Zorza polarna

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Mroczne materie (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Northern Lights

„Bez tego dziecka wszyscy zginiemy”. W „Zorzy Polarnej” poznajemy Lyrę Belacquę, sierotę z równoległego świata, w którym nauka, teologia i magia splatają się ze sobą. Lyra i jej dajmon w zwierzęcej postaci mieszkają – na wpół dzicy i beztroscy – wśród akademików oksfordzkiego Kolegium Jordana. Kiedy Lyra wyruszy na poszukiwanie uprowadzonego przyjaciela, odkryje złowieszczą intrygę, w której...

„Bez tego dziecka wszyscy zginiemy”.

W „Zorzy Polarnej” poznajemy Lyrę Belacquę, sierotę z równoległego świata, w którym nauka, teologia i magia splatają się ze sobą. Lyra i jej dajmon w zwierzęcej postaci mieszkają – na wpół dzicy i beztroscy – wśród akademików oksfordzkiego Kolegium Jordana. Kiedy Lyra wyruszy na poszukiwanie uprowadzonego przyjaciela, odkryje złowieszczą intrygę, w której główną rolę odkrywają porwane dzieci, a jej wyprawa przeobrazi się w pogoń za zrozumieniem tajemniczego zjawiska zwanego „Prochem”. Los zawiedzie ją na skute lodem ziemie Arktyki, gdzie władzę sprawują klany wiedźm, a niedźwiedzie polarne toczą wojny. Niezwykła podróż Lyry będzie miała poważne konsekwencje wykraczające daleko poza granice świata, który zamieszkuje.

źródło opisu: http://mag.com.pl

źródło okładki: http://mag.com.pl

Trzcionka | 2019-06-29
Na półkach: Przeczytane, Zakupione, 2019
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Wszyscy świeci.. Co to była za męka...
Jeżeli ktoś czytał tę książkę za dzieciaka i ma dobre wspomnienia, odradzam ponowną lekturę po latach. Na dzień dzisiejszy nie wiem co podobało mi się w tej książce na tyle, że tak dobrze ją wspominałam. To prawdopodobnie kwestia średniego zrozumienia i braku umiejętności dostrzeżenia pewnych rzeczy. Mamy tu tylko niezłą koncepcje, pomysł autora. Cała reszta jest DO BANI.
Bohaterowie zarysowani tragicznie. Niewiarygodni i płascy. Dialogi niemożliwie toporne, nudne i płytkie. Nikt tu nie wzbudza sympatii, wszyscy są irytujący, na czele z główna bohaterką, która raz gada i zachowuje się jak 5 latka by za chwile odwalać akcje i przemyślenia jak 30 latka. Straszna niekonsekwencja, której za dzieciaka nie idzie wyłapać.
To co najgorsze w tej książce to styl autora. Nie sadzę by był to problem tłumaczenia. Jak nie ma ŻADNYCH emocji to ich po prostu nie ma. Cała książka leci na jednej nucie - czy to opisy budynku, czy to walka na śmierć i życie....

Emma | 2019-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Chcąc zaspokoić swoje wewnętrzne dziecko sięgnęłam po książkę dla młodzieży. Tytułem zainteresowałam się oglądając bardzo ciekawy film. Znalezienie książki sprawiło mi trochę kłopotów, bo pod tytułem "Złoty kompas" odnalazłam skrót filmu [a tego nie lubię], później znalazłam trylogię Philipa Pullmana "Mroczne materie", której pierwszy tom nosi nazwę "Zorza północna". To najsłynniejsza obok "Władcy Pierścieni" trylogia fantastyczna XX wieku.
Akcja książki rozgrywa się w kilku równoległych światach. Bohaterką jest dwunastoletnia dziewczynka Lyra, która wędruje w poszukiwaniu porwanego przez grobali przyjaciela.
Wbrew pozorom powieść daje dużo do myślenia. Opisuje stosunki między władzą i Kościołem, między elitami i prostymi ludźmi, a w końcowych scenach autor opisuje skomplikowane stosunki między rodzicami dążącymi po trupach do władzy i dorastającymi dziećmi.
W książce znajdziemy wspaniałe opisy północnych krain i obrazów tworzonych przez zorzę polarną.
Akcja trzyma w napięciu,...

raion_eleven | 2018-12-08
Przeczytana: grudzień 2016

Ta książka była czymś pięknym! Niesamowite krajobrazy, wspaniałe postacie, mroźny klimat, waleczna Lyra... Książka pochłonęła mnie kompletnie. Zarwałem nie jedną, zimową noc. Lubię do niej wracać.

Kern | 2018-11-06

Takie sobie czytadełko.

Katarzyna | 2018-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Trzecia książka przeczytana po angielsku. O "Mrocznych materiach" słyszałam już od dawna, kojarzyłam film i miałam w planach książkę. Ostateczną zachętą była polecanka na kanale yt P42 :) Jednak okazało się, że nakład polski się wyczerpał, a książki z drugiej ręki osiągają niebotyczne ceny. Przyszło mi zatem czytać w oryginale, z czego się bardzo cieszę. A zapłaciłam ok. 6zł za tom.
Lektura niesamowicie mi się podobała. W pewnych momentach nie mogłam się oderwać od tej książki, bo tak bardzo ciekawiło mnie co będzie dalej. Świat przedstawiony jest bardzo interesujący poczynając od samej idei deamonów, które są częścią człowieka, przez odmienną a jednak podobną do naszej religię chrześcijańską i Biblię, na niesamowitych innych rasach i ludziach tj. pansenbjorny, czarownice, Cyganie i Tatarzy kończąc.
Miejsca akcji są niezwykle klimatyczne - czy to uczelniany zapach książek w Jordan College w Oxfordzie, czy perfumowane eleganckie pokoje pani Coulton, zaduch ciemnych uliczek w...

dancing-in-dystopia | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Przyzwoite :)

Łukasz Bielecki | 2018-06-19
Przeczytana: 2017 rok

Po książkę sięgnąłem po oglądnięciu dość mocno krytykowanej ekranizacji. Szczerze to nie wiem dlaczego, według mnie nie była zła. Z tego co kojarzę niestety nie odniosła zbyt wielkiego sukcesu finansowego, przez co nie doczekała się kontynuacji. Uniwersum wciągnęło mnie dość mocno od pierwszych stron. Naprawdę fajny pomysł z tym pyłem... od początku nastręcza wiele pytań, po prostu chce się w to brnąć dalej i dalej. Do tego sposób prowadzenia fabuły, ciekawe postacie i śmierć, która stale gdzieś krąży w okolicy :), choć podobno to literatura skierowana głównie na młodzieży.

To jest książka dla dzieci. Ja próbowałem ją czytać będąc już na studiach i odrzuciło mnie od niej. Nie wystawiam oceny, bo nie mogę wykluczyć, że to idealna pozycja dla młodszych czytelników, ale tym trochę starszym nie polecam.

Maciej Rzanny | 2018-02-02
Przeczytana: 01 stycznia 2008

Gdy kupiłem tę książkę, nie wiedziałem jeszcze o czym będzie. Byłem młodym człowiekiem, który kochał czytać fantastykę. Opowieść, którą serwuje nam Philip Pullman przekroczyła moje oczekiwania. W książce, jak i w całej trylogii "Mroczne materie" znaleźć można bardzo wiele: dopracowany, magiczny świat, walkę dobra ze złem, koncepcję wielu światów oraz co najważniejsze moralne autorytety. Polecam książkę, jak i całą serię fanom fantastyki oraz każdemu, kto ma odwagę zanurzyć się w świat magii, mitologii, poezji i etycznych rozważań.

Kociek | 2017-12-27

Książka jest niezwykle ciekawa, lecz na początku, na początku pierwszego rozdziału jest troszkę nudne. kiedy jednak uda się to przetrwać, wkracza się w spaniałą przygodę z Lyrą i jej dajmonem Pantalaimonem!