Bursztynowa luneta

Okładka książki Bursztynowa luneta
Philip Pullman Wydawnictwo: Mag Cykl: Mroczne materie (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2001-01-01
Wojciech Szypuła
fantastyka Mroczne Materie fantasy Philip Pullman
Inne

Cała seria zakończyła się fantastycznie. To, w jaką stronę poszła cała historia, jest niesamowite.
Książka jest bardzo rozmaita. Są fragmenty, które trzymają w napięciu przez kilkaset stron, są elementy zabawne i całkowicie niepasujące do całości.
Lyra dostaje najlepszą drogę bohatera, jaką miałem okazję czytać. Od zwykłego rozpieszczonego dzieciaka, staje się całkiem...

Książki dzieciństwa, które za dzieciaka chciałam przeczytać ale pamiętam, że były ciężko dostępne. Udało mi się je złowić używane i byłam historią oczarowana. Bo kto za dzieciaka nie chciał mieć przy sobie "zwierzątka" z którym można zawsze porozmawiać.
Dziś posiadam już piękna nową wersję i znów wróciłam do przygód małej dziewczynki i jej dajmona.
Przyznam szczerze, gdy...

Trylogia ogółem była bardzo w porządku, niestety ostatnia jej część bardzo mnie zawiodła.

Jest to zdecydowanie najgorsza książka z serii. Dłużyła się okrutnie. Mam poczucie, że większość wątków została bezsensownie urwana w sposób bardzo drastyczny, nagły, bez większego wyjaśnienia, czemu tak. Wiele wątków nie miało żadnego wpływu na fabułę. Cały ten 500-stronicowy finał...

Paradoksalnie, serial wydaje mi się lepszy niż książki! Ciekawa jestem zekranizowania ostatniej części, która moim zdaniem jest najsłabsza, a do tego kończy się jakoś bez przytupu. Nielogiczna, dziwaczna. Wątek z uczuciami dzieci jest wręcz jakiś taki, no nie wiem. Creepy.

Pullman kontynuuje opowieść rozpoczętą w "Zorzy polarnej". Pozostaje fascynująca, poruszająca i niesie ze sobą znaczny ładunek intelektualny. Jedna z najlepszych serii swojej generacji.

Zamiast Bursztynowej Lunety czytelnicy dostali bury kalejdoskop, w którym miesza się tyle plastikowych odłamków, że aż oczy i głowa bolą. Po wspaniałych dwóch pierwszych częściach, ostatnia była wręcz nędzna, naszpikowana tandetnymi elementami takimi jak :
- miniczłowieczki jak z bajki Disney'a
- wprost niebywała i nielogiczna chęć zejścia do podziemi, o pozostawieniu...

Generalnie ciekawa seria, dość wciągająca. Jedyne co to zakończenie nie do końca przypadło mi do gustu, ale cóż może już nie jestem w grupie docelowej i gdybym czytała to będąc nastolatką to byłabym zachwycona :)

Mroczne Materie to seria nie tylko dla dzieci , młodzieży, ale tez dla dorosłych którzy lubią czasem zawędrować do świata pełnego przygód i zwrotów akcji. Książka Bursztynowa luneta która zakańcza cały cykl tylko potwierdza jaka to była fantastyczna przygoda zanurzyć się w tej opowieści.

[Uwaga, opinia jest do całego cyklu „Mroczne materie”]

Książki dla dzieci? No chyba żartujecie. Young adult — to już prędzej. Ale tak naprawdę powiedziałbym, że „Mroczne materie” wymykają się grupom docelowym: wyobrażam sobie, że przeczytałby je ze smakiem i inteligentny ósmoklasista, i ja, i ja na emeryturze. Może nawet John Milton, gdyby żył w naszych czasach. Bo duch...

Mam sentyment do tej serii, a ochoty do zakończenia Mrocznych materii nabrałam po obejrzeniu serialu.

Nie jest to książka idealnie napisana, ale jest przyjemną lekturą. Ma niespójne momenty, jednak ja je wybaczam. Mało było tylko dla mnie tej tytułowej lunety, która mam wrażenie, nie odegrała w tej części jakiegoś większego znaczenia. Podobne "meh" wrażenie mam po...

3 628
    2 020