Taniec na cudzym weselu

Hanna Krall literatura faktu 189 str.
2001-01-01

a5
literatura faktu
reportaż holocaust

Porównaj ceny i

Pani Krall jest mistrzynią krótkich form, nikt nie potrafi tak jak ona opisywać skomplikowanych historii ludzkich. Z wielką przyjemnością po 20 latach wróciłam do tej książki i nadal jestem zachwycona, to po prostu trzeba przeczytać!Polecam!

Szorstki, reporterski język pani Krall świetnie nadaje się do tworzenia historii, które się wydarzyły, a w które trudno uwierzyć. Jednocześnie jest w opowiadaniach ciepło, zrozumienie. I niezrozumienie dla potworności.
Do mnie najbardziej mówią "Tylko króciutko" i"Malarnia z o. o."

Na półkach: , , , , ,

Idealne dla tych, co znają Krall jedynie od strony "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jako wprowadzenie do jej twórczości.

Świetny cały ton,najwspanialszy reportaż tytułowy - piękny, okrutny, przenikliwy.

"Masz dopiero osiem lat, uspokoiła go ciotka. Po barmicwie Pan Bóg ci wszystko wybaczy. Obliczył, że może jeszcze grzeszyć przez pięć lat. Niestety, wojna zaczęła się przed barmicwą, Pan Bóg nie wybaczył mu niczego."

Poruszające historie ludzi, którzy zginęli lub przetrwali zagładę w czasie II wojny. Szukających pamięci, albo chcących ją wymazać. Autorka z mistrzowsko i precyzyjnie oddaje napięcie towarzyszące tym poszukiwaniom - siebie, zemsty, zrozumienia, przebaczenia. Axel B., który nie pamięta twarzy hitlerowców "bo wszyscy mieli takie same twarze jak psy gończe", Blatt, który...

Zbiór reportaży-historii Żydów, którzy wraz z autorką wracają do czasów dzieciństwa, wojny i prześladować. Opowieści rodzinne, portrety miejsc, których nie ma, po których pozostały wspomnienia i gruzy, obojętność ludzi z zewnątrz, samotność, życie od nowa. Autorka odmalowuje plastyczny portret ludzi po Zagładzie.

Świetne reportaże, głównie przez swoją lapidarność i precyzję. Hanna Krall nie wdaje się w fabularyzowanie, fakty mówią wystarczająco dobrze same za siebie. Brak też dorabiania filozofii i sensów, za co należy się autorce szacunek, bo niejednego pewnie aż by korciło, żeby dopisać swoje trzy grosze do takich historii.

Książka ukazuje losy Żydów, którzy byli prześladowani podczas drugiej wojny światowej . Jedni przeżyli drudzy ginęli w obozach. Każdy rozdział to inna historia życia przed wojną podczas wojny i co się dział po wojnie. Pokazani są ludzie, którzy pomagali żydom, wiedzą że grozi im za to śmierć i ludzie, którzy byli wstanie wydać na śmierć. Reportaż jest wstrząsający i...

• Reportaż
  • Holocaust
  • Judaica
  • Polskie
  • 2011

Dodaj cytat z książki Taniec na cudzym weselu