Taniec na cudzym weselu

83-85568-50-6
reportaż, holocaust
literatura faktu
Luc Wawrzyniak

Opowiadania opisujące losy ludzi wydanych na okrucieństwa wojny, poddanych bezwzględnemu terrorowi i szukających możliwości ucieczki od brutalnego świata. Bohaterowie naznaczeni są piętnem przeżyć, autorka poddaje ich analizie, przygląda się ich zachowaniom, wspomnieniom... W opowiadaniu Ta z Hamburga, pochodzącym z tomu Taniec na cudzym weselu, Hanna Krall przedstawiła losy czterech...

W opowiadaniu Ta z Hamburga, pochodzącym z tomu Taniec na cudzym weselu, Hanna Krall przedstawiła losy czterech bohaterów: Barbary i Jana, którzy zaopiekowali się podczas wojny Reginą, ukrywając ją w swoim domu. Czwartą bohaterką jest Helusia, córka Reginy. Młoda Żydówka spędzała większość czasu w szafie, która stała się swoistym symbolem tamtych czasów, jak stwierdziła autorka w jednym z wywiadów.

Adrian Tync | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Świetne reportaże, głównie przez swoją lapidarność i precyzję. Hanna Krall nie wdaje się w fabularyzowanie, fakty mówią wystarczająco dobrze same za siebie. Brak też dorabiania filozofii i sensów, za co należy się autorce szacunek, bo niejednego pewnie aż by korciło, żeby dopisać swoje trzy grosze do takich historii.

Dariusz | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Książka ukazuje losy Żydów, którzy byli prześladowani podczas drugiej wojny światowej . Jedni przeżyli drudzy ginęli w obozach. Każdy rozdział to inna historia życia przed wojną podczas wojny i co się dział po wojnie. Pokazani są ludzie, którzy pomagali żydom, wiedzą że grozi im za to śmierć i ludzie, którzy byli wstanie wydać na śmierć. Reportaż jest wstrząsający i ukazuje co człowiek człowiekowi jest wstanie zrobić, bo ma inne poglądy. Trudno jest zrozumieć i wyobrazić że kiedyś mogło dojść do takich wydarzeń. Wspomnienia ludzi rany które zadał im ustrój tamtych czasów nie zagoił im się nigdy. Pamięć i noce nie przespane towarzyszyły im do ostatnich dni wędrówki życia.

Poruszające historie ludzi, którzy zginęli lub przetrwali zagładę w czasie II wojny. Szukających pamięci, albo chcących ją wymazać. Autorka z mistrzowsko i precyzyjnie oddaje napięcie towarzyszące tym poszukiwaniom - siebie, zemsty, zrozumienia, przebaczenia. Axel B., który nie pamięta twarzy hitlerowców "bo wszyscy mieli takie same twarze jak psy gończe", Blatt, który szuka swojego oprawcy, żeby spojrzeć mu w oczy, rabin, ktory prosi ocalonych, żeby "tylko króciutko" opowiadali swoje historie, ale po ich wysłuchaniu milknie. Te historie zostają w głowie, żebyśmy pamiętali.

Erised | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2015, Reportaż
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Zbiór reportaży-historii Żydów, którzy wraz z autorką wracają do czasów dzieciństwa, wojny i prześladować. Opowieści rodzinne, portrety miejsc, których nie ma, po których pozostały wspomnienia i gruzy, obojętność ludzi z zewnątrz, samotność, życie od nowa. Autorka odmalowuje plastyczny portret ludzi po Zagładzie.

vanjean | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane, 52/2016, Shoah

"Masz dopiero osiem lat, uspokoiła go ciotka. Po barmicwie Pan Bóg ci wszystko wybaczy. Obliczył, że może jeszcze grzeszyć przez pięć lat. Niestety, wojna zaczęła się przed barmicwą, Pan Bóg nie wybaczył mu niczego."

tanya | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Szorstki, reporterski język pani Krall świetnie nadaje się do tworzenia historii, które się wydarzyły, a w które trudno uwierzyć. Jednocześnie jest w opowiadaniach ciepło, zrozumienie. I niezrozumienie dla potworności.
Do mnie najbardziej mówią "Tylko króciutko" i"Malarnia z o. o."

Idealne dla tych, co znają Krall jedynie od strony "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jako wprowadzenie do jej twórczości.

I_like_trains | 2013-01-22
Na półkach: Teraz czytam

Świetny reportaż. Tylko tyle i aż tyle.

maruda | 2017-05-06
Przeczytana: 02 lutego 2014

Świetny cały ton,najwspanialszy reportaż tytułowy - piękny, okrutny, przenikliwy.

Asior | 2011-08-12
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Książka dobrze napisana, ale tematyka mi nie odpowiada.