Złoty kompas

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Mroczne materie (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
His Darks Materials book 1. The Golden Compass
mroczne, materie, złoty, kompas

Inne wydania

W pewnym dziwnym świecie, w którym w powietrzu wiruje tajemniczy Pył, żyje osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. Kiedy jej przyjaciel Roger zostaje porwany, Lyra wyrusza na poszukiwania, które zawiodą ją na daleką Północ. Na lodowcu mieszkają pancerne niedźwiedzie, po mroźnym niebie latają czarownice, a piękna kobieta przeprowadza straszliwe eksperymenty. Lyra musi przejść do innego świata widocznego za zorzą północną...

AuroraBorealis | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Książka ta z pewnością znana jest większości osób pod nazwą "Złoty kompas" głównie za sprawą filmu o tym samym tytule. Ja natomiast mam wydanie, w którym to kompas zamienia się w "Zorzę Północną", która potrafi być niesamowicie wciągającym zjawiskiem. :)

Historia jest wyjątkowo plastycznie napisana przez co od razu w pierwszym momencie czytania można zagłębić się (dosłownie) w fantastyczny świat kreowany przez autora, w którym każdy człowiek posiada swojego dajmona – istotę symbolizującą jego duszę, a potrafiącą przybierać rozmaite zwierzęce kształty.

Lyra - nasza główna bohaterka mieszka w Anglii, w Oksfordzie, w Kolegium Jordana - instytucji zajmującą się nauką i zdobywaniem wiedzy. Pewnego dnia dziewczynka zostaje wplątana w intrygę pewnej organizacji, która porwała jej najlepszego przyjaciela Rogera oraz jej wuja. Razem z pomocą Cyganów i ze swoim dajmonem – nazywanym pieszczotliwie Pan wyrusza w niesamowitą podróż na Północ w stronę Zorzy Polarnej i krain, które zamieszkują...

Po naprawdę dobrej ekranizacji powieści Philipa Pullmana (mimo pomiętych ważnych wątków) postanowiłam sięgnąć po zekranizowaną powieść.

"Złotego kompasu", czyli pierwszej część trylogii "Mroczne materie" długo nigdzie nie mogłam dostać. Doczekałam jednak chwili, kiedy z przyjemnością mogłam przenieść się do innego świata.

Zacznę może od akcji. Na początku powieść jest mało wciągająca i zaskakująca. Szczerze mówiąc bałam się, ze może zostać już tak do końca, ale ku mej uldze w pewnym momencie dałam się całkowicie porwać. Przyczyniło się do tego w większym stopniu zabieg, który polega na tym, że kończąc jeden wątek pojawia się nowy.

Pullman bardzo dobrze i ciekawie wykreował postacie. Są one złożone i przykuwają uwagę. Moje serce zresztą skradł pancerny niedźwiedź i Ojciec Coram. Bohaterzy to duży atut tej powieści. Myślę, że do zalet mogę zaliczyć również dobre dialogi i dobrze skonstruowaną fabułę.

Mówiąc już o fabule, chciałabym powiedzieć, że jest trochę zagmatwana, ale...

Justilla | 2010-05-28
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczna
Przeczytana: 2008 rok

Niektórzy zapewne znają ten tom za sprawą jego ekranizacji. Choć sporo elementów zostało zmienionych przyznam szczerze, że podobał mi się film. Książka jest pisana ciekawie, z dobrymi opisami. Czasami kwestie techniczne są nieco zagmatwane, zwłaszcza istota Pyłu, niemniej jednak nie utrudnia to czytania. To co podoba mi się najbardziej to... dajmony. Idea posiadania nieodłącznego towarzysza, ucieleśnienia własnej duszy, kogoś kto będzie zawsze przy tobie, kto cię rozumie i słucha - to idea naprawdę wspaniała i za każdym razem, gdy czytam "Mroczne materie" odczuwam żal, że dajmony nie istnieją. Tak więc dla wielbicieli przygód, odrobiny fantastyki, ciekawych wydarzeń i postaci - to książka idealna. Polecam.

