Kryanka 
kobieta, Poznań, status: Czytelniczka, dodała: 19 książek i 50 cytatów, ostatnio widziana 21 godzin temu
Teraz czytam
 • How to Write a Damn Good Novel
  czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
 • Lato Muminków
  Lato Muminków
  Autor:
  W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tove Jansson – twórczyni Muminków, sympatycznych trolli znanych czytelnikom na całym świecie. Z tej okazji ukazuje się nowe wydanie całego dziewięci...
  czytelników: 3037 | opinie: 71 | ocena: 7,44 (1650 głosów) | inne wydania: 6
 • Miecz dla Króla
  Miecz dla Króla
  Autor:
  Pierwszy tom słynnego pięcioksięgu BYŁ SOBIE RAZ NA ZAWSZE KRÓL, opowiadającego historię króla Artura i czarodzieja Merlina. Klasyk fantasy, doczekał się ekranizacji rysunkowej w studio Disneya. ...
  czytelników: 318 | opinie: 7 | ocena: 6,86 (64 głosy)
 • Przeznaczenie bohaterów
  Przeznaczenie bohaterów
  Autor:
  "Przeznaczenie bohaterów" to historia chłopca dorastającego na peryferiach Królestwa Kręgu. Najmłodszy z czterech braci, znienawidzony przez nich i przez ojca Thorgrin czuje, że różni się od...
  czytelników: 651 | opinie: 47 | ocena: 7 (198 głosów)
 • Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli
  Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli
  Autor:
  Badacz pokazuje dziecku słodką piankę marshmallow i daje mu wybór: możesz zjeść tę piankę od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Co zrobi badane dziecko? Jakie będą implikacje tego...
  czytelników: 889 | opinie: 26 | ocena: 7,3 (166 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-02-19 20:31:42
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Cykl: Krąg czarnoksiężnika (tom 1)
 
2019-02-19 20:29:54
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Cykl: Muminki (tom 5)
 
2019-02-13 23:20:53
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2019-01-30 22:12:22
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2019-01-20 01:14:13
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2019-01-13 19:32:58
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-01-13 19:00:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Historyczne, Kryminał

Najsłabsza część serii, pod względem kryminalnym oraz rozwoju postaci. Nadal jest to przyjemne i inteligentne źródło wiedzy o Krakowie sprzed stu lat. A zaczęło się od tego, że bohaterka udała się na modny wówczas seans spirytystyczny i rzeczywiście, pojawił się trup.

Tym razem Szczupaczyńska poznaje świat krakowskiej bohemy, znanych pisarzy i malarzy początku XX wieku. Ani ona, ani sam autor...
Najsłabsza część serii, pod względem kryminalnym oraz rozwoju postaci. Nadal jest to przyjemne i inteligentne źródło wiedzy o Krakowie sprzed stu lat. A zaczęło się od tego, że bohaterka udała się na modny wówczas seans spirytystyczny i rzeczywiście, pojawił się trup.

Tym razem Szczupaczyńska poznaje świat krakowskiej bohemy, znanych pisarzy i malarzy początku XX wieku. Ani ona, ani sam autor nie są im przychylni i poza Tadeuszkiem Żeleńskim krytykowani są bezlitośnie a profesorowa nie ma pola do rozmyślań. Grono podejrzanych jest niewielkie, fabuła polega na tym, że trzeba ich kolejno przepytać. Zakończenie nie z gruszki ni z pietruszki, a o ostatnim zdaniu nawet nie wiem, co myśleć. Będzie rozwinięcie w kolejnym tomie, czy to taka ciekawostka w nagrodę za zakończenie nudnej historii?

pokaż więcej

 
2019-01-11 22:16:03
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Dzieciństwo
Autor:
Cykl: Muminki (tom 4)

Kolejna piękna i jakże prawdziwa historia życiowa. Ta jest dla troszkę starszych dzieci, a to z powodu trudnego języka i monologów wewnętrznych Tatusia Muminka.
Chciałabym kiedyś wrócić do tej części, by w pełni nacieszyć się jej mądrością humorem, bo profesjonalne czytanie dla młodego słuchacza za bardzo mnie rozpraszało :)

 
2019-01-04 23:45:00
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-01-02 20:16:17
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2019-01-02 20:15:56
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Audiobooki, Fantastyka, Klasyka, Smoki
Cykl: Ziemiomorze (tom 1)

Nic się nie dzieje. Główny bohater zrobił coś głupiego i przez resztę książki biadoli kwiecistym językiem. Treści starczyłoby akurat na krótkie opowiadanko, przy którym czytelnik może nie domyśliłby się z kilometra, o co chodzi.

