Tam już nie ma żadnej rzeki

Okładka książki Tam już nie ma żadnej rzeki Hanna Krall
Okładka książki Tam już nie ma żadnej rzeki
Hanna Krall Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 reportaż
reportaż
Wydawnictwo A5
2001-01-01
2001-01-01
83-85568-38-7
reportaż polski XX w. baśnie reportażowe holocaust II wojna światowa

Hanna Krall w swojej książce opisuje w dramatyczny sposób życie przed i po II wojnie światowej polskich Żydów. Tych, którzy ocaleli z Holocaustu jak i tych którzy zginęli a żyją w pamięci innych. .To dramatyczny reportaż o ludziach, których los został napiętnowany :(

Audiobook. Zofia Kucówna świetnie interpretuje opowiadania Hanny Krall o tych, którzy odeszli i żyją dzięki świadectwu tych, co przeżyli. Żyją we wspomnieniach. Chciani lub niechciani, są obecni duchem w miejscach z przeszłości.
Język reportażu Krall jest niezmiernie wyważony. Przez pierwsze opowiadania nie można się oderwać. Jednak przy trzecim atmosfera siada. Później, gdy oswoimy się z jej manierą, tymi ciągłymi powtórzeniami, zawieszeniami - treść zaczyna nużyć. Może dlatego, że rzeczywiście dużo już napisano o Ż. I może lepiej.

Historie opowiedziane przez Krall w tym tomie równie dobrze mogłyby się wydarzyć także w wyobraźni jakiegoś pisarza tworzącego wiarygodną fikcję. Każda z nich bowiem jest tak niezwykła, pełna interesujących detali, niesamowitych postaci.
Szczególnie spodobało mi się to, że każdy rozdział jest powiązany z dwoma miejscami - gdzie Żydzi byli dawniej i gdzie ktoś ocalały mieszka/mieszkał współcześnie.
Polecam.

"Dzień ów - pisali historycy - był zaskoczeniem dla wszystkich.
Dla nas nie był zaskoczeniem.
To nie brytyjscy dowódcy pokonali Rommla.
To my, na Górze Oliwnej, wybłagaliśmy ocalenie Jerozolimy.
Dlaczego nie wybłagaliśmy ocalenia Szlomo z Radomia? Ani ocalenia syna cadyka z Góry Kalwarii? Ani ocalenia sześciu milionów innych Żydów?
Nie wiem.
Nie staram się przenikać boskich tajemnic."

"A wszystko co PRZEDTEM, pozostaje niezmienne, nieruchome na zawsze.
Co przedtem - JEST.
Co potem - BYŁO.
Dlatego czeladnicy Icchak i Lejbuś wciąż pochylają się nad maszynami.
Cypa tańczy na podwórku i nie przestanie tańczyć.
Żona hurtownika nie utyje w talii.
Sekretarz gminy nigdy nie przestanie kochać żony hurtownika win."

"Dzień ów - pisali historycy - był zaskoczeniem dla wszystkich.
Dla nas nie był zaskoczeniem.
To nie brytyjscy dowódcy pokonali Rommla.
To my, na Górze Oliwnej, wybłagaliśmy ocalenie Jerozolimy.
Nie wiem.
Nie staram się przenikać boskich...

Zbiór reportaży stanowiący kolejną w dorobku autorki próbę zachowania pamięci o tych, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Wśród ofiar są i Żydzi, i ukrywający ich Polacy. Nawet ci, którzy przeżyli i postanawiają dać świadectwo prawdzie, często są wewnętrznie martwi, gdyż z traumatycznych przeżyć nigdy nie będą w stanie się uwolnić.

Pisarka pokazuje różne postawy wobec śmierci, okupacji, trudnych życiowych wyborów. Obok heroicznych postaci mamy zwykłych szmalcowników i szubrawców.

Hanna Krall nie komentuje swoich reportaży, nie narzuca się ze swoją obecnością, posługuje się oszczędnym, prostym językiem, zostawiając ocenę bohaterów i refleksję czytelnikom. Ten ascetyczny niemal styl porusza jednak bardziej niż barokowy czy ekspresywny język. A reportaże na długo zostają w pamięci...

Pisarka pokazuje różne...

Zbiór reportaży, których inspiracją były rozmowy z czytelnikami.

Zbiór reportaży, których inspiracją były rozmowy z czytelnikami.

Zawsze mam wrażenie, że Krall posiada dziwną umiejętność pisania skromnie, za to tak, żeby każde słowo rozrywało serce na kawałki.

• Reportaż
  • Judaica
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Tam już nie ma żadnej rzeki