Morze trolli

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Morze Trolli (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
The Sea of Trolls
powieść amerykańska

Jack miał jedenaście lat, gdy berserkerzy wyłonili się z mgły, by go pojmać. Mamy rok 793 n.e. Na kilka następnych miesięcy Jack i jego siostra Lucy zostali niewolnikami Olafa Jednobrewego i zapalczywej młodej wojowniczki Thorgil. Razem z tajemniczym towarzyszem, krukiem o imieniu Mężne Serce, bohaterowie wyruszają na pełną przygód wyprawę w duchu "Władcy Pierścieni". Czyhają na nich różne niebezpieczeństwa, między innymi uparta smoczyca, olbrzymi pająk i trollowy knur, Złota Szczecina, o zadziwiającej osobowości... nie wspominając już o Ivarze bez Kości i jego żonie, królowej Frith, zmiennokształtnej półtrollce, a także o rudowłosych dwuipółmetrowych trollach czystej krwi.

Ale w książkach Nancy Farmer pozory zawsze mylą. Autorka nigdy nie stworzyła bogatszej, zabawniejszej opowieści ani nie przekazała młodym czytelnikom bardziej ponadczasowego przesłania niż: "Choćby nie wiem, jak cię kusiła [grabież], powiedz sobie nie."

źródło opisu: [Jaguar, 2005]

Ysabell | 2010-09-01
Przeczytana: 01 września 2010

Świetna powieść dla młodszej młodzieży w starym stylu (powieść, nie młodzież). Trochę historii, trochę fantastyki, trochę baśni, a wszystko to podane w wikińskim sosie i przybrane klarownym, jasnym i eleganckim językiem.
Jack jest uczniem druida i ma jedenaście lat, jego siostra Lucy jest rozpuszczoną jak dziadowski bicz pięciolatką, której mimo wszystko nie da się nie lubić. Żeby uratować swoją siostrzyczkę Jack najpierw daje się pojmać Wikingom, a potem przeżywa wiele wspaniałych i groźnych przygód.
Poza tą najprostszą warstwą pięknej opowieści dla dzieci kryje się jeszcze kilka, a najbardziej urzekło mnie to, za co polubiłam kiedyś "Mgły Avalonu" — przenikanie się wierzeń i religii: zarówno zderzenie starego (wierzenia Celtów) i nowego (chrześcijaństwo), jak i zderzenie dwóch kultur: anglosaskiej i wikińskiej.
Bardzo polecam, nie tylko dzieciom!

aredhela | 2016-05-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2016

Poleciła mi ją bibliotekarka, twierdząc, że pomimo przeznaczenia dla dzieci, jest w niej sporo etnografii i całkiem duża dawka makabry.
Zgodziłam się z nią w pełni. "Morze trolli" nie stroni od opisów wyrzynania całych wiosek przez rabusiów oraz wizji mrocznych zjaw, dlatego raczej nie nadaje się dla młodszych dzieci. Do tego dochodzi opis świata, który w żadnym razie nie jest czarno-biały, ponieważ Ludzie Północy, którzy porwali Jacka i jego siostrę w niewolę, koniec końców pozostają tym, kim byli, a równocześnie budzą w głównym bohaterze cieplejsze uczucia. Krainy i postaci ją zamieszkujące są bardzo realistycznie przedstawione, opisane bez owijania w bawełnę i cukierkowatości.
Cała powieść ma też solidne podstawy w mitologii nordyckiej, poparta źródłami, na których opierała się autorka. Całość okraszona ukazaniem, że monopolu na prawdę tak naprawdę nikt nie posiada.

Bardzo wartościowa lektura pod różnymi względami. Szczerze polecam trochę starszym dzieciom oraz dorosłym....

Lawenda | 2013-07-30
Przeczytana: 31 lipca 2013

Jacka poznajemy jako jedenastoletniego chłopca, który pracuje w gospodarstwie ojca. Co tydzień inna rodzina z wioski zanosi jedzenie miejscowemu bardowi, przybyłemu zza morza. Gdy przypada jego kolej, Jack bierze jedzenie i rusza do starego rzymskiego domu, w którym zamieszkał bard. Podczas rozmowy, mężczyzna proponuje chłopcu termin u siebie. Po namowie ojca, Jack zostaje czeladnikiem na barda. Jednak pewnego dnia, wioskę napadają berserkerzy, którzy porywają Jacka i jego młodszą siostrę, Lucy. Dzieci zostają wywiezione na północ, gdzie mają stać się niewolnikami. W czasie podróży, Jack ujawnia się jako bard i zostaje skaldem Olafa Jednobrewego. Lucy natomiast ma zostać oddana królowej. Podczas uczty powitalnej, Jack przypadkiem rzuca zaklęcie na Trith i pozbawia ją włosów, doprowadzając tym do szaleństwa. Królowa żąda śmierci chłopaka. Jednak tylko on może zdjąć zaklęcie. Wyrusza więc do krainy trolli, w poszukiwaniu magicznej studni, która pomoże mu odczarować Trith. Stawką w...