Alex Ritter | 2015-12-27
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Po książkę sięgnęłam, ponieważ bardzo spodobała mi się ekranizacja i chciałam porównać oryginał z filmem. Teraz uważam, że ekranizacja nie jest tak dobra, jak książka.
Momentami „Złoty kompas” był dla mnie zagmatwany, chodzi mi o istotę Pyłu i Kościół... Pomijając, to powieść jest ciekawa. Najbardziej polubiłam Iorek, choć Pan też miał swój urok. Od samego początku wiedziałam kim jest Lord Asriel i pani Coulter dla Lyry, tym bardziej dziwiło mnie ich zachowanie względem jej.
Spodobał mi się Świat stworzony przez Pullmana, który jest prawie jak nasz. Szkoda, że u nas nie istnieją dajmony...

Nana | 2010-10-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Obejrzałam film. Wydawał mi się fantastyczny, więc sięgnęłam do źródła - do Mrocznych Materii.
Muszę przyznać, że w miarę jak czytałam tą książkę robiłam coraz większe: "Aaaa! Ja nie mogę, ile oni w tym filmie pominęli!". Książka z kartki na kartkę wydawała mi się lepsza od filmu, który uważałam za super. Po przeczytaniu od razu sięgnęłam po drugi tom tak bardzo pochłonięta lekturą, że zapomniałam na bardzo długo, że film znaczył dla mnie tak wiele... No i przez tą książkę film się pogrążył, a książka zyskała jeszcze więcej;)

Niesamowita historia. Powieść pełna przygód i nie tylko dla młodszych czytelników.

Fairytale | 2015-05-13
Na półkach: 2015 ❤, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 maja 2015

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie można zaprzeczyć, że jest to łatwa i przyjemna lektura o dosyć ciekawej fabule. Zawiera wiele wątków, które wzajemnie się uzupełniają. Liczne elementy fantastyczne wzbogacają utwór. Jednak odczuwam pewien niedosyt. Możliwe, że wiąże się to z tym, że powieść nie wzbudza we mnie głębszych uczuć. Niestety główna bohaterka nie wywołała ani negatywnych, ani pozytywnych emocji. Na tle innych postaci wypadła dosyć blado.

Lenalee | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Słyszałam o tej trylogii wiele zachęcających opinii, przez co spodziewałam się czegoś lepszego i niestety troszkę się zawiodłam. Jednak mimo wszystko książka ta i tak bardzo mi się podobała i na pewno przeczytam drugą część. To po prostu jest tak, że każda książka ma w sobie to coś - w jednych jest to silniejsze, w innych mniej. Tutaj właśnie spotkałam się z tym, że ten coś nie był taki mocny, taki silny i przykuwający uwagę, ale mimo wszystko był. Faktem jednak jest to, że książka ta zdecydowanie nie jest dziecinna.

Plusem jest mnóstwo akcji, bo nim zakończy się jeden wątek, zaczyna się kolejny, który jest lepszy od tego wcześniejszego i tak na zmianę. Bardzo mi się to podobało. Na początku jednak jakoś niespecjalnie spodobała mi się ta książka i byłam niemalże pewna, że niczym już mnie nie zaskoczy. Nie czułam takiego przyciągania, jednak później wszystko się zmieniło i czytałam tę książkę z wielkim zaciekawieniem.

Co do bohaterów - są bardzo ciekawi i szybko można się z nimi...

Skye | 2013-01-31
Przeczytana: 2008 rok

To była moja pierwsza książka z gatunku fantasy. Wciągnęła mnie do tego stopnia, że od tamtej pory każda powieść, którą czytam, musi mieć w sobie nutkę fantastyki. Co do książki, to była bardzo fajna. Sam pomysł na od początku wydawał mi się bardzo ciekawy. Równoległe światy, dajmony i pancerne niedźwiedzie. Super! Szczerze polecam przeczytać i sięgnąć także po kontynuacje. Osobiście uważam, że trzecia część jest najlepsza. ;-)

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Wciągacjący, niezwkły świat.

Pisarze o cenzurowaniu ich książek

Trwający aktualnie Tydzień Zakazanych Książek ma na celu zwrócenie uwagi na łamanie wolności słowa i zdarzające się do dziś poddawanie książek cenzurze. Jak na próby cenzury reagowali sami autorzy? Zobaczcie nasz przegląd!