Żydowska wojna i Zwycięstwo

Wydawnictwo: Czarne
83-87391-50-6
literatura faktu
Dąbrówka

Żydowska wojna, napisana i wydana w 1965 roku, stała się natychmiast przedmiotem kontrowersji, ponieważ nie była zgodna z ówczesnym przepisem na przedstawianie okupacji i żydowskiej tragedii. Przez pół roku cenzura wstrzymywała recenzje. Książkę uratował Jarosław Iwaszkiewicz, najbardziej wpływowy pisarz tamtych lat, który 1 maja 1966 roku poświęcił jej swoją stałą kolumnę w "Życiu Warszawy"...

Przez pół roku cenzura wstrzymywała recenzje. Książkę uratował Jarosław Iwaszkiewicz, najbardziej wpływowy pisarz tamtych lat, który 1 maja 1966 roku poświęcił jej swoją stałą kolumnę w "Życiu Warszawy" ("Rozmowy o książkach"). Wśród walorów utworu Iwaszkiewicz wymienił "tysiące przemilczeń i niedomówień". Autocenzura, która niewątpliwie była jedną z przyczyn tych niedomówień, skłoniła mnie również do zastosowania w tej autobiograficznej opowieści pewnych elementów fikcji literackiej, włącznie ze zmianą niektórych imion, nazwisk i nazw miejscowości. W obecnym wydaniu większość tych zabiegów została usunięta.

"Zwycięstwo", jest dalszym ciągiem "Żydowskiej wojny". Ukazało się ono w styczniu 1969 roku nakładem Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia i kilkakrotnie w prasie podziemnej lat osiemdziesiątych, a w 1990 roku w poznańskim wydawnictwie dominikanów "W drodze".

Pani_Nikt | 2014-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Nie od razu zdecydowałam się napisać moją opinię. Nie tym razem. Książka pozostawiła we mnie ogromny ślad i sprawiła, że inaczej zaczęłam postrzegać pewne kwestie, starać się cieszyć z tego, co mam, walczyć o to, co mogę mieć itd. Dlaczego tym razem tak niesamowicie poruszyła mnie książka o Holocauście? Przecież nie jest to pierwsze świadectwo tamtych okrutnych czasów, które miałam okazję przeczytać. Nie wiem dlaczego. Henryk Grynberg pisze w taki sposób, że ciężko nie nazwać jego książki wybitną. Czytając jego wspomnienia, człowiek wytęża każdą, najmniejszą komórkę i myśli. Autor pozwolił sobie tę książkę podzielić na pewne rozdziały. Opisuje w nich ojca, kolejno matkę i przebieg zdarzeń pod koniec wojny i zaraz po niej. Jawią się nam tu dwa odmienne obrazy ludzi. Ludzi, którzy ciężko pracują na utrzymanie swojej rodziny (ojciec Grynberga), którym ostatecznie zależy na przeżyciu kogokolwiek z rodziny. Są w stanie poświęcić innych bliskich, żeby przeżyć mogła choć jedna osoba. Są...

elyria | 2015-07-24
Na półkach: 52 (2015 rok), Przeczytane

A na nieznajomych można czasem bardziej liczyć, chociażby dlatego, że jest ich więcej. [cytat z książki]

Zwycięstwo, będące kontynuacją innej książki autora - Żydowskiej wojny, jest jednym z pierwszych dzieł literackich o losach polskich Żydów tuż po zakończeniu wojny.
Holocaust, sami przyznacie, że to niezwykle trudny temat. Zarówno do pisania i czytania. Bo trudno jest pisać o książce, z której cierpienie wyłania się z każdego napisanego zdania. Autor opowiada nam tragiczną historię podwarszawskich Żydów, z elementami autobiograficznymi. Warto nadmienić, że sam Grynberg jako dziecko, ukrywał się ze swoją matką na polskich wsiach, co wiązało się z nieustannym niebezpieczeństwem odkrycia jego prawdziwego, żydowskiego pochodzenia.
Narratorem opowieści jest kilkuletni żydowski chłopiec, którego niewinność i beztroska kontrastuje z ogromną brutalnością rozgrywanych wydarzeń. Autor podzielił swoją historię na kilka rozdziałów, w których pokazuje różne oblicza człowieczeństwa - od...

Justyna | 2014-01-03
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Jedna z najlepszych książek relacjonujących losy Żydów w czasie II wojny światowej, ale także po jej zakończeniu. Historie zawarte w książce są osnute na motywach autobiograficznych. Pierwsze opowiadanie czyli "Żydowska wojna" opisuje los kilkuletniego autora oraz jego rodziny, którzy początkowo ukrywają się u chłopów, później w lesie z partyzantami, po to aby trafić z polskimi metrykami i kenkatrą matki na aryjską stronę. I po to, aby ciągle uciekać, ciągle żyć w strachu, ale i po to aby poznać ludzkie zrozumienie i dobroć. "Zwycięstwo" jest natomiast kontynuacją "Żydowskiej wojny" i opowiada o kilku powojennych miesiącach, o tym, że tak naprawdę koniec holocaustu nie był dla polskich Żydów końcem cierpienia. Opisuje rządy Rosjan, prześladowania i wyłapywanie partyzantów. Pokazuje niechęć Rosjan do narodu żydowskiego i to, że nawet w momencie wyzwolenia wielu Żydów, którym udało się przeżyć zagładę wolało nie ujawniać swojego pochodzenia.