A jak się rozciąga taką mizerną fabułę na tyle stron? Przede wszystkim, opisuj wszystko dokładnie: takie a takie rybki widać w wodzie a takie się nie pokazywały....
Nic się nie dzieje. Główny bohater zrobił coś głupiego i przez resztę książki biadoli kwiecistym językiem. Treści starczyłoby akurat na krótkie opowiadanko, przy którym czytelnik może nie domyśliłby się z kilometra, o co chodzi.

A jak się rozciąga taką mizerną fabułę na tyle stron? Przede wszystkim, opisuj wszystko dokładnie: takie a takie rybki widać w wodzie a takie się nie pokazywały. Koniecznie nazywaj wszystko wymyślanymi trudnymi nazwami, żeby brzmiało poważniej. Nie omijaj żadnego opisu czynności, zwłaszcza tych najprostszych: wziął chleb, włożył do ust, pogryzł, myśląc przy tym o tym, kto mu ten chleb spakował. Po trzecie, jak nic się nie dzieje, to pisz co chwila, że w następnych tomach bohater dokona tego i tamtego, w ten sposób przy kolejnych czytelnik będzie się nudził jeszcze bardziej. Po czwarte, rzekłam, język swój stylizuj na biblijny: a gdy płynęli, płynęli osiem dni, a potem jeszcze osiem. Dialogi pisz tak, żeby było wiadomo, że wszyscy bez wyjątku są patriarchami nie dyskutującymi o niczym mniejszym niż sens świata i natura magii, nawet jak milczą. Moim zdaniem język, sposób czytania audiobooka, a przede wszystkim fabułę czy raczej jej brak skomponowano specjalnie tak, by ukołysać do snu.

pokaż więcej

 
2018-12-17 23:16:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Historia, Literatura faktu, Religia

Opis książki stawia ją na półce z teoriami spiskowymi Dzieci Kwiatów i nie jest to zupełnie nieuzasadniona opinia, zwłaszcza, że zbiorek trochę trąci myszką, ale wbrew pozorom jest to lektura inspirująca. Czyż Arystoteles nie powiedział: "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."? Zbiór zawiera eseje pojawiające się przez lata w dwumiesięczniku... Opis książki stawia ją na półce z teoriami spiskowymi Dzieci Kwiatów i nie jest to zupełnie nieuzasadniona opinia, zwłaszcza, że zbiorek trochę trąci myszką, ale wbrew pozorom jest to lektura inspirująca. Czyż Arystoteles nie powiedział: "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."? Zbiór zawiera eseje pojawiające się przez lata w dwumiesięczniku "Atlantis Rising" i łączy je ambiwalentny co najwyżej stosunek autorów do przyjętych teorii na temat historii świata. Poruszone tematy to między innymi katastrofizm, starożytni kosmici, starożytne (przedpotopowe) cywilizacje i ślady po nich.

Katastrofizm na przykład okazał się fascynujący. Jest to trzecia, obok kreacjonizmu i ewolucjonizmu/darwinizmu, teoria o powstaniu i rozwoju ludzkości. Zakłada on, że wielkie katastrofy niszczące całe cywilizacje i zmieniające mapy miały miejsce już za czasów ludzi wysoko rozwiniętych - że około 12 tysięcy lat temu globalny kataklizm zmiótł z powierzchni ziemi wysoko rozwiniętą cywilizację, a przed nią poprzednie. Zostały po nich rozsiane po świecie budowle megalityczne, sfinks ze śladami erozji wodnej, podwodne ruiny, niewyjaśnione znaleziska archeologiczne, mitologie dziesiątków ludów, które wspominają potop, bardzo podobna sztuka i bóstwa. Autorzy chętnie czytają starożytne mity, w tym Biblię, dosłownie, przewracają do góry nogami astronomię i historię.

Szalenie ciekawe były artykuły na temat zabytków Egiptu: Sfinksa i Wielkiej Piramidy. Autorzy zwracają uwagę, że obecnie przyjęte teorie na temat przeznaczenia piramid zostały stworzone przez historyków, ekspertów od rytuałów pogrzebowych, i że niesłusznie odrzuca się wkład inżynierów. I tak jeden z autorów opisuje swoją pracę nad odtworzeniem działania dolnych komór piramidy - stworzył na jej podstawie działającą, rytmicznie pulsującą pompę wodną (można ją obejrzeć na filmach w internecie) i szeroko rozpisał się na temat ponoć genialnej mechaniki płynów pod budowlą. Inny autor fachowo opisywał, jakiej technologii wymagałaby precyzja wykonania jej elementów, i to jakich - bloki o wadze lokomotywy podniesione na wysokość 10 pięter i wpasowane tak, że nie można między nie włożyć noża. Inny autor wcześniej skupił się na górnych partiach piramidy: jej kompletnie pozbawione ozdób i nieprzystosowane do człowieka wnętrze, przeanalizował materiały pod kątem właściwości elektromagnetycznych, przypominające zniszczone diody metalowe pręty w wąziutkich idealnie prostych szachtach, właściwości kondensacyjne kilku warstw stropów nad Komnatą Króla, podobieństw do wieży Tesli, brakowało mu tylko... rytmicznych uderzeń spod spodu piramidy do w pełni funkcjonującej elektrowni. Cały czas mowa o budowli podobno tworzonej kamiennymi młotami i dłutkami z miękkiego brązu. Piszę skrótowo, bo fascynujących faktów i teorii na temat piramidy jest dużo więcej.

