Dzienniki czasu wojny

Wydawnictwo: Czytelnik
wojna
Ani-Lorak

Dziennik był chyba jedną z ulubionych form ekspresji artystycznej Nałkowskiej. Pisała je od wczesnych lat młodości aż do śmierci. Dzienniki czasu wojny to bardzo osobiste notatki pisarki wydane po śmierci. Opisuje w nich kampanię wrześniową, rzeczywistość okupowanej Warszawy i swoje codzienne życie.

allison | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Wojenne dzienniki Nałkowskiej czyta się jednym tchem. To interesująca kronika - nie tylko osobistego życia autorki i jej bliskich, ale i zbiorowych doświadczeń, przede wszystkim warszawiaków.

Całość czyta się (lub słucha) z ogromnym zaciekawieniem. Pisarka umie dozować napięcie, niczym w swoich powieściach, posługuje się pięknym, kunsztownym językiem, dzięki czemu książka łączy cechy literatury faktu i literatury pięknej najwyższych lotów.

Dzienniki obfitują w wiele szczegółów z życia Nałkowskiej, także sprzed wojny, gdyż bywa, że autorka wraca wspomnieniami do dawnych czasów, nawet do dzieciństwa.
Szczególnie poruszające są fragmenty poświęcone chorobie i agonii matki. Śledzi się je z zapartym tchem, ze wzruszeniem, a nawet łezką w oku.

Pisarka daje się tu poznać nie tylko jako wybitna autorka fikcji literackiej. Jej wnikliwy zmysł obserwatorski, połączony z głębokimi refleksjami i prozatorskim talentem tworzą niezwykłą opowieść o codziennym życiu, artystycznych...

marta | 2013-06-04

Zaskakująco dobra,ciekawa i dająca do myślenia .Spodziewałam się trupów i krwi, a znalazłam wzruszającą opowieść o szarej, trudnej,bolesnej codzienności.Myślę,że najtrudniej pogodzić sie z tym co tu i teraz, co nas dotyka baz naszego wpływu na rzeczywiśtość. Polecam gorąco.

Alicja | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2015