Tam już nie ma żadnej rzeki

Wydawnictwo: a5
Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-85568-38-7
literatura faktu
Luc Wawrzyniak

Zbiór reportaży Hanny Krall, które ukazują obyczajowy fresk przedstawiający wojenną rzeczywistość na granicy wspomnienia, snu i faktu. Choć przy opisywaniu tragicznych wydarzeń łatwo popaść w patos, w książce tej nie odnajdziemy tonu podniosłego. Pisarka wie, że losy bohaterów są wystarczająco smutne i taki ton brzmiałby fałszywie. Najważniejszą sprawą w twórczości Krall nie jest tragedia polskich Żydów, lecz tragizm ludzkiego istnienia i wyborów. Autorka mówi o tym poprzez opowiadania o losach ofiar Holocaustu. Nie pozostawia wątpliwości, że ci, którzy Zagładę przeżyli, również są ofiarami. Tak jak bohaterka opowiadania Życie, która przeżyła getto, ale po wojnie próbowała trzykrotnie popełnić samobójstwo. Tragizm istnienia potęgują przypadek i wybory, na które ludzie bywają skazani w sytuacjach ekstremalnych.

Książka otrzymała Nagrodę Wielką Fundacji Kultury (1999) oraz Nagrodę Porozumienia Europejskiego (Lipsk 2000).

Abee | 2017-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2017, Izrael
Przeczytana: 27 listopada 2017

Audiobook. Zofia Kucówna świetnie interpretuje opowiadania Hanny Krall o tych, którzy odeszli i żyją dzięki świadectwu tych, co przeżyli. Żyją we wspomnieniach. Chciani lub niechciani, są obecni duchem w miejscach z przeszłości.
Język reportażu Krall jest niezmiernie wyważony. Przez pierwsze opowiadania nie można się oderwać. Jednak przy trzecim atmosfera siada. Później, gdy oswoimy się z jej manierą, tymi ciągłymi powtórzeniami, zawieszeniami - treść zaczyna nużyć. Może dlatego, że rzeczywiście dużo już napisano o Ż. I może lepiej.

Historie opowiedziane przez Krall w tym tomie równie dobrze mogłyby się wydarzyć także w wyobraźni jakiegoś pisarza tworzącego wiarygodną fikcję. Każda z nich bowiem jest tak niezwykła, pełna interesujących detali, niesamowitych postaci.
Szczególnie spodobało mi się to, że każdy rozdział jest powiązany z dwoma miejscami - gdzie Żydzi byli dawniej i gdzie ktoś ocalały mieszka/mieszkał współcześnie.
Polecam.

vanjean | 2016-08-01
Na półkach: Przeczytane, 52/2016, Shoah

"Dzień ów - pisali historycy - był zaskoczeniem dla wszystkich.
Dla nas nie był zaskoczeniem.
To nie brytyjscy dowódcy pokonali Rommla.
To my, na Górze Oliwnej, wybłagaliśmy ocalenie Jerozolimy.
Dlaczego nie wybłagaliśmy ocalenia Szlomo z Radomia? Ani ocalenia syna cadyka z Góry Kalwarii? Ani ocalenia sześciu milionów innych Żydów?
Nie wiem.
Nie staram się przenikać boskich tajemnic."

"A wszystko co PRZEDTEM, pozostaje niezmienne, nieruchome na zawsze.
Co przedtem - JEST.
Co potem - BYŁO.
Dlatego czeladnicy Icchak i Lejbuś wciąż pochylają się nad maszynami.
Cypa tańczy na podwórku i nie przestanie tańczyć.
Żona hurtownika nie utyje w talii.
Sekretarz gminy nigdy nie przestanie kochać żony hurtownika win."

Zbiór reportaży stanowiący kolejną w dorobku autorki próbę zachowania pamięci o tych, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Wśród ofiar są i Żydzi, i ukrywający ich Polacy. Nawet ci, którzy przeżyli i postanawiają dać świadectwo prawdzie, często są wewnętrznie martwi, gdyż z traumatycznych przeżyć nigdy nie będą w stanie się uwolnić.

Pisarka pokazuje różne postawy wobec śmierci, okupacji, trudnych życiowych wyborów. Obok heroicznych postaci mamy zwykłych szmalcowników i szubrawców.

Hanna Krall nie komentuje swoich reportaży, nie narzuca się ze swoją obecnością, posługuje się oszczędnym, prostym językiem, zostawiając ocenę bohaterów i refleksję czytelnikom. Ten ascetyczny niemal styl porusza jednak bardziej niż barokowy czy ekspresywny język. A reportaże na długo zostają w pamięci...

Magda | 2011-05-07
Przeczytana: 2009 rok

Zbiór reportaży, których inspiracją były rozmowy z czytelnikami.

yuurita | 2010-03-10

Zawsze mam wrażenie, że Krall posiada dziwną umiejętność pisania skromnie, za to tak, żeby każde słowo rozrywało serce na kawałki.