Starożytni greccy historycy pisali o tunelach i podwodnym grobie Ozyrysa pod Wielką Piramidą, ale nikt im nie wierzył, aż się nie okazało, że pisali prawdę. Tyle mitów może czekać na ponowne odkrycie. Wszystko, co obecnie wyciągamy z ziemi, to podobno figurki rytualne, każda większa budowla klasyfikowana jest jako świątynia albo grobowiec, hołd dla bóstwa albo martwego wodza. Może to nie starożytnym, a sobie wystawiamy świadectwo.

pokaż więcej

 
2018-12-15 13:23:30
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-12-13 23:45:32
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Przygodowe, Young adult
Cykl: Spellslinger (tom 3)

Słabe, niestety. Nie wyróżnia się niczym na tle innych pozycji dla młodych dorosłych, a po autorze Wielkich Płaszczy spodziewałam się więcej. Kolejne jednotomowe postaci nie są interesujące, stare nadal są przerysowane. Brakuje temu radości, natchnienia, ikry. Świat przedstawiony jest kalką świata Wielkich Płaszczy i kolejne wydarzenia naśladują tamte, przypuszczam więc, w jakim kierunku idzie... Słabe, niestety. Nie wyróżnia się niczym na tle innych pozycji dla młodych dorosłych, a po autorze Wielkich Płaszczy spodziewałam się więcej. Kolejne jednotomowe postaci nie są interesujące, stare nadal są przerysowane. Brakuje temu radości, natchnienia, ikry. Świat przedstawiony jest kalką świata Wielkich Płaszczy i kolejne wydarzenia naśladują tamte, przypuszczam więc, w jakim kierunku idzie akcja i średnio mnie to obchodzi. Coś tam się niby cały czas dzieje, ale jest to akcja raczej na zasadzie wypełniania stron według schematu: wskazówka, włamanie na lokację, coś poszło nie tak i dostajemy następne informacje. Czytało się lekko, ale zawiodłam się.

pokaż więcej

 
2018-12-13 23:36:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Audiobooki, Historyczne, Obyczajowe, Religia

Męczeństwo za nieodstąpienie od wiary, męczeństwo mimo odstąpienia, męczeństwo gdy ktoś inny umiera za wiarę, męczeństwo nie bycia męczennikiem, uff. Cierpienia przesuwają się przed oczyma ojca Rodrigueza, świadka prześladowań chrześcijan w Japonii, jedno po drugim, a my się zastanawiamy: odstąpi od wiary czy wytrwa? Jego mentor, po którego przypłynął, podobno odstąpił. Oczywiście nie pomaga... Męczeństwo za nieodstąpienie od wiary, męczeństwo mimo odstąpienia, męczeństwo gdy ktoś inny umiera za wiarę, męczeństwo nie bycia męczennikiem, uff. Cierpienia przesuwają się przed oczyma ojca Rodrigueza, świadka prześladowań chrześcijan w Japonii, jedno po drugim, a my się zastanawiamy: odstąpi od wiary czy wytrwa? Jego mentor, po którego przypłynął, podobno odstąpił. Oczywiście nie pomaga też, że wszystkie potworności Bóg zbywa Milczeniem.

Kilka razy przed oczyma stawał mi "Rok 1984" i niezrozumiałe poświęcenie, jakie torturujący wkładają w złamanie człowieka. Książka zgłębia temat wiary, męczeństwa, kapłaństwa, misji, odpowiedzialności za wiernych, ceny życia. Skupia się na umęczonym umyśle a pomija całkowicie odpowiedzialność władz Japońskich i zwierzchników misji, co mnie zniechęcało. Ani słowa o polityczno-społecznym aspekcie prześladowań, o przerwaniu ich, najważniejszą kwestią było: nadepnąć - nie nadepnąć. Przez historię ciągłych cierpień i skupienie na moim zdaniem mniej ważnych aspektach męczeństwa, nie do końca mi ta książka przypadła do gustu.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
842 335 3578
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (36)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (189)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd