Żydowska wojna i Zwycięstwo

2001-01-01
2001-01-01
83-87391-50-6
literatura polska II wojna światowej Holocaust

Lekka i świetnie napisana lecz w rzeczywistości traktująca o codziennym życiu Żydów ukrywających się podczas wojny. I ich życiu powojennym. Myślę, ze w świetle dzisiejszej wiedzy, nie ma w niej nic szokującego. Zwykłe życie, dobrzy i źli ludzie. Wiele starań dobrych ludzi ( za pieniądze wprawdzie ) przekreślanych przez jeden mały donos złego człowieka. Ludzka małość, interesowność, podatność na propagandę.
Od dawna już nie żyję w przeświadczeniu, że Polacy byli milutcy i masowo i bezinteresownie pomagali żydom. Dlatego szoku nie było.
Jest w książce codzienność. Wierzę, że było tak, jak autor opisał. Choć to książka fabularna, a nie dokument.

Wydawnictwo Wielka Litera przedstawia nam tu dwie opowieści z dzieciństwa Henryka Grynberga. "Żydowska wojna" to jego wspomnienia z czasów okupacji hitlerowskiej, gdy większość bliskich ginęła, a on z mamą ukrywał się na aryjskich papierach. "Zwycięstwo" to tytuł wręcz ironiczny dla części drugiej, bo jak ci, co przeżyli, mieli się czuć zwycięzcami? Choć narrator snuje swą opowieść z punktu widzenia małego dziecka, zapewne uzupełnioną nieco wspomnieniami dorosłych, to jest to opowieść bardzo dojrzała. Bo i sam Grynberg w takich okolicznościach musiał przedwcześnie dojrzeć, dorosnąć do nowej sytuacji.
Autor ukazuje wojnę z punktu widzenia Żydów - prześladowanych, mordowanych, ukrywających się. Natrafiających na swojej drodze na różnych ludzi - jedni pomagali (z różnych pobudek),innych trzeba było się strzec. Nieustannie, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Na co tu dziesięciu Sprawiedliwych, gdy wystarczy jeden żądny zysku, by polała się krew? No i w końcu przyszły wojska radzieckie - tak chętnie widziane. Wielu Polaków miało Żydom za złe, że ci cieszyli się na widok Armii Czerwonej, ale kto z nich próbował zrozumieć żydowską sytuację? Kiedy Niemcy się w końcu wycofywały, Polacy myśleli, że oto zamienia się jedną okupację na drugą, kto wie, czy nie gorszą. Dla Żydów jednak zdecydowanie nie było gorzej. Nikt nie planował już "ostatecznego rozwiązania". Nikt nie zabijał za wyznanie mojżeszowe... Zaraz, nikt? A pogrom kielecki? Dawni sąsiedzi widzieli tylko, że co niektórzy Żydzi idą na współpracę z nowymi władzami, zamykając oczy na to, że bez tej współpracy ocaleni z Holokaustu nigdy by nie odzyskali swojej dawnej własności. A najprawdopodobniej przypłaciliby życiem próby ich odzyskania. Grynberg gorzko ukazuje to "zwycięstwo" oczami dziecka. Dziecka obserwującego śluby ocalałych, pełne łez i tęsknoty za rodziną, która na ślubie nie mogła się stawić. Dziecka nierozumiejącego strachu dorosłych przed mieszkaniem w rodzinnych stronach i polskimi pytaniami "A to ty żyjesz?". Co to za zwycięstwo, gdy straciło się rodzinę, cały dobytek, całą wolę życia, gdy jedyny wybór, jaki się ma to emigracja, współpraca z nowymi władzami albo ucieczka w inne regiony i udawanie "goja". Gdy nie można już być sobą, gdy nie chce się być sobą?
"Żydowska wojna. Zwycięstwo" to świetnie opowiedziana historia, poruszająca, ale ze względu na małoletniego narratora pozbawiona wielu brutalnych szczegółów. Czytelnik szybko wyłapuje i rozumie więcej, niż jest opowiedziane, choćby urywki rozmów dorosłych, których dziecięcy narrator nie potrafił jeszcze zrozumieć. Nie jest to książka obwiniająca Polaków - bo pewnie takie głosy też się podniosą - Grynberg wie, że "inicjatywa" była niemiecka, że to nazistowska okupacja doprowadziła do tego, co się stało. Po prostu mówi, że Polacy byli różni. Na jednych zawsze można było liczyć, na innych tylko za pieniądze, a niektórych trzeba się było bać. Jednak mając tę świadomość, człowiek zaczyna się bać wszystkiego i wszystkich, mimo to niektórym udało się przeżyć i o swoich przeżyciach opowiedzieć. I warto się z taką lekturą zapoznać.

rewelacyjna pod kazdym wzgledem, polecam wszystkim

rewelacyjna pod kazdym wzgledem, polecam wszystkim

Wstrząsająca. Wiele książek na ten temat napisano, ta jest jedną z najbardziej poruszających. Lektura obowiązkowa... Nie można się oderwać od tej smutnej opowieści...

Bardzo dobre, wstrząsające, wciągające, warto poświęcić trochę czasu na pozanie historii autora i jego rodziny!

Książka nie pozostawia czytelnika obojętnym. Okrutny czas, dzieci będące niejednokrotnie ciężarem, zwłaszcza obrzezani chłopcy, strach przed Polakami. Ciągła ucieczka. Czy nie lepiej znaleźć się wśród obcych, gdzie nikt Cię nie zna?

Przyznam, że po zapoznaniu się z wieloma lekturami, które poruszają temat sprawy żydowskiej w trakcie II wojny światowej i tak byłem mocno zaskoczony tekstem Grynberga. Nie jest to książka, która zostanie komukolwiek zarekomendowana w szkole, gdyż z szerszej perspektywy pewnie zarzucono by jej szerzenie antypatriotycznych treści. Z mojej perspektywy, przy zachowaniu patriotycznej myśli i pamięci o bohaterstwie wielu Polaków, naprawdę warto było przeczytać "Żydowską wojnę", bo ukazuje rzeczywistość z oczu Żyda w zupełnie innym świetle. W szkole uczymy się wiele na ten temat, lecz zawsze Niemcy i Rosjanie byli przedstawiani jako ci jedyni źli. Grynberg za to przedstawia swoje wspomnienia, w których ukazuje ogólny antysemityzm i to również ze strony Polaków. Wydaje mi się, że jest to trochę pominięte w historii, ponieważ oburzającym wydaje się fakt, że tak poszkodowany naród jak Polska był zdolny do czynienia złych rzeczy w trakcie wojny. Otóż tak nie jest, bo Żydzi spoza wielkich miast w trakcie ukrywania się musieli również uważać na Polaków, którzy często denuncjowali na społeczność żydowską, bądź ją prześladowała. Książka ta nie ma na celu ukazania tego, że Polacy w trakcie wojny też byli tymi złymi, raczej przedstawienie rzeczywistości takiej jaka była. Mnóstwo strachu cierpienia i nie każdy był zdolny do bohaterskich czynów. W książce odnajdziemy też wielu Polaków o wielkich sercach, którzy chętnie pomagali pomimo całej propagandy. Po lekturze moje zdanie zupełnie się nie zmieniło i wciąż postrzegam Polskę jako kraj również wielce poszkodowany i jestem dumny z bohaterstwa wielu rodaków, ale nie ma co ukrywać faktu, że antysemityzm występował również wśród naszego narodu. Po raz kolejny powinniśmy wyciągać wnioski z naszej historii i uważać na wszystkie dyskryminacje i nienawiść na tle rasowym czy wyznaniowym, bo nie widzimy tego, że pod nosem mogą nam się tworzyć nowe ruchy podobne do nazistowskich. Najważniejsze to walczyć z nienawiścią. A książka Grynberga o tym dobitnie przypomina.

