiór pełnych pogody ducha sentencji i co ważne, nie zawierający tylko maksym myślicieli starożytnych ale też współczesnych autorów, dziennikarzy czy aktorów filmowych.

Tomik ten został opracowany  z niesamowitą wrażliwością, przepełniony emocjami, które tak naprawdę skrywają się we wnętrzu każdego z nas. Mamy tutaj aforyzmy optymistyczne traktujące o miłości, o tęsknocie czy po prostu o radości życia. Wszystkie idealne do tego, aby dawkować je sobie bez pośpiechu, majestatycznie i leniwie, próbując ją zgłębić i  otworzyć się na ich przesłanie. Czytałam fragmentami wieczorami, przy filiżance herbaty, tak aby mieć idealne okoliczności do skupienia i do przemyśleń.

Nie da się ocenić czyjejś wrażliwości zawartej w kilku słowach, ale jedno jest pewne –takie aforyzmy powinny oddziaływać na czytelnika i zmuszać go do refleksji.

Życzę Wam dobrego dnia i całego nadchodzącego tygodnia, a tymczasem pamiętajcie, że "Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w twoich oczach."

Tomik ten został...

"Być bohaterem przez minutę, godzinę jest znacznie łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie." Fiodor Dostojewski

Chętnie rodzinnie chwytamy za zbiory różnych tematycznie aforyzmów, każde pokolenie z przyjemnością się z nimi zapoznaje, wyłapuje to, co zna, umknęło uwadze, uległo zapomnieniu, a przywołane sprawia radość. "Aforyzmy optymisty" służą nam jako materiał na przyjemną grę, komu przypisuje się daną maksymę i jak w zgodzie z oryginałem ją dokończyć, albo podać początek. Następnie przywołujemy je jako materiał do dyskusji o ich prawdziwości, zgodności z życiowym doświadczeniem, przesłaniach wartych podchwycenia. Inspirują do wejścia w psychologiczne i filozoficzne rozważania, intelektualną zabawę w odkrywanie i utwierdzanie się w uniwersalnych prawdach życiowych, lub podważanie i zaprzeczenie im.

"Milczenie - przyjaciel, który nigdy nie zdradza." Konfucjusz

Większość złotych myśli wciąż nosi znamiona aktualności, chociaż ludzkość zbiera je od czasów starożytności. Część zawiera przestarzałe odniesienia, jednakże dają wgląd w zmiany kulturowe i społeczne, podejścia do religii czy moralnych zasad. Niektóre wydają się zbyt powierzchowne i niewyszukane, inne imponują wnikliwością i oryginalnością. Sztuką jest stworzyć skondensowane przekazy, lecz jeśli zostają zaakceptowane, często wchodzą nie tylko do literackich kanonów, ale też codziennego życia. I właśnie takie znajdziemy w prezentowanym zbiorze. Sympatycznie podchwytuje się przenikliwe i błyskotliwe wskazówki odnośnie otoczki ludzkiego życia, na pół serio zabawy w mądre drogowskazy, czy trafne uporządkowanie przemyślanych życiowych prawd.

"Niewiele do szczęścia potrzeba: trochę piasku, morza, nieba..." Jan Izydor Sztaudynger

Sentencje mówią o ludzkich zaletach i przywarach, prawdzie i kłamstwie, dobru i złu, mądrości i głupocie, pięknie i brzydocie, odwadze i tchórzostwu, pokorze i pysze, geniuszu i beztalenciu, wiedzy i niewiedzy, przebaczaniu i zemście, milczeniu i gadulstwu. O marzeniach i bierności, szczęściu i nieszczęściu, zdrowiu i chorobie, miłości i nienawiści, przyjaźni i wrogości, nadziei i zwątpieniu, bogactwu i biedzie, wolności i niewoli, sprawiedliwości i niesprawiedliwości. Odnoszą się do życiowych wyborów, książkowych pasji, postrzegania matematyki, fascynacji przygodami, roli religii, funkcji państwa, siły władzy, dobra ojczyzny, czy znaczenia pracy. Wszystko w aurze optymistycznego spojrzenia, zatem dla równowagi ochoczo sięgniemy po "Aforyzmy pesymisty".

bookendorfina.pl

"Aforyzmy optymisty" autorzy zebrani

"Gdybym nie miał nadziei, nie osiągnąłbym tego, co nieosiągalne"- Heraklit
"Czym jest przyjaźń? To jedna dusza mieszkająca w dwóch ciałach" -Arystoteles
"Nasze nieszczęście polega na tym, że zamiast spojrzeć na teraźniejszość, patrzymy w przyszłość" -Mikołaj Gogol
"Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia Nałkowska
"Pierwszym objawem starzenia się jest miłość do życia" -Magdalena Samozwaniec

Czym jest aforyzm? Jest to nic innego jak króciutka sentencja mówiąca o powszechnej prawdzie moralnej, etycznej w niezwykle mądry, pełen filozofii i mistycyzmu sposób. Ta książka to zbiór takich właśnie zdań. Właśnie — zdań, niczego więcej, niczego mniej. Wydaje się, że to zwykłe, znane nam wszystkim puste, wyświechtane frazesy o miłości, przyjaźni i braterstwie. Nie. Zdecydowanie nie.
Zebrane w "Aforyzmach optymisty" złote myśli to kategorycznie coś więcej, nietuzinkowe, błyskotliwe zdania, które niby są czymś oczywistym, jednak niosą za sobą mądrość, filozofię i poszanowanie do życia i drugiego człowieka. Wnoszą one do naszego życia odrobinę ciepła, serdeczności, optymizmu, nadziei na lepsze jutro. Niejednokrotnie przywracają wiarę w drugiego człowieka, w jego wrażliwość i pozytywne odczucia względem nas.
Czytając "Aforyzmy optymisty" moje serce urosło do naprawdę ogromnych rozmiarów. Tak pokrzepiającej, kojącej książki nie spotkałem naprawdę dawno. Ta pozycja jest czymś, co stanowi dopełnienie chwil relaksu, zadumy, sprzyja ona snuciu rozmaitych refleksji, uspokojeniu się, odcięciu się, choć na krótką chwilkę, od błyskawicznego biegu codzienności.
Po lekturze tego zbioru aforyzmów zorientowałem się, że do mnie przemawiają bardziej cytaty mistrzów antycznych, tych tworzących we wczesnym średniowieczu niż twórców współczesnym nam.
"Aforyzmy optymisty" nie są wielkim dziełem, lecz takim, które posiada swój specyficzny, z lekka filozoficzny, ale nie górnolotny urok, swoje wyjątkowe piękno.
Uważam, że aby całkowicie zatracić się w doskonałości tychże aforyzmów, trzeba sobie je dawkować, czytać w swoim tempie.
⭐7/10

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu MG.

"Aforyzmy optymisty" autorzy zebrani

"Gdybym nie miał nadziei, nie osiągnąłbym tego, co nieosiągalne"- Heraklit
"Czym jest przyjaźń? To jedna dusza mieszkająca w dwóch ciałach" -Arystoteles
"Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia...

Książka nie tylko na chwile chandry! Ciekawa okładka, naprawdę ta szklanka pasuje :D Nie podobają mi się wszystkie cytaty i z nie wszystkimi się zgadzam - o to chodzi! Książką lekka i przyjemnie się czytało. Super sprawa, że na końcu o każdym autorze cytatu jest kilka zdań. Zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że w XXI wieku nie ma autorytetów - dla mnie to jakieś brednie! Z książki można wiele wynieść. Potrafi zaciekawić. Takich książek z aforyzmami można napisać setki! Fajnie, że choć jedna trafiła w moje ręce - polecam! To jest dobra książka!

• BOOK * Na półce * To See
  • Kolejka
  • Popularnonaukowe
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry