Tunele

Wydawnictwo: Wilga
Tunnels
tunel, archeologia, wykopaliska
Robert

Głównym bohaterem książki jest czternastoletni chłopiec - Will Burrows, który wraz ze swoją rodziną mieszka w małym miasteczku Highfield pod Londynem. Gdy jego tata, z którym łączy go pasja do archeologii i wykopalisk, znika w gęstej sieci tuneli, Will wyrusza w niebezpieczną i ekscytującą podróż do podziemnego świata, aby mu pomóc.

książek: 2077
onika | 2013-09-26
Przeczytana: wrzesień 2013

Duszna, klaustrofobiczna i mroczna powieść...I tylko po części chodzi mi o tunele. Kolejny raz zdarzyło mi się, ze powieść dla młodzieży bardziej mnie przeraziła niż niejedna powieść grozy, którą czytałam. Chyba jestem po prostu przewrażliwiona, gdy mam do czynienia z dziecięcymi bohaterami, wokół których dzieją się niezrozumiałe, złe rzeczy.

Świat głównego bohatera, Willa, rozpada się, gdy znika jego ojciec. A ponieważ chłopiec odkrywa tunel, który rodziciel wykopał w piwnicy ich domu, wraz z przyjacielem Chesterem wyrusza na poszukiwania. I odkrywa podziemny świat i okazuje się, że całe dotychczasowe jego życie było wielkim kłamstwem.

Szczerze mówiąc, główny bohater nie wzbudził mojej wielkiej sympatii. Jest taki nijaki. Najpierw zafiksowany na kopaniu tuneli, potem na odnalezieniu ojca. I wszystko chce zrobić sam. Autorzy zafundowali Willowi niezłe piekiełko - nie dość, że całe jego życie było fałszem, to jeszcze w żaden sposób nie może się dowiedzieć nic konkretnego o...

MountainTobacco | 2014-04-11

"Tunele" to doskonała seria dla osób ponad wszystko kochających przygody, a już zwłaszcza takie, które wydarzają się we wszelkiego typu tunelach i jaskiniach! Do których z resztą się zaliczam jak widać;) Zdecydowanie jest to literatura młodzieżowa, w trakcie której nie można się znudzić, bowiem bierzemy udział w dość niezwykłej wędrówce. Ponieważ ogromnie cenię u ludzi pasję, to od razu polubiłam głównego bohatera, zakręconego na tle... kopania tuneli, a może raczej odkopywania dziwnych znalezisk... Pasja dość nietypowa, ale jakże interesująca jak się okazuje:) Polecam serdecznie!!!

Stasia | 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 listopada 2013

Największym minusem książki jest to ,że bez wątpienia nuży, przez zdecydowanie za długie opisy nieznaczących miejsc i sytuacji. Miałam wrażenie, że autorzy chcą uchwycić każdy szczegół, co według mojej opinii nie wyszło im na dobre.
Książka jest ciekawa, napisana przystępnym językiem. Niestety nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, na jakie liczyłam.

Plusem jest zaskakujący przebieg wydarzeń i interesujący bohaterowie, którzy przekonali mnie do siebie świetnym zarysem i usposobieniem.

Polecam dla osób, którym nie przeszkadza wolno tocząca się akcja.

Violy | 2011-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Do "Tuneli" zachęciła mnie głównie okładka i opis. Panowie Gordon i Williams zostali odkryci przez Cunninghama, który ''wypatrzył'' J.K. Rowling, twórczynię Harry'ego Pottera, co tylko zaostrzyło mój apetyt na ten utwór. Intrygująca, fascynująca, ciekawa książka - z pewnością z takimi odczuciami zabierałam się za czytanie. Co z tego wyszło ? O tym za chwilę.

"Tunele" przedstawiają nam rodzinę Burrows'ów, którzy prowadzą spokojną, monotonną egzystencję. Główny bohater, Will, jest czternastoletnim chłopcem o wyjątkowym zapale - podobnie jak jego ojciec - do archeologii i wykopalisk. Ich rodzinne szczęście nie trwa jednak długo. Ojciec chłopca zagina a on sam wraz z przyjacielem Chesterem szuka rozwiązania zagadek, które po sobie zostawił.

Brawa dla autorów za pomysł. Oryginalna i zachęcająca tematyka, niestety nie do końca rozwinięta. Głównym i chyba jedynym minusem utworu jest monotonność. Niby się dużo dzieje, ale czytelnik tego nie odczuwa, dopiero kiedy zbliżamy się coraz...

Kamil | 2015-10-30

Bardzo dawno przeczytana przeze mnie pozycja, wybrałem ją spośród wielu na półkach sklepu. Dlaczego ? Najprawdopodobniej przez ciekawy tytuł i zachęcającą okładkę, jak zwykle się nie pomyliłem.

Pełna akcji, trzymająca w napięciu, autorzy kreują naprawdę ciekawy świat w który nas zabierają.

Czytałem tę książkę już jakiś czas temu ale do teraz pamiętam obrazy tego świat które sobie wyobraziłem, nie miałem czegoś takiego odnośnie innych książek które już dawno leżą u mnie na półce.
Nie przepadam za obszernymi opisami przedmiotów, natury itp. lecz tutaj jest to nieistotne ponieważ są tak ciekawie napisane że nie sposób się oderwać. Opisy dotyczą zupełnie abstrakcyjnych rzeczy dlatego dobrze się je czyta.

Całokształt zaskakujący, ciekawy. Dla mnie ta pozycja jest dziełem skończonym, pozostałe jej części tak samo świetne, stanowią jedną spójną, zaskakującą, pełną akcji, historie która odbywa się tuż pod powierzchnią ;)
Polecam się zagłębić ;)

Liwia | 2010-08-20
Na półkach: Ulubione. !, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Widziałam tę książkę kilka razy w bibliotece, trochę mnie zainteresowała, ale nic poza tym. Gdy kolega powiedział mi, że to super książka, postanowiłam ją przeczytać. Było to dawno, jednak jeszcze ją pamiętam.

