Przełęcz

Okładka książki Przełęcz Krzysztof Domaradzki
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Przełęcz
Krzysztof Domaradzki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Literackie
2022-02-23
2022-02-23
literatura polska Przełęcz Diatłowa tragedia turyści kryminał

Zawróćcie

Znakomite połączenie faktów i fikcji co dało doskonałą, niesamowicie wciągającą opowieść. Styl, wartka akcja i próba wyjaśnienia tego co mogło się zdarzyć ( a może naprawdę zdarzyło) na Przełęczy Diatłowa - same plusy. Lepszej fabuły nie można było wymyślić. Super pasjonująca lektura.

Całkiem dobra książka, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1959r jakie miały miejsce na przełeczy Diatłowa .
Gorąco polecam , warto przeczytać.

Gorąco polecam , warto przeczytać.

Ooojesu ! Jak to siadło ! Pozycja w kategorii: "jeszcze jeden rozdział..." Zwłaszcza, że prawie każdy kończy się klasycznym cliffhangerem. Dodatkowo sporo twistów. Plus lekkość "pióra", fajowe tło historyczne, mięsiści bohaterowie, naturalne dialogi. Serio, ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Dawno żadna pozycja mnie tak nie pochłonęła bez reszty. Wstawałem godzinę wcześniej, żeby poczytać chwilę przed pracą... także baaardzo się poleca.

Historia inspirowana jest największą zagadką kryminalną ZSRR.
Zimą 1959 roku grupa wspinaczy rusza w góry Uralu północnego. Nie wiadomo dlaczego nikt nie wrócił i co się stało na zboczu góry Chołatczachl na Przełęczy Diatłowa. Fabuła dzieli się na śledztwo w czasach teraźniejszych i retrospekcje z wyprawy. Pierwsze jest interesujące, ale drugie im dłużej się czyta to powoduje znużenie. Jest zbyt długa i rozwlekła. Poznajemy mnóstwo teori na temat tej tragedi. Zaczynając od tych prostych po te nieprawdopodobne. Do dziś nie wiadomo co tak naprawdę się wydarzyło. Według mnie teoria autora jest najlepsza.
Głównym plusem jest postać Jewgienija Kowalczuka. Były Żołnierz teraz detektyw czaruje swoją inteligencją i ciętym żartem. Blado przy nim wypada jego partnerka Anna Gamowa “Uzi”. Postacie z retrospekcji nie pozostają za długo w pamięci.
Zakończenie “rozwiązuje” w jakiś sposób zagadkę. Można by rzec, że w typowo rosyjski sposób.
Mimo kilku minusów warto przeczytać by chociaż liznąć ten interesujący temat.

Młodzież wyrusza w góry. Nie wraca nikt. Co się wydarzyło? Dlaczego ktoś nie chce aby prawda wyszła na jaw?

Historia inspirowana jest największą zagadką kryminalną ZSRR.

Historia o tragedii do której doszło w 1959 roku w górach uralskich, a konkretnie na przełęczy Diatłowa. Historia, która do dziś rozpala fanów teorii spiskowych, ponieważ do dziś tak naprawdę nie zostało zbadane co tak naprawdę tam się wydarzyło.
Książka toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych - współcześnie i w latach 50.
Czy jest dobra? Raczej polecam jako ciekawostkę. Historia ciekawa myślę że jeśli kogoś interesuję ta tematyka to powinien przeczytać o tej historii.

Książka toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych - współcześnie i w latach 50.
Czy jest dobra? Raczej polecam jako...

Wiele już było zbieżnych opinii na temat książki więc nie będę odkrywcza. Świetna i wciągająca beletrystyka oparta na wydarzeniu wciąż rozpalającym wyobraźnię. Niewyjaśnione zjawiska czy "czynnik ludzki" w sowieckiej Rosji ukrywającej wiele i nie dopuszczającej niewygodnej prawdy? Co doprowadziło do śmierci dziewięciorga młodych i wysportowanych ludzi w górskiej przełęczy? Na te i wiele innych pytań autor próbuje odpowiedzieć za pomocą dwójki współczesnych śledczych. Jednocześnie umieszcza akcję zimą 1959 roku uczestnicząc godzina po godzinie w wyprawie Gonczara, czyli Diatłowa.

Długo czekałam na przeczytanie tej książki, bo w tajemniczych okolicznościach zaginęła w mojej bibliotece. Na szczęście tajemnica zaginięcia książki została wyjaśniona i mogłam dosłownie zanurzyć się w tę historię.
Tak - jest to sfabularyzowana historia Grupy Diatłowa - dziewięciorga młodych ludzi, którzy zginęli w tajemniczych okolicznościach na przełęczy Uralu. Autor zmienił nazwiska, wykorzystał masę znanych faktów, dodał całkiem sporo wiedzy o Rosji i funkcjonowaniu tamtejszej władzy no i przede wszystkim dodał własną, wyobrażoną historię.
Mimo, że na początku trudno było wejść w opowieść, gdzie Diatłow to Gonczar, gdzie Chołatczachl to Szelichamat a oprócz tego mamy dwójkę dość osobliwych bohaterów, Uzi i Żeni, którzy w tajemniczych okolicznościach rozpoczynają śledztwo, które ma rozwikłać historię sprzed lat, to mniej więcej po jednej trzeciej książki nie mogłam się od niej oderwać.
Generalnie książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej mamy wprowadzenie do całej historii - autor przytacza właściwie same fakty z przygotowań i przebiegu początkowych dni wyprawy grupy studentów i przeplata je ze współczesnym śledztwem wspomnianych Uzi i Żeni. Druga część to coraz bardziej zaawansowane współczesne śledztwo i badanie coraz to nowych wątków i postaci pojawiających się wokół gonczarowców a trzecia część to w zasadzie pełna beletrystyka - autor bazując na znanych faktach tworzy własne zakończenie tej historii.
Co mnie mocno zastawia w tym wymyślonym scenariuszu historii gonczarowców? To, że to cholernie możliwy scenariusz, który mógł spotkać diatłowców. Tam, gdzie pojawia się walka o władzę, wpływy i ludzkie tajemnice najczęściej dochodzi do tragedii. Autor bardzo mi zaimponował przede wszystkim znajomością dostępnych faktów i połączeniem ich w logiczną, spójną całość. Bardzo wymowne jest zakończenie i zmusza do refleksji, czy na świecie są jeszcze ludzie, którzy znają prawdę. Pewnie nigdy się tego nie dowiemy, ale możemy poprzez czytanie różnych dostępnych materiałów o tej historii pielęgnować pamięć o tych dziewięciorgu, tragicznie zmarłych ludziach.
Szczerze polecam.

Mnie nie zachwyciła, tak nagmatwane trudno rozebrać kto z kim i dlaczego.

Mnie nie zachwyciła, tak nagmatwane trudno rozebrać kto z kim i dlaczego.

Sięgnęłam po tę powieść, dlatego, że inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami i aby przekonać się jak autor rozwiązał sprawę niewyjaśnionej do dziś tragedii, w której życie straciło dziewięcioro uczestników studenckiej wyprawy w góry Ural w roku 1959.
Tak, wiem to przecież czysta fikcja literacka, ale rozwiązanie, jakie zaserwował autor jest naprawdę do przyjęcia.😁
A teorii związanych z tą wyprawą jest naprawdę całe mnóstwo.

Powieść napisana jest z dwóch perspektyw: uczestników wyprawy w roku 1959 i prowadzących współcześnie (czyli, 2020r.) śledztwo mające na celu wyjaśnienie tej zagadki.
Przed detektywem Żenią Kowalczukiem i prawniczką Anną "Uzi" Gamową stoi bardzo trudne i mozolne zadanie: dojście do prawdy. Tymczasem ktoś bardzo się stara, aby prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Przełęcz to bardzo dobra powieść łącząca elementy thrillera psychologicznego, sensacji i powieści szpiegowskiej. Napięcie jest stopniowo dawkowane. Zawiłości, intrygi, sekrety to wszystko wzbudza naszą ciekawość a nade wszystko jak zostanie wyjaśniona na kartach tej powieści tajemnicza śmierć tych młodych ludzi.
To prawdziwa gratka dla tych, którzy znają tę historię, jak również dla tych, co z ciekawości zerkną na tę niesamowicie zagadkową i ciekawą historię.

Dla mnie świetna!
Doprawdy dziwię się, że dostała tak małe oceny.

Wydarzenie dotyczy tragedii na Przełęczy Diatłowa (1/2 luty 1959r.)

POLECAM ❤️

Do zaczytania ❤️

A...

Trochę mnie dziwi tak niska ocena tej powieści, ale do rzeczy...

Świetnie sfabularyzowana jedna z największych tajemnic XX wieku. Bardzo wciągająca i czyta się szybko. Ciekawy pomysł z prowadzeniem fabuły z perspektywy studentów, którzy zginęli na przełęczy oraz z perspektywy śledczych, którzy próbują po latach rozwikłać tę zagadkę. Postacie i miejsca fikcyjne, jednak wszystko oparte na prawdziwych wydarzeniach. Zakończenie stanowiące możliwą przyczynę śmierci bohaterów jak najbardziej realne.

Polecam każdemu kto interesuje się tematem Przełęczy Diatłowa!

Trochę mnie dziwi tak niska ocena tej powieści, ale do rzeczy...