Trzy wdowy

Prószyński i S-ka
2021-11-04
2021-11-04
Magdalena Rychlik

Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, byłoby nim "satysfakcjonująca". Daje dokładnie to, co obiecuje w opisie, ale sprawnie rozrzuca prowadzące do rozwiązania tropy, kilka razy sprawiając, że nawet nieco zwątpiłam w swoje założenie, kto jest mordercą. Oczywiście, odruchowo zgadywałam, obierając meta punkt widzenia, ale autorka przedstawiła przekonujące wyjaśnienie motywu. Przyznam szczerze, że o ile wyłapałam inne poszlaki, o tyle zupełnie umknęło mi szersze znaczenie przewijającego się od połowy książki motywu odkupienia poprzez przesłanie krwi. Może dlatego, że było wspominane tylko w bardzo konkretnym kontekście.

Niejednokrotnie odnosiłam wrażenie, że te bardziej surrealistyczne momenty celowo skręcają w komedię, bo Quinn nie boi się żartować, ale jednak z wyczuciem, nie kończąc każdej poważnej sceny one-linerem. I ten humor często wynika właśnie z jaskrawości pewnych absurdów mormońskiej wiary (dialog o tym, dlaczego w Utah można sobie wybrać egzekucję przez rozstrzelanie). W ogóle o mormonach autorka zrobiła solidny research i to widać. Jak rzadko, nie zdarzało mi się przy lekturze domestic thrillera marszczyć brwi, mamrocząc pod nosem "to tak nie działa", bo tu generalnie poczyniono całkiem solidny research, by na jego fundamentach zbudować historię.

Najprzyjemniejszym zaskoczeniem była dla mnie jednak powoli rozwijająca się więź między bohaterkami. Każda z nich jest narratorką niewiarygodną i skupioną na sobie, ale trudno im w ogóle nie współczuć i nie chcieć, by się dogadały, znalazły w sobie wsparcie – autentycznie przyjemnie jest więc czytać, jak nieufność walczy w nich z rozwijającym się trauma bondingiem. Zakończenie może i jest trochę naiwne, a trochę nie (sugestia powielania pewnych schematów),ale na pewno zasłużone.

To nie jest jakaś wybitna książka. Czytając ją, nie czułam nawet by była specjalnie dobra warsztatowo. Ale rozrywki dostarcza mnóstwo.

Doskonała powieść o życiu mormonów, różnych rodzajach tego wyznania, nawet z elementami sekty a także o poligamii. W tle morderstwo, ciekawe bohaterki powieści. Świetnie się czyta chociaż nie jest to szybka i prosta sensacja.

Książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. Mi się bardzo podobała. Czytało się szybko. Mamy morderstwo i trzy podejrzane kobiety które łączy związek małżeński z tym samym mężczyzną. A zabójca to? Przeczytajcie sami

Mówi się, że do tanga trzeba dwojga, a ja jakoś nie mogłam sparować się z tą propozycją. Bardzo żałuję, że w ogóle zaczęłam czytać tę książkę. Zachęciła mnie okładka- nieco mroczna, zapowiadające ciekawe dochodzenie. Początkowo chciałam dowiedzieć się, która z kobiet, a zarazem głównych bohaterek, będzie tą najgorszą, ze skłonnością do zabicia własnego męża. W zamian otrzymałam od autorki nudne przesłuchanie, równie nieciekawe śledztwo, a na dokładkę nieustanny opis o życiu religijnym mormonów. Ich dziwaczne zasady momentami przyprawiały mnie o mdłości. Mam tu na myśli szczególnie ich bieliznę- najważniejszy fragment garderoby, noszony w sposób ciągły, a zatem na pewno nie jest to czysta odzież… Rozumiem, że to dla nich ważne, ale chyba nie chciałabym tego nosić.

Poza nudnym jak flaki z olejem opisem życia mormonów mamy tu „zestaw” trzech żon zamordowanego Blake’a. Rachel uchodzi za tą najważniejszą, bo pierwszą, ale jej styl życia był dla mnie niemal odrażający. Kobieta wraz ze swoim mężem mieszka na totalnym odludziu, konkretnie na pustyni. Widzi tylko piach, nie ma dostępu do telefonu, a jedyne, co robi, to gotuje niesmaczne potrawy, które potem wekuje i przechowuje w specjalnie zaprojektowanej spiżarni. Radzę czytelnikom, aby nie czytali tej książki podczas spożywania posiłku. Jestem przekonana, że nawet najsmaczniejsze danie przestanie Wam smakować…

Pozostałe żony Blake’a to Emily i Tina. Różnią się one jak dzień i noc, jak ogień i woda. Emily nie ma zielonego pojęcia o życiu z mężczyzną, co także może przyprawiać czytelnika o dreszcze. Tina to znowu kobieta nadająca się do zabaw w klubie nocnym. Niezły zestaw, prawda? Co jednak można powiedzieć o wyznawcy mormonizmu, który uprawia poligamię, czyli coś, co jest surowo zakazane i wręcz łączone z hańbą? Jeśli o mnie chodzi- zachowanie bohaterów nie wciągnęło mnie, a bardziej potwornie nużyło.

Nie odnalazłam się w tej powieści i nie polecam jej innym czytelnikom. Moje zdanie nie jest tu oczywiście wyrocznią.