Zosia | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Tę książkę kupiłam już dawno temu w moim ukochanym antykwariacie. Skusiły mnie słowa z okładki: "Malownicza opowieść z czasów wikingów". W ostatnim czasie postanowiłam zacząć czytać wszystkie powieści zalegające w biblioteczce i na pierwszy ogień poszło "Morze Trolii".
Cóż mogę rzec...? Z pewnością mając parę lat mniej, byłabym zachwycona historią Jacka i jego przyjaciół, jednak teraz, będąc ciut starsza, czuję, że czegoś mi w niej brakuje. Owszem, całość napisana jest ciekawie i w pewnych momentach lektury czułam się miło zaskoczona obrotem spraw, ale jednak muszę zaliczyć ją do typowych książek dla dzieci i młodszej młodzieży.
Gdyby spojrzeć na nią w tejże kategorii, zyskałaby bardzo dużo, bowiem zarówno akcja, jak i język, i bohaterowie są stworzeni wręcz idealnie dla czytelników 9+.
Polecam wszystkim dzieciakom!

| 2011-07-09

Książka "Morze Trolli" wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, choć z początku nie spodziewałam się tego. Gdy zaczynałam czytać, trochę denerwował mnie "prosty język", jakim posługiwała się autorka pisząc powieść, ale z czasem przyzwyczaiłam się do niego. Poza tym akcja książki przed porwaniem Jacka i jego siostry jest nieco nudna, ale potem już się rozkręca. Resztę czytało mi się bardzo dobrze - fantasy w starym, dobrym stylu. Polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.

Łędina | 2013-10-01

Krzysztof Lewandowski | 2013-05-11

Tytułowa część okładki "Morza Trolli" mówiła o opowieści z czasów Wikingów, a muszę przyznać, że lubię takie historie. Na tylnej osiem pozytywnych opinii o tej książce, w tym m.in. od tłumacza i czytelników, tylko podsycały moją chęć sięgnięcia po tę pozycję. Postanowiłem sprawdzić, czy ten tytuł wzbudzi we mnie tyle entuzjastycznych emocji, jak u innych.

Jack, główny bohater książki, jest chłopcem bardzo niedocenianym przez swojego ojca, Gilesa Kuternogę. Ma dwanaście lat i jest bardzo inteligentny jak na swój wiek - niestety nie zauważa tego nikt prócz pewnego barda. On jeden (nie licząc matki i siostry) naprawdę lubi Jacka. Bard przybył do wioski dwa lata przed opisywaną w książce historią i zamieszkał w rzymskim domu. Mieszkańcy owej wioski zawsze spełniali jego polecenia, dzięki czemu miał zapas jedzenia i wiele innych rzeczy, na które nie musiał pracować. Ten starzec pewnego dnia postanowił mianować Jacka swoim uczniem, co oczywiście nasz bohater przyjął bardzo...

wolanka | 2013-10-05

Książkę czytałam już dawno, ale wciąż pamiętam jak bardzo mi się wtedy podobała. Choć często narzekam na współczesną fantastykę, nie ukrywam, iż "Morze trolli" i kontynuacja "Dziki ogień" to chlubne wyjątki. Połączenie surowego, północnego klimatu, mitologii nordyckiej i wciągającej, acz nie przesadnie stylizowanej fabuły, pozwala przenieść się w inne czasy i miejsca. Opowieść jest bardzo nastrojowa, lecz, w przeciwieństwie do popularnej dziś sieczki, zwanej szumnie fantastyka, nie ostentacyjna. Napisana inteligentnie i błyskotliwie, lekkim piórem, nie zawiera rażących błędów historycznych, nie miesza usilnie kultur, nie próbuje być książkową wersją filmu,tudzież gry komputerowej.
Choć książka kierowana jest raczej do młodszych czytelników, przeczytałam ją z dużym zainteresowaniem i serdecznie polecam ją wszystkim czytelnikom, szukającym dobrej fantastyki.

zaba | 2011-03-25
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Świetna fabuła w starych czasach, kiedy jeszcze na świecie żyły smoki, a wikingowie przemierzali nieprzebyte odmęty mórz i oceanów,wtedy były stare religie i wielka magia.Super książka.