Tunele

Okładka książki Tunele Roderick Gordon, Brian Williams
Okładka książki Tunele
Roderick GordonBrian Williams Wydawnictwo: Wilga Cykl: Tunele (tom 1) fantasy, science fiction
Tunele (tom 1)
Tunnels
Wilga
2008-05-30
2008-05-30
Janusz Ochab

Okładka książki Otchłań Roderick Gordon, Brian Williams
Otchłań Roderick Gordon, Br...
Okładka książki Głębiej Roderick Gordon, Brian Williams
Głębiej Roderick Gordon, Br...
Okładka książki Finał Roderick Gordon, Brian Williams
Finał Roderick Gordon, Br...
Okładka książki Spirala Roderick Gordon, Brian Williams
Spirala Roderick Gordon, Br...

Dobra fabuła ,dobrzy bohaterowie
,dobre miejsce akcji .Jak tylko przeczytałam tą książkę chciałam od razu przeczytać drugi tom .Morał :książka bardzo wciąga:)

Dobra fabuła ,dobrzy bohaterowie

Ksiązka istnieje w formie audiobooka . pierwsze cztery tomy zostały wydane przez Empik go . Dostępne na stronie Virtualo -https://virtualo.pl/audiobooki/?author=119323

Pierwsza część bardzo wciągającej opowieści. I mimo że nic tego na początku nie zapowiada kolejne części są coraz bardziej ciekawe a świat stworzony przez autora przytłacza swoim rozmachem.

W książce poznajemy głównego bohatera, Willa, który ze swoim ojcem po godzinach szkolnych/pracy zajmują się kopaniem tuneli. Robią to z zamiłowania, aby być może znaleźć ciekawe eksponaty, jednak nie w celu wzbogacenia się na sprzedaży, a ewentualnie powiększenie własnej kolekcji skarbów. W pewnym momencie ojciec tajemniczo znika, a Will ze swoim przyjacielem Chesterem postanawiają go odnaleźć. Schodzą więc do wydrążonych tuneli, gdzie znajdują ukryty przed ludźmi świat. Jakie niespodzianki przyniesie im podróż w głąb ziemi, czy uda im się odnaleźć zaginionego ojca i czy wrócą bezpiecznie na powierzchnię?

Nie mogę powiedzieć, że nie oczekiwałam po tej książce zbyt wiele, bo tak nie było. Byłam nastawiona na porywającą powieść przygodową dla młodzieży – w końcu słyszałam o niej tak wiele pozytywnych opinii. Czy dostałam to, czego chciałam? Tak. Dostałam to i… znacznie, znacznie więcej.
Co było dla mnie największym zaskoczeniem, to to że książka nie jest do końca jednowymiarowa. Oprócz typowej historii pełnej przygód, na którą jesteśmy przygotowani dostajemy również poboczne wątki. Znajdą się tutaj na przykład problemy dysfunkcyjnej rodziny, kłopoty szkolno/podwórkowe, nietolerancja względem inności. Jednocześnie wątki te nie wysuwają się na przód, tylko zajmują swoje miejsce w szeregu jedynie wzbogacając przewodnią opowieść. Ogromnie spodobała mi się postać pojawiającej się od czasu do czasu matki. Jest to kobieta chora psychicznie i za każdym razem zmieniała swoją osobowość, więc nie byłam nigdy gotowa na to, co miało się wydarzyć. To chyba generalnie, poza główną osią fabuły, mój ulubiony wątek w tej książce.

Nie zabrakło tutaj zaskoczeń. Większość zwrotów akcji była dla mnie niespodziewana, więc za to daje ogromny plus. Nie jest to zatem schematyczna powieść. Przy „Tunelach” nie sposób się nudzić. Mamy tutaj odrobinę fantastyki, ale raczej wciąż określiłabym ją bardziej jako literaturę młodzieżową niż fantastyczną (co w żadnym stopniu nie jest minusem). Jako 25-letnia kobieta bawiłam się przy tej książce naprawdę dobrze i zdecydowanie czekam na kolejne tomy, po które sięgnę z niezwykłą przyjemnością.

________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2023/05/tunele-roderick-gordon-brian-williams.html

Co prawda, nie spodziewałem się, że ta książka przypadnie mi do gustu. Jednak pióra autorów dały dobrą robotę. To uczta dla wyobraźni i bibliofili. Nie zmarnuj szansy, i sięgnij po dobrą przygodę do wnętrza TUNELI...

Bardzo mroczna, bardzo przygnębiająca, bardzo dołująca. Na pewno nie sięgnę po kolejne części.

Pierwszy tom serii "Tunele" wypadł naprawdę nieźle. Jest to interesująca książka fantastyczna z ciekawie wykreowanym światem i wyrazistymi bohaterami(zarówno głównymi jak i drugoplanowymi). Ciekawe są też relacje między postaciami, a także wiele zagadek, które zapewne wyjaśnią się w kolejnych tomach. Książka nie należy może do najwybitniejszych, ale jest ciekawą propozycją i pozwala oderwać się od codzienności. Na pewno jest solidną podstawą dla kolejnych tomów i chętnie poznam dalsze przygody Willa, Chestera oraz innych bohaterów.

7,5/10 na początku było meh ale potem bawiłam się naprawdę w pyte

7,5/10 na początku było meh ale potem bawiłam się naprawdę w pyte

Książka zdecydowanie dla młodszego grona odbiorców :)

Książka zdecydowanie dla młodszego grona odbiorców :)

"Tunele" to książka przygodowa z kategorii fantasy, autorstwa Rodericka Gordona i Briana Williamsa - wydana po raz pierwszy w 2007 roku. W Polsce została wydana rok później przez Wydawnictwo Wilga.

Książka otrzymała tytuł New York Times Bestseller. Do dzisiaj wydano ją w 40 krajach i sprzedano ponad milion egzemplarzy. Nowe wydanie (premierę miało 9 listopada 2022 r.) z pewnością wciągnie młodych czytelników w wir nieprawdopodobnych zdarzeń oraz fantastycznych przygód. A wiernym fanom serii przypomni jednocześnie przerażający i kuszący świat podziemi.

Akcja książki rozgrywa się w fikcyjnym mieście Highfield. Głównym bohaterem jest 14-letni Will Burrows, który wraz z przyjacielem ze szkoły, Chesterem Rawlsem, wyrusza na poszukiwania swojego ojca - archeologa, który zaginął w tajemniczych okolicznościach. Pod domem Willa chłopcy odkrywają tajemniczy tunel, który prowadzi do podziemnego miasta zwanego Kolonią. Tam zostają zatrzymani przez miejscowe służby, a Will dowiaduje się, że stamtąd właśnie pochodzi.

Czy koniec tunelu może okazać się początkiem?

Autorzy tej książki umiejętnie stworzyli pogmatwany i pełen tajemnic świat podziemi. Przesycony mrocznym klimatem przyprawia czytelnika o dreszcz emocji. Jednak nie dziwię się, iż seria ta została okrzyknięta bestsellerem, albowiem wciąga dogłębnie.

W skład serii wchodzi 6 tomów.

• Tunele