W "Tunelach" głównym bohaterem jest Will, syn archeologa. Chłopak uwielbia kopać podziemne korytarze wraz z ojciec. To jego życie. Will jest raczej typem samotnika. Dzieciaki w szkole nie zwracają na niego uwagi, a jak już, to tylko mu dokuczają. Wtedy pojawia się Chester, który zostaje kolegą Willa. Chesterowi też wszyscy dogryzają, więc trzyma się z boku.
Pewnego dnia zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Najpierw ojciec Willa znajduje tajemniczy, świecący przedmiot. Jacyś mężczyźni, ubrani na czarno śledzą Willa i Chestera. Jeden z tuneli Willa i jego ojca się zasypał. A kiedy jego ojciec chce się czegoś dowiedzieć, odnajduje wejście do tuneli w swojej piwnicy i ginie w nim. Przez wiele dni nikt nie wie gdzie on jest, co się z nim stało. Matka Willa załamała się, siedzi...

książek: 2040

Pan Burrows jest archeologiem. Jego syn również odziedziczył wielką miłość do kopania w ziemi. Nie wie, jak taka pasja może być niebezpieczna, dopóki ojciec nie znika pewnej nocy. Wkrótce chłopiec odkrywa w piwnicy ukryty tunel i wraz z przyjacielem Chesterem rusza w ciemności podziemnego świata. Wkrótce odkryje nie tylko, co ukrywa się pod współczesnym Londynem, ale także znajdzie klucz do własnej przeszłości.
Do "Tuneli" usiadłam z dużą ciekawością. Pomysł jest naprawdę niebanalny i wykorzystany w odpowiedni sposób mógł stać się wielkim przebojem. Tu tego odpowiedniego wykorzystania nieco zabrakło.
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to książka dla młodszej młodzieży. Tymczasem już od pierwszych stron starszego czytelnika przeraża wszechogarniająca patologia rodziny i środowiska Willa. Ojciec, z zawodu archeolog, a tak naprawdę wielki życiowy nieudacznik. Matka, nieruszająca się na krok od telewizora. Młodsza siostra, która zajmuje się w tym domu wszystkim: sprząta, gotuje,...

Justilla | 2010-12-27
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczna
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Czy koniec tunelu może okazać się początkiem...?"

Tę książkę odkryłam kilka lat temu w swojej szkolnej bibliotece. Zachęcił mnie opis z tyłu okładki, ale też napis "Nowy bestseller B. Cunninghama, odkrywcy Harry'ego Pottera". Uwielbiam Harry'ego, więc nic dziwnego, że wypożyczyłam..

Bohaterem książki jest czternastolatek Will, pasjonat archeologii, które to zamiłowanie odziedziczył po ojcu. Wraz z nim kopie kolejne tuneli, szukając różnych ciekawych pozostałości po przodkach. Will wciąga też w to swojego przyjaciela Chestera. I to Chester pomoże mu szukać ojca, gdy ten zaginie w nieznanych okolicznościach. Chłopcy odkryją tunel, który zaprowadzi ich głęboko pod ziemię, tunel, który prowadzi do podziemnego miasta. Miasta, w którym mieszkają ludzie...

Na początku przyznam szczerze było troszkę nudno. Jednak z każdą kolejną stroną autorzy wprowadzali nas w nowy, ciekawy świat. Po kolei odkrywali tajemnice podziemi i książka wciągała coraz bardziej. Niekiedy byłam ogromnie...

Annalynne | 2011-06-01
Przeczytana: 29 maja 2011

Nigdy nie musiałam podejmować tak trudnego wyboru, jeżeli chodzi o książkę. Zawsze wiedziałam, że ta zasługuje na taką ocenę, tamta na inną. Po prostu wiedziałam. A teraz, przeczytałam Tunele, które nie chcą się ode mnie odczepić. Długo się zastanawiałam nad tym, czy książka powinna zyskać miano ulubionej.

I tak, udało jej się!

Pierwsze wrażenie było niezapomniane.

Na sklepowych półkach dojrzałam magiczną okładkę książki Gordona&Williama i wiedziałam, że to będzie fajne. Mnie, zapewne jak i większość, od razu rzucił się w oczy napis „Harry Potter”. Nie mogłam wręcz od książki oderwać oczu. MÓJ Harry Potter na TEJ książce? Teraz byłam już utwierdzona w przekonaniu, że Tunele będą przepełnioną magią powieścią, która wessie mnie do siebie.

I w prawdzie tak było, chociaż nie od początku.

Kilka pierwszych zdań jasno dało mi do zrozumienia, że to nie moje klimaty i że w żaden sposób się nie przyzwyczają do stylu autorów. Jednak była to wina czytanego niedawno Posłańca, który...

BlackBerry | 2010-10-24
Na półkach: (2010), Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Jeśli ktoś się dziwi dlaczego u mnie ma ona tylko dwie gwiazdki to już wyjaśniam...
Po pierwsze kompletnie mnie ona nie wciągnęła. Dlaczego? Sama nie wiem. Nawet nie dałam rady jej doczytać do końca. Po prostu wymiękłam i przestałam liczyć na cud, że nagle coś ciekawego się w niej wydarzy.
Po drugie sam początek. Zamiast zachęcić do czytania to wręcz odwrotnie odtrąca.
Czytałam różne opinie i wiem, że dalej książka była fajna. Może kiedyś postaram się do niej wrócić i przeczytać ja do końca...