Nareszcie, znalazłam czas na Grynberga i jego "Żydowską wojnę".
Wydanie dwutomowe (na które składają się właśnie "Żydowska wojna" i "Zwycięstwo") upolowałam na wyprzedaży w Carrefourze. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi podczas zwykłego grzebania w pudle z książkami, prawda?
Obydwa teksty mnie powaliły. Powiedzieć, że nie umiałam się od nich oderwać, to za mało. Kiedy tylko nie czytałam, moje myśli ciągle krążyły wokół tego dzieła, zastanawiałam się nad treścią, nad zdaniami, które właśnie przeczytałam. Zwykła historia chłopca ocalonego z Zagłady tak przykuła moją uwagę, że myślałam o powieści Grynberga jeszcze długi, długi czas.
Oraz o jej przesłaniu.
Bo czy to jest tak, że Żydzi wygrali wojnę z nazistami? Wygrali, przeżywając, nie dając się wyłapać i wywieźć do obozów śmierci? Na to pytanie można niby odpowiedzieć w prosty sposób, ale - im dłużej siedzę w tej tematyce - tym rzadziej myślę, że znam sprecyzowaną odpowiedź.
To nie jest łatwa tematyka, oj, nie jest.
Gorąco polecam,...

Mikosek17 | 2016-02-06

Przyznam, że po zapoznaniu się z wieloma lekturami, które poruszają temat sprawy żydowskiej w trakcie II wojny światowej i tak byłem mocno zaskoczony tekstem Grynberga. Nie jest to książka, która zostanie komukolwiek zarekomendowana w szkole, gdyż z szerszej perspektywy pewnie zarzucono by jej szerzenie antypatriotycznych treści. Z mojej perspektywy, przy zachowaniu patriotycznej myśli i pamięci o bohaterstwie wielu Polaków, naprawdę warto było przeczytać "Żydowską wojnę", bo ukazuje rzeczywistość z oczu Żyda w zupełnie innym świetle. W szkole uczymy się wiele na ten temat, lecz zawsze Niemcy i Rosjanie byli przedstawiani jako ci jedyni źli. Grynberg za to przedstawia swoje wspomnienia, w których ukazuje ogólny antysemityzm i to również ze strony Polaków. Wydaje mi się, że jest to trochę pominięte w historii, ponieważ oburzającym wydaje się fakt, że tak poszkodowany naród jak Polska był zdolny do czynienia złych rzeczy w trakcie wojny. Otóż tak nie jest, bo Żydzi spoza wielkich...

angel2607 | 2015-02-14
Przeczytana: 2014 rok

Przyznam szczerze - książkę kupiłam ponieważ była na wyprzedaży a po opisie wydała się interesująca. Po jej przeczytaniu dotarło do mnie, że nie dla wszystkich piekło skończyło się wraz z końcem wojny. Naprawdę jak rzadko która książka jest warta polecenia. Zacznijmy doceniać to co mamy i ludzi, którzy nas otaczają bo jutro możemy obudzić się bez niczego i bez nikogo...
Polecam!

Iwona Stopka | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Codzienne trudy ucieczki przed hitlerowską machiną antysemityzmu, widziane oczami kilkuletniego chłopca, który wraz z rodziną walczył o przetrwanie.
W "Zwycięstwie", będący kontynuacją "Żydowskiej wojny",ten sam chłopiec opowiada o życiu Żydów po wojnie, której zakończenie wcale nie sprawiło, że mogli czuć się bezpiecznie. Bardzo dobra książka, polecam.

Dubenschmitz | 2014-07-05
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Znakomita literatura. Czyta się jednym tchem i nie można się oderwać. Wstrząsająca historia porównywalna z Imre Kerteszem i jego arcydziełem "Losem utraconym".

cornflake-girl | 2011-11-24

Zbiór wspomnień, nad którym zdecydowanie warto się zatrzymać. Nie jest to kolejna relacja z getta czy obozu. Grynberg, wraz ze swoją matką, przetrwał wojnę w nieco innych okolicznościach. Stąd też i sama wojna maluje się tu inaczej. Niewielu jest Niemców, nie ma zamkniętych obozów, nie nosi się pasiaków. A jednak żyje się w niemniejszym strachu i wzmożonej czujności. Grynberg, jako dziecko, ukrywał się ze swoją matką na polskich wsiach - wiązało się to z życiem w ciągłym kłamstwie i obawie, że ktoś prędzej czy później odkryje ich prawdziwą tożsamość i narodowość. Mamy więc tu obraz nie tylko Żydów, ale i Polaków - najróżniejsze ich postawy i zachowania. Holocaust kojarzony z obozami i komorami gazowymi jest daleko, majaczy jakoś bardzo niewyraźnie w tle. A jednak groźba Zagłady jest równie realna, jak w epicentrum wydarzeń.
Niezwykle ciekawa historia. Zwłaszcza, że nie kończy się wraz z wyzwoleniem. Druga część powieści rzuca dużo światła na czasy powojenne i uświadamia, że choć...

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2008 rok