Nareszcie, znalazłam czas na Grynberga i jego "Żydowską wojnę".
Wydanie dwutomowe (na które składają się właśnie "Żydowska wojna" i "Zwycięstwo") upolowałam na wyprzedaży w Carrefourze. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi podczas zwykłego grzebania w pudle z książkami, prawda?
Obydwa teksty mnie powaliły. Powiedzieć, że nie umiałam się od nich oderwać, to za mało. Kiedy tylko nie czytałam, moje myśli ciągle krążyły wokół tego dzieła, zastanawiałam się nad treścią, nad zdaniami, które właśnie przeczytałam. Zwykła historia chłopca ocalonego z Zagłady tak przykuła moją uwagę, że myślałam o powieści Grynberga jeszcze długi, długi czas.
Oraz o jej przesłaniu.
Bo czy to jest tak, że Żydzi wygrali wojnę z nazistami? Wygrali, przeżywając, nie dając się wyłapać i wywieźć do obozów śmierci? Na to pytanie można niby odpowiedzieć w prosty sposób, ale - im dłużej siedzę w tej tematyce - tym rzadziej myślę, że znam sprecyzowaną odpowiedź.
To nie jest łatwa tematyka, oj, nie jest.
Gorąco polecam, ale uważajcie, można się przy tym popłakać.
Dłuższa opinia tutaj ----> https://czechozydek.wordpress.com/2016/02/27/odkrylam-henryka-grynberga-zapomniane-recenzje-4/

Nareszcie, znalazłam czas na Grynberga i jego "Żydowską wojnę".

A na nieznajomych można czasem bardziej liczyć, chociażby dlatego, że jest ich więcej. [cytat z książki]

Zwycięstwo, będące kontynuacją innej książki autora - Żydowskiej wojny, jest jednym z pierwszych dzieł literackich o losach polskich Żydów tuż po zakończeniu wojny.
Holocaust, sami przyznacie, że to niezwykle trudny temat. Zarówno do pisania i czytania. Bo trudno jest pisać o książce, z której cierpienie wyłania się z każdego napisanego zdania. Autor opowiada nam tragiczną historię podwarszawskich Żydów, z elementami autobiograficznymi. Warto nadmienić, że sam Grynberg jako dziecko, ukrywał się ze swoją matką na polskich wsiach, co wiązało się z nieustannym niebezpieczeństwem odkrycia jego prawdziwego, żydowskiego pochodzenia.
Narratorem opowieści jest kilkuletni żydowski chłopiec, którego niewinność i beztroska kontrastuje z ogromną brutalnością rozgrywanych wydarzeń. Autor podzielił swoją historię na kilka rozdziałów, w których pokazuje różne oblicza człowieczeństwa - od upodlenia i strach aż do wielką siłę walki o życie. Znajdziemy tu przeróżne zachowania i charaktery, nie tylko Polaków ale i Żydów. Trudno mi oceniać bohaterów, wczuć się w ich położenie, ponieważ po prostu tego nie potrafię.
Książka pozostawiła we mnie ślad i tysiące przemyśleń. Zagłębiając się w czytaną przeze mnie historię nie trudno o chwilę refleksji czy pewnego zadumania. A sam autor uświadamia nam jedno, że wojna zmienia człowieka i piętnuje go na całe życie.
Jednym słowem bardzo dobra książka, nad którą warto się zatrzymać. Polecam.

Przyznam szczerze - książkę kupiłam ponieważ była na wyprzedaży a po opisie wydała się interesująca. Po jej przeczytaniu dotarło do mnie, że nie dla wszystkich piekło skończyło się wraz z końcem wojny. Naprawdę jak rzadko która książka jest warta polecenia. Zacznijmy doceniać to co mamy i ludzi, którzy nas otaczają bo jutro możemy obudzić się bez niczego i bez nikogo...
Polecam!

• II wojna światowa