Wyznania gorszycielki

Wydawnictwo: Czytelnik
Jadwiga

Inne wydania

Irena Krzywicka (1899-1994), barwna, skandalizująca postać przedwojennej Warszawy. Orędowniczka wyzwolonej kobiecości. Autorka „Pierwszej krwi”, przyjaciółka Boya-Żeleńskiego. Jej książki i artykuły, kampania na rzecz świadomego macierzyństwa jak i życie osobiste stały się dla wielu wyzwaniem i kamieniem obrazy. Wyznania Ireny Krzywickiej są fascynującą lekturą, pisząc o sobie „gorszycielka” kreśli jednocześnie sugestywny i drapieżny obraz elit swej epoki.

źródło opisu: http://czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=425

źródło okładki: http://czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=425

Książka dla pasjonatów okresu miedzywojennego. Pokazuje tamtejsze skandale, styl życia etc. Biografia nietuzinkowej kobiety, partnerki Tadusza Boya Żeleńskiego. Kobieta która wyprzedzała epokę, propagowała idee feminizmu, antykoncepcji, świadomego macierzyństwa oraz swobody seksualnej. Domagała się legalizacji aborcji, aby zlikwidować groźne dla życia kobiet „podziemie aborcyjne”. Była przeciwniczką monogamii i głosiła wolność seksualną dla kobiet, a homoseksualistów nazywała mańkutami płciowymi. Można sie zgadzać lub zaprzeczać jej ideom. w dzisiejszych czasach postęp seksualizacji jest na takim poziomie, że nie wiedzimy w tym nic niezwykłego. Warto wiec siegnąc po tą książkę aby przekonać sie że w II Rzeczpospolitej wywołała wybuch skandalu o sile bomby wodorowej.

Heathcliff1984 | 2014-08-05

Cudowna, absolutnie fantastyczna.
Zakochałem się w tym dziele i była to miłość od pierwszych stron.
Po "Wyznania gorszycielki" sięgnąłem na studiach przygotowując się do zajęć których tematem była aborcja i prawa kobiet. Dziękuję opatrzności, że się do tego tematu zgłosiłem, bo pewnie nigdy bym nie poznał działalności i losów Pani Ireny.
A była to kobieta niezwykła. Zarówno w sferze życia rodzinnego w którym była kochającą dwóch mężczyzn matką, żoną i kochanką. Jak i w swojej działalności pisarsko-społecznej walcząc o równouprawnienie kobiet, wolność seksualną i obyczajową. Jednym słowem skandalistka i gorszycielka. Tytuł dobrany idealnie.
Świetne źródło wiedzy o realiach i najważniejszych polskich pisarzach i celebrytach Dwudziestolecia.
Powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego ucznia szkoły średniej przed omawianiem wierszy i książek z tego okresu. Jakże inne spojrzenie mogłaby rzucić na wiersze Tuwima, Leśmiana, Pawlikowskiej...
Polecam! Warto. Naprawdę :)

Tania | 2014-06-01

Cudowne świadectwo epoki widzianej oczami kobiety odważnej (jak na swoje czasy) i nietuzinkowej, znającej swoją wartość oraz mnóstwo ciekawych osób - artystów (przede wszystkim pisarzy kalibru Boya-Żeleńskiego). Zapewnia to książce anegdoty z pierwszej ręki i niekonwencjonalną perspektywę. Gratka dla fascynatów Dwudziestoleciem Międzywojennym, interesująca dla chcących zaczerpnąć wiedzy o tym okresie.

Felzmann | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Świetne wspomnienia. Dużo plotek o znanych i mniej znanych ludziach lat 20. i 30. Krzywicka sugestywnie opisała również lata wojenne w Warszawie. Gorąco polecam.

Gatsby | 2011-11-24
Przeczytana: 2006 rok

Ksiazka jest skarbnica anegdot, swietnie napisana, subiektywna oczywiscie. Ale chcialbym przytoczyc jedna anegdote, ktora szczegolnie mi sie spodobala :) ,,Poznalam tez dziadka Marychny , majacego blisko sto lat, ale trzymajacego sie rzesko. Marychna wiedzac, jak dalece wielbie poezje romantyczna, poradzila mi pewnego dnia, abym rozpytala dziadka, ktory znal Slowackiego. Slowackiego! To nie miescilo mi sie w glowie. Zapytalam wiec kiedys drzacym nieco ze wzroszenia glosem. Slowacki? - odparl staruszek, z pewnym wysilkiem grzebiac w pamieci - A wiem. Znalem. Julian, czy jakos. Poeta. Cherlak. Wiersze pisal. Taki jakis niewydarzony. Z roza w rece chodzil. Mizerak i duren".

elianka | 2011-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Nie przepadam za biografiami, a lektura tej to w ogóle by wyjątek, bo o istnieniu pani Krzywickiej miałam pojęcie dość mgliste.

Książka jest z tych co czyta się powoli, zawiera mnóstwo treści, czasem na kilku płaszczyznach, czasem jest dość chaotyczna, ale daje niesamowitą pigułkę historii, obyczajów międzywojennych i historii międzywojennej bohemy artystycznej, sporo w niej różnych smaczków.

Polecam!

Lena | 2012-08-31
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Myślę, że mimo wszystko spodziewałam się więcej po tej książce. Tak wysoka ocena - za to, że książkę czytało się świetnie, ale jednak zabrakło mi... Zabrakło - dlaczego Krzywicka była właściwie gorszycielką? Liczyłam, że przeczytam coś dokładniej o aborcji, antykoncepcji w tamtym czasie, a temu poświęcone były zaledwie marne trzy czy cztery strony. Owszem, książkę warto było przeczytać, choćby dla niepowtarzalnego klimatu tamtych czasów i świetnie zarysowanych postaci. Ale ja, szczerze mówiąc, po tytule mówiącym, że jest to autobiografia "gorszycielki" spodziewałam się jakiegoś posmaku skandalu, czegoś krzyczącego, czegoś ukrywanego w mrokach... Nie znalazłam niczego takiego, szkoda. Niemniej, powieść polecam.

lajt | 2011-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2011

Miałam problem z przyznaniem gwiazdek tej książce, bo napisana jest jak dobre czytadło, ale pani Krzywicka trochę przepowiada jak Wernyhora i nawet badacze mają problem z ustaleniem faktów, o których pisze jakby były oczywiste. Czy wie coś więcej..? - być może, ale może też konfabuluje, wszak opowiadała swoje życie jako staruszka, albo może wypada powiedzieć, starsza pani.
Jednak mimo wszystko, to całkiem nie zła literatura przede wszystkim o życiu społecznym tamtych czasów, a o ludziach nade wszystko.

bbeti | 2017-02-03

Doskonała relacja z życia elit dwudziestolecia. Przejmujące opisy czasu wojny i powstania. Napisane lekkim piórem, czyta się z przyjemnością. Choć opisy mówiące o tym, że zakochiwał się w pani Krzywickiej każdy napotkany mężczyzna, wzbudzały we mnie duże wątpliwości. Niemniej jednak jest to bardzo wartościowa lektura, zwłaszcza dla osób zafascynowanych tamtą epoką oraz wydarzeniami i ludźmi związanymi z Warszawą.

iwonaiwona | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Trochę się z nią namęczyłam. W sumie nie lubię autobiografii, ale ta była wyjątkowo nudnawa.