Wziąłem tą książkę z biblioteki. Wydawała mi się nie pozorna po opisie. Ot. Wyglądało to na powieść kręcąca się w wokół poligamii. Przestępstwa owszem, ale, z którego wielu z nas żartuję. No wiecie to jest męczarnia mieć dwie lub kilka teściowych. Ale gdy po przyjściu do domu otworzyłem ją, wiedziałem, że będzie się podobać

Nie daleko Salt Lake City zostaje znalezione ciało Blake. Mężczyzna był członkiem, radykalnego odłamu Mormonów. Tego, którego wyznawcy żyją w poligamicznych, nie rzadko też pedofilskich i kazirodczych związkach. Pierwszymi podejrzanymi są jego żony. Czy to one, lub któraś z nich jest winna? A może sprawa ma drugie dno.

To, co rzuca się w oczy to narracja. W większości powieści mamy przedstawioną historię z perspektywy osób prowadzących śledztwo. Tu autorka postanowiła pójść w odwrotnym kierunku i przedstawić historię z punktu widzenia podejrzanych kobiet. I to jest genialny pomysł Raz, że same postacie są ciekawe. Bo każda z kobiet ma za sobą trudną historię. Rachel była członkini sekty religijnej, Emily, która wychowała się w rygorystycznej, katolickiej rodzinie, w której nie było miłości i Tina była prostytutka i narkomanka. Każda z nich potencjalnie mogła zabić męża. Ponadto w pomyśle tym genialne jest też to, że nie wiemy, co policja ma na nie. Nie wiemy też, jakich dowodów się dokopuje. To sprawia, że intryga jest jeszcze bardziej tajemnicza i ciekawa. Chciałbym takie coś zobaczyć w filmie.

Fajnie też są ukazane relacje w tej rodzinie. Mamy tu wspominki, które pozwalają zrozumieć sytuacje i myślenie bohaterek. Można też sporo dowiedzieć się filozofii radykalnych mormonów. Nie zgadzam się z nią. Jestem przeciwko wszelkim religiom, ale ciekawie było poznać punkt widzenia takich ludzi.

Podobała mi się też atmosfera całej historii. Dużo jest tu szaleństwa, które musi być w książce, która kręcie się wokół fanatyzmu religijnego. Autorka też zahacza o kwestie praw kobiet w religiach. Szczególnie w pamięci została mi debata policjantki i mormońskiego duchownego pod czas jednego z przesłuchań Emily Dużo jest też ciekawostek na temat prawa amerykańskiego. Fajnych momentów zdecydowanie nie brakuje

Postacie są napisane wzorowo ich historie i odmienne charaktery doskonale ze sobą kontrastują. Moją ulubioną postacią była Tina. Jej wygadanie i czasem ogólna wulgarność, połączone z twardym stąpaniem po ziemi jest czymś, co mi się podobało w tej postaci

Bardzo dobry jest też styl autorki. Z początku wydawało mi się, że postacie mają nierówny czas ekranowy ale tak nie jest. Wszystkie postacie są pokazywane po równo w książce I każdą można się nacieszyć

Rewelacyjna, bardzo klimatyczna powieść kryminalna ze świetnym pomysłem na narracje, który powinien pokazywać się częściej w powieściach kryminalnych.

Nie daleko Salt Lake City zostaje znalezione...

Najbardziej ciekawiło mnie życie mormonów, ale ciężko było dotrwać do końca.

Najbardziej ciekawiło mnie życie mormonów, ale ciężko było dotrwać do końca.

Narracja z punktów widzenia trzech żon jednego mężczyzny. W moim odczuciu książka składająca się z dwóch części.
Pierwsza – bardziej obyczajowa, pokazuje mechanizmy uzależniania od sekty (tu w mini wydaniu małżeństwa poligamicznego),portrety osobowości podatnych na manipulację, sposobach wybierania ofiar. Podobała mi się ta część choć miałam poczucie pewnej powierzchowności.
Druga – skupia się na odkrywaniu mordercy, odkrywane zostają tajemnice z przeszłości. Gorzej skonstruowana, wyjawianie podejrzanym postępów w śledztwie jest nienaturalnym sposobem popychania akcji naprzód, finał jest tak pełen zwrotów akcji, częstych „zabili i wstaje”, że uśmiechałam się czytając i miałam wrażenie pastiszu (chyba jednak nie zamierzonego). Sam pomysł niezły.
Mimo wszystko warta przeczytania.

Bajka dla dorosłych. Czytałam i czekałam na koniec. Sześćdziesiąt żon? Prorok i jego wizje, widzenia, itd. Dla mnie to po prostu było śmieszne. Ich zasady, które wyznają i poglądy. Fajna książka, która się lekko i dobrze czyta, jednak temat kompletnie mi nie przypadł do gustu.

Nawet nie będę się silić na ocenę tej książki. Kompletnie nie w moich klimatach i tak jak wszystkie książki tej autorki połykałam z niesamowitą przyjemnością, tą muszę odpuścić w połowie, wystarczajaco zmęczona tym, co do tej pory przeczytałam. Może niesłusznie, ale o tym sie już nie przekonam...

Gdy zostaje zamordowany mąż, w pierwszej chwili podejrzewa się żonę, a co jeśli ten mąż miał ich aż trzy? Rachel, Tina i Emily. Trzy wdowy. Każda inna, a jednak jednoczą się w poszukiwaniu prawdy o śmierci męża i o nich samych. Tylko, czy mogą sobie zaufać? A co jeśli morderczynią jest jedna z nich?

Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia życia mormonów, czasem dziwi, a czasem wręcz przeraża, bo wciąż na światło dzienne wychodzą podobne historie.
To opowieść o tragicznych skutkach fanatyzmu religijnego i prymitywnej żądzy, a przede wszystkim o ogromnym cierpieniu i sile kobiet, bo to one były najbardziej dotknięte pseudoreligijnym podporządkowaniem.

Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia życia mormonów, czasem...

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki