Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
978-83-926064-5-1
cytaty, aforyzmy

Aforyzm to krótka, zwięzła wypowiedź, wyrażająca ogólną prawdę filozoficzną lub moralną w sposób zaskakujący i błyskotliwy. Najkrótszy gatunek literacki, wywodzący się wprost z Biblii. Nic więc dziwnego, że wśród autorów aforyzmów znajdziemy największe nazwiska historii świata. Nazwiska filozofów, mężów stanu, poetów. Od Salomona, zmarłego prawie tysiąc lat przed naszą erą króla Izraela, który według tradycji słynął z mądrości, po Paulo Coelho czy księdza Józefa Tischnera. Zadziwia przy tym, jak niewiele zmieniły się tematy fundamentalne i opinie na ich temat przez trzy tysiące lat, które obejmuje ta niewielka książeczka.
„Aforyzmy optymisty” to wybór złotych myśli, które mogą natchnąć nas otuchą, podnieść na duchu, pocieszyć w chwilach trudnych, czy po prostu naładować energią. To książka prezent, który chciałoby się kupić samemu sobie. Znakomity przewodnik przez życie napisany przez najmądrzejszych. W czasach braku autorytetów przywraca wiarę w ludzi i w człowieka. Znakomita terapia na złe stany ducha.
Uzupełnieniem samego wyboru aforyzmów są krótkie biogramy wszystkich ich autorów. Zarówno aforyzmy jak i biogramy zostały ułożone w porządku chronologicznym.

źródło opisu: www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/aforyzmy-optymisty/

Wiki | 2019-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2019

Książka nie tylko na chwile chandry! Ciekawa okładka, naprawdę ta szklanka pasuje :D Nie podobają mi się wszystkie cytaty i z nie wszystkimi się zgadzam - o to chodzi! Książką lekka i przyjemnie się czytało. Super sprawa, że na końcu o każdym autorze cytatu jest kilka zdań. Zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że w XXI wieku nie ma autorytetów - dla mnie to jakieś brednie! Z książki można wiele wynieść. Potrafi zaciekawić. Takich książek z aforyzmami można napisać setki! Fajnie, że choć jedna trafiła w moje ręce - polecam! To jest dobra książka!

Adsds | 2017-05-29

Książka zawiera aforyzmy pochodzące ze zróżnicowanych osobistości na przestrzeni wieków. Jej celem, jak rozumiem, jest afirmacja i nadanie wiary w siebie, lecz na mojej twarzy raczej nie wywołała uśmiechu.

Jest kilka żartów, kilka istotnie 'podbudowujących' sentencji, ale w większości, dużo z nich to dogmatyczne prawidła; jest wiele przekazów kuriozalnych, nawołujących zdaję się do ascetyzmu, oraz wiele par ze sprzecznymi i radykalnymi przekazami. Z całokształtu oczywista aż do bólu jest postawa wydawnictwa wobec np. religii oraz państwa, oraz głębokie oczekiwanie, iż czytelnik od razu będzie z nią zgodny, i, że, tak podbudowany zdaniami z którymi się zgadza, pojawi się na jego ustach uśmiech.

eduko7 | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 września 2015

Zbiór aforyzmów nie tylko na złą pogodę, ale też na trudne chwile. Można go czytać bez wytchnienia, ale lepiej jest sobie je dawkować, delektować się nimi jak czekoladą.

Bardzo fajna książka na poprawę nastroju, do przeczytania w pochmurne dni. Polecam serdecznie.

"Gdybym nie miał nadziei,
nie osiągnąłbym tego,
co wydaje się nieosiągalne".
Heraklit.
Aforyzm - zwięzła, jedno lub co najwyżej kilku zdaniowa wypowiedź przypominająca jakąś powszechnie znaną , ale często zapomnianą przez ludzi prawdę filozoficzną lub moralną. . Zbiór takich mądrości w pigułce przygotowało Wydawnictwo MG. Każda ze znajdujących się w książeczce sentencji niesie ze sobą jakieś pozytywne przesłanie. Wśród autorów znajdziemy filozofów, poetów, pisarzy, muzyków, dostojników Kościoła, a nawet aktorów. Są fragmenty mówiące o istocie przyjaźni , miłości ,ale też słowa, których nikomu przypominać nie trzeba. Nie wszystkie cytaty jakie powinny zostać umieszczone znalazły tam swoje miejsce. Mnie osobiście zabrakło np pięknych słów zmarłego przed siedmioma laty księdza Jana Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą". Choć przeczytamy tutaj kilka innych jego aforyzmów myślę, że właśnie to zdanie najlepiej pamiętają Polacy. ...