Taniec na cudzym weselu

literatura faktu
2001-01-01
83-85568-50-6
reportaż holocaust

Na początku chciałam napisać, że być może to najlepszy zbiór Krall, ale to nieprawda.
Zaczęłam czytać "Fantom Bólu", ale porzuciłam cegłówkę na rzecz tych drobnych wydań. Każde z nich każe mi pytać samą siebie - i po co to czytasz. Wystarczy przeczytać jeden jej zbiór to jakby przeczytało się wszystkie. Tak, to prawda, metoda jej pisania jest perfekcyjna niemal od samego...

Zbiór opowieści autorstwa Hanny Krall. O ile "Zdążyć przed Panem Bogiem" mi się podobało, tak "Taniec na cudzym weselu" mnie nie zachwycił.
Rzadko zdarza mi się przerwać książkę nie doczytawszy do końca, tak jednak było tym razem. Według mnie jest to napisane chaotycznie, nie moja bajka. Jednak z racji niedokończenie, gwiazdek nie wystawiam.

Im dalej w las...tym ciekawiej...My Polacy mamy obowiązek pamiętać o naszych rodakach, którzy zniknęli z naszej ziemi na skutek szaleństwa, które ogarnęło naród niemiecki...Tej straty nic nam nie zrekompensuje...Dobrze, że jest pamięć...

2008

Pani Krall jest mistrzynią krótkich form, nikt nie potrafi tak jak ona opisywać skomplikowanych historii ludzkich. Z wielką przyjemnością po 20 latach wróciłam do tej książki i nadal jestem zachwycona, to po prostu trzeba przeczytać!Polecam!

Szorstki, reporterski język pani Krall świetnie nadaje się do tworzenia historii, które się wydarzyły, a w które trudno uwierzyć. Jednocześnie jest w opowiadaniach ciepło, zrozumienie. I niezrozumienie dla potworności.
Do mnie najbardziej mówią "Tylko króciutko" i"Malarnia z o. o."

1996

Na półkach: , , , , ,

Idealne dla tych, co znają Krall jedynie od strony "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jako wprowadzenie do jej twórczości.

Świetny cały ton,najwspanialszy reportaż tytułowy - piękny, okrutny, przenikliwy.

"Masz dopiero osiem lat, uspokoiła go ciotka. Po barmicwie Pan Bóg ci wszystko wybaczy. Obliczył, że może jeszcze grzeszyć przez pięć lat. Niestety, wojna zaczęła się przed barmicwą, Pan Bóg nie wybaczył mu niczego."

Poruszające historie ludzi, którzy zginęli lub przetrwali zagładę w czasie II wojny. Szukających pamięci, albo chcących ją wymazać. Autorka z mistrzowsko i precyzyjnie oddaje napięcie towarzyszące tym poszukiwaniom - siebie, zemsty, zrozumienia, przebaczenia. Axel B., który nie pamięta twarzy hitlerowców "bo wszyscy mieli takie same twarze jak psy gończe", Blatt, który...

Zbiór reportaży-historii Żydów, którzy wraz z autorką wracają do czasów dzieciństwa, wojny i prześladować. Opowieści rodzinne, portrety miejsc, których nie ma, po których pozostały wspomnienia i gruzy, obojętność ludzi z zewnątrz, samotność, życie od nowa. Autorka odmalowuje plastyczny portret ludzi po Zagładzie.

• Reportaż
  • Holocaust
  • Judaica
  • Polska
  • 2018
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Taniec na cudzym weselu