Taniec na cudzym weselu

Okładka książki Taniec na cudzym weselu
Hanna Krall Wydawnictwo: a5 reportaż
reportaż
a5
2001-01-01
1994-01-01
83-85568-50-6
reportaż holocaust

Na początku chciałam napisać, że być może to najlepszy zbiór Krall, ale to nieprawda.
Zaczęłam czytać "Fantom Bólu", ale porzuciłam cegłówkę na rzecz tych drobnych wydań. Każde z nich każe mi pytać samą siebie - i po co to czytasz. Wystarczy przeczytać jeden jej zbiór to jakby przeczytało się wszystkie. Tak, to prawda, metoda jej pisania jest perfekcyjna niemal od samego początku, brak zbędnych słów i ozdobników (nie zgrzytam zębami nawet na Wielkiego Scenarzystę). A z drugiej strony Hanna Krall zapisuje te wszystkie historie (w które nie można uwierzyć, po prostu człowiek nie wierzy że ludzkie losy mogą się tak splątać i ułożyć), bo nic więcej po nich nie zostaje. Ani domy, ani synagogi, ani nic. Zapisuje ich imiona żeby byly skoro nic innego nie ma. I ja po to czytam - skoro jest zapisane i nic nie zostało w kraju w którym przyszło mi żyć z żydowskiej kultury, pamięci, ale też mniej pompatycznych rzeczy, nie zostało nic z życia, z targów, z ubrań, zapachów - skoro Hanna Krall zapisała to ja czytam. I przeczytam każdą z tych historii i tyle.

Zbiór opowieści autorstwa Hanny Krall. O ile "Zdążyć przed Panem Bogiem" mi się podobało, tak "Taniec na cudzym weselu" mnie nie zachwycił.
Rzadko zdarza mi się przerwać książkę nie doczytawszy do końca, tak jednak było tym razem. Według mnie jest to napisane chaotycznie, nie moja bajka. Jednak z racji niedokończenie, gwiazdek nie wystawiam.

Im dalej w las...tym ciekawiej...My Polacy mamy obowiązek pamiętać o naszych rodakach, którzy zniknęli z naszej ziemi na skutek szaleństwa, które ogarnęło naród niemiecki...Tej straty nic nam nie zrekompensuje...Dobrze, że jest pamięć...

Pani Krall jest mistrzynią krótkich form, nikt nie potrafi tak jak ona opisywać skomplikowanych historii ludzkich. Z wielką przyjemnością po 20 latach wróciłam do tej książki i nadal jestem zachwycona, to po prostu trzeba przeczytać!Polecam!

Szorstki, reporterski język pani Krall świetnie nadaje się do tworzenia historii, które się wydarzyły, a w które trudno uwierzyć. Jednocześnie jest w opowiadaniach ciepło, zrozumienie. I niezrozumienie dla potworności.
Do mnie najbardziej mówią "Tylko króciutko" i"Malarnia z o. o."

Do mnie najbardziej mówią "Tylko króciutko" i"Malarnia z o. o."

1979

Na półkach: , , , , ,

Idealne dla tych, co znają Krall jedynie od strony "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jako wprowadzenie do jej twórczości.

Świetny cały ton,najwspanialszy reportaż tytułowy - piękny, okrutny, przenikliwy.

"Masz dopiero osiem lat, uspokoiła go ciotka. Po barmicwie Pan Bóg ci wszystko wybaczy. Obliczył, że może jeszcze grzeszyć przez pięć lat. Niestety, wojna zaczęła się przed barmicwą, Pan Bóg nie wybaczył mu niczego."

Poruszające historie ludzi, którzy zginęli lub przetrwali zagładę w czasie II wojny. Szukających pamięci, albo chcących ją wymazać. Autorka z mistrzowsko i precyzyjnie oddaje napięcie towarzyszące tym poszukiwaniom - siebie, zemsty, zrozumienia, przebaczenia. Axel B., który nie pamięta twarzy hitlerowców "bo wszyscy mieli takie same twarze jak psy gończe", Blatt, który szuka swojego oprawcy, żeby spojrzeć mu w oczy, rabin, ktory prosi ocalonych, żeby "tylko króciutko" opowiadali swoje historie, ale po ich wysłuchaniu milknie. Te historie zostają w głowie, żebyśmy pamiętali.

Zbiór reportaży-historii Żydów, którzy wraz z autorką wracają do czasów dzieciństwa, wojny i prześladować. Opowieści rodzinne, portrety miejsc, których nie ma, po których pozostały wspomnienia i gruzy, obojętność ludzi z zewnątrz, samotność, życie od nowa. Autorka odmalowuje plastyczny portret ludzi po Zagładzie.

Dodaj cytat z książki Taniec na cudzym weselu