Mark Wolynn Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
It Didn't Start With You
Czarna Owca
traumy psychologia
It Didn't Start With You
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
traumy psychologia

Nie jestem specem od psychologii ale kilka rzeczy mi tu nie grało. Dużo uproszczeń w formułowaniu pewnych tez. Do tego kilkukrotne powtórzenia tych samych stwierdzeń co jakiś czas. Irytujące wskazówki jak robić jakieś ćwiczenia. Sama teoria od której wychodzi autor też jest trochę kontrowersyjna. Zalecam ostrożność w wyciąganiu wniosków z tej książki

Ciekawe, spójne wnioski, dużo zmieniła w moim postrzeganiu traumy.

Niewątpliwą wartością książki jest ukazanie wpływu traum przodków na nasze życie. Jest to teza udowodniona naukowo i przydatna w procesie psychoterapii. Kontrowersyjny natomiast jest pomysł przymusowego godzenia się z bliskimi osobami, nawet jeśli wyrządziły one nam dużo krzywd. Ofiary, które nie przepracowały tego na swojej terapii, mogą się poczuć zdezorientowane i...

Po przeczytaniu książki sporo myśli się wyklarowało. Może nie zostałam cudownie uleczona ze swoich zachowań, ale potrafię je wytłumaczyć.

Świetne, uwalniające ćwiczenia. Ciekawe przykłady, logiczna argumentacja i wszystko poparte badaniami naukowymi. Dla mnie z początku bardzo ciekawa, ale im dalej w las, tym więcej powtórzeń. Z pewnością przyczyni się do powiększenia wiedzy o świecie oraz zgłębienia samopoznania!

Uwielbiam tę książkę, chociaż wiem, że nie jest to temat dla wszystkich. Zgadzam się z wczeniejszymi opiniami, że przypadki są infantylne, ale książka ma trafić do przeciętnego Kowalskiego, a nie branżystów. Poczułam wewnętrznie bardzo wiele wątków i słów. Ćwiczenia były, w moim przypadku, uwalniające. Polecam tę pozycję dla wszystkich, którzy chcą pracować nad sobą w...

Dziedziczenie przeżyć, emocji i doświadczeń do 3-ciego i 4-tego pokolenia. Właściwie można by ten materiał ograniczyć do 10 stron A4. Brak szacunku do życia innych.
Niektóre przykłady na poparcie ich wywodów zaciągnięte z psychiatrii przypadki tak żałosne że aż stawiają znak zapytania nad rzetelnością autora.
Od momentu wzmianki o biblijnej karze do 3-4 pokolenia autor...

Doprawdy, nie rozumiem skąd tyle negatywnycj opinii na temat tej książki. Według mnie jesr rewelacyjna, a prezentowane w niej podejście jest jak najbardziej uzasadnione naukowo, źródła podawane. Najbardziej zaskoczyły mnie w niej praktyczne ćwiczenia, które pozwoliły na własnej skórze doświadczyć omawianych w książce tej rzeczy. Bardzo polecam, dzięki lekturze mozna...

Poszerzyła moją wiedzę psychologiczną o TEORIĘ DZIEDZICZENIA TRAUMY. Jest to jednak tylko luźna koncepcja, która nie ma zbyt wielu dowodów. Ciekawe czytanie, jednak nic niewnoszące. Być może dla osób o słabym wglądzie książka może skłonić do refleksji i w efekcie przyczynić się do lepszej samoświadomości.

To jacy jesteśmy nie wynika wyłącznie z naszych doświadczeń. Jak się okazuje - nasze DNA skrywa w sobie traumy naszych rodziców, dziadków, a nawet i pradziadków! Czy nie jest często tak, że nieświadomie powielamy jakiś rodzinny schemat? Albo może mamy w sobie emocje, reakcje obronne, których nie do końca rozumiemy?
Może zdarzyć się tak, że nasi przodkowie przeżyli...

• Psychologia
  • Psychoterapia
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • 2020
więcej mniej

Mark Wolynn Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces Zobacz więcej