Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki

Wydawnictwo: Agora SA
Ag2S

Trenerzy, doradcy, coachowie i instruktorzy, strzeżcie się! Michał Rusinek, przenikliwy i niestrudzony tropiciel pypciów językowych, tym razem bierze pod lupę język poradników. Czyni to z właściwą sobie maestrią, literackim kunsztem i intelektualną swadą, bawiąc się poradniczymi kuriozami. Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować? A jak się nie dać poradnikom, które robią z...

A jak się nie dać poradnikom, które robią z nas niedorajdy? Prosta rada: czytać Rusinka.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

książek: 2001
Monka | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Gdybym miała dzienniczek obywatela, a sąsiedzi mogliby wpisywać do niego uwagi, jedna z nich brzmiałaby: "W tych ciężkich czasach ostentacyjnie śmiała się w głos." Rewelacja! Gdyby to był mój dzienniczek wpis miałabym identyczny. Trudno się nie zgodzić ze słowami Katarzyny Nosowskiej. To świetne podsumowanie najnowszej książki Michała Rusinka. Ten zbiór błyskotliwych i dowcipnych felietonów to moim zdaniem must have tej wiosny ;-) A już myślałam, że po "Pypciach na języku" nic mnie tak nie zachwyci ;-) Tytułowy Niedorajda to jak się okazuje osoba niedoradzona ;-) Trochę jak każdy czytelnik tego zbioru felietonów. Jednak już po jego lekturze, jak zwrócił na to uwagę profesor Andrzej Markowski, jesteśmy osobami doradzonymi i zdecydowanie mamy lepszy humor. I z tym również trudno się nie zgodzić, bowiem "Niedorajda" bawi do łez. Tym razem Michał Rusinek zwrócił uwagę na liczne zaskakujące wpisy i porady, które można znaleźć w różnych poradnikach. Zadziwiające co możemy w nich wyczytać...

daka | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Od powstrzymywania się od głośnego śmiechu w miejscach publicznych dostałam kolki. W domu mogłam sobie pofolgować, ale za to musiałam czytać na głos domownikom zaniepokojonym niespodziewanymi odgłosami. Michał Rusinek ma niesłychany słuch językowy i świetne poczucie humoru. Ktoś napisał, że ta książka jest jak "zbiór z zeszytów szkolnych z komentarzem".
Trochę tak, ale za to w jakim stylu ten komentarz!
Świetna lektura.

Anna Szozda | 2019-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Bardzo miłe felietony, nawet do pośmiania się na głos (niekiedy).
Polecam na jeden-dwa wieczory :)
Chcę więcej.
Udało mi się kupić książkę przedpremierowo na targach książek dla dzieci (!). I niestety skończyłam czytać, zanim premiera nadeszła. Smuteczek.
Wydaje się grubsza ze względu na porządny papier, dodatkowe strony oddzielające poszczególne rozdziały (nadaje się na uroczy prezent!). Ale czyta się szybko, bo jest cudownie napisana i skrzy się od dowcipu, nawet żartobliwej ironii.

almos | 2019-06-19
Na półkach: 2019, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 12 czerwca 2019

W kolejnym zbiorze felietonów Rusinek pochyla się nad językiem najróżniejszych poradników, których namnożyło się ostatnio. Jest trochę śmiesznie, gdy analizuje tytuły z tabloidów; trochę strasznie, gdy pisze o poradach zdrowotnych. Zbiór jest nierówny i nie robi takiego wrażenia jak poprzedni: 'Pypcie na języku', ale jak zwykle czyta się fajnie i lekko. Miła lektura.

Nowy zbiór felietonów Rusinka dotyczy języka najróżniejszych poradników, których namnożyło się ostatnio zarówno w postaci książkowej jak i w internecie. Rzecz jest nierówna, obok rzeczy śmiesznych typu 'jak zostać Paryżanką' czy 'Jak czytać nagłówki' mamy felietony słabsze, np. 'Jak zostać inteligentem. Poza tym czasami ma się wrażenie, że autor mocno ułatwia sobie zadanie, tak kretyńskie są porady, nad którymi się pochyla. Weźmy felieton o radach jak podrywać, nietrudno wyszydzić następującą odzywkę: „Czytałem w jednym z waszych magazynów, że wy, kobiety, częściej zdradzacie i oszukujecie. A co ty o tym myślisz?”...

Maria | 2019-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Oplułam książkę!
Nie zrobiłam tego specjalnie. Po prostu nie wiedziałam, że podczas czytania tej pozycji nie wolno jeść, ponieważ wyzwala niekontrolowane odruchy niepohamowanego śmiechu. Nie byłam świadoma, że posiada tak niebezpieczny dla książki, a dla mnie relaksacyjny, ładunek humoru, bo nie czytałam pierwszej części „Pypciów na języku”. Nie wzięłam sobie do serca zabawnego tekstu umieszczonego na tylnej okładce prof. Andrzeja Markowskiego z poważnie brzmiącej Rady Języka Polskiego. Również opinii o książce coś tam wspominającej o lekko prześmiewczym tonie felietonów autora. Nawet przesłania rysunków z wyraźnym nachyleniem humorystycznym poprzedzających każdy tekst. Jakoś przywarłam przekonaniem do powagi jego autorytetu poważnej osoby znanej mi z pięknego stylu narracji w „Nic zwyczajnego”.
Okazało się, że to twarz pokerzysty.
Nie odczytałam jego intencji ze wstępu przybliżającego magię słowa o mocy zaklinania rzeczywistości, a zwłaszcza jej mieszkańców. Ze wstydem...

Kaś | 2019-05-11
Przeczytana: 30 kwietnia 2019

Tym razem Michał Rusinek bierze na tapet nie sytuacje codzienne, a poradniki; konkretnie porady wszelkiego typu, które można znaleźć zarówno w książkach, jak i w internecie. Znajdziemy tutaj rozdziały poświęcone męskości, seksualności, sprzedaży, stylowi (a dokładniej byciu paryżanką) i wielu, wielu innym tematom, które najwyraźniej na co dzień spędzają sen z powiek przedstawicieli społeczeństwa. Autor przytacza przeróżne cytaty (nierzadko stojące ze sobą w sprzeczności) i każdy z nich okrasza ironicznym, często złośliwym, ale zawsze zabawnym komentarzem. W ten sposób wytyka wszelkie nieścisłości, wskazuje na bezsensowność niektórych porad, a jednocześnie uświadamia nam, jak podatni jesteśmy na zawarte w poradnikach manipulacje.

Sama forma książki jest bardzo przyjemna i sprawia, że sięgamy po nią z chęcią. Rozdziały są dość krótkie, a dodatkowo składają się z niewielkich akapitów, które zwykle się ze sobą nie łączą, dzięki czemu możemy przerwać w dowolnej chwili, czytać choćby...

Aga | 2019-06-11
Na półkach: Audio🎧, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Już dawno nie śmiałam się w głos podczas czytania książki. Już prawie zapomniałam jak ciężko powstrzymać się od wybuchu śmiechu w miejscach publicznych. Aż tu nagle trafiłam na "Niedorajdę".

Jest to zbiór przezabawnych felietonów pokazujących jakie ciekawe rady można przeczytać w poradnikach oraz na stronach internetowych.

Polecam z wielką przyjemnością każdemu nie tylko po to by zażyć solidną dawkę śmiechu ale również po to by się co nieco podszkolić w języku polskim.

monotema | 2019-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Ubawiłam się setnie. No i nauczyć się też można sporo. Polecam "Pypcie na języku" i "Niedorajdę". Z całą odpowiedzialnością

Anilana | 2019-05-28

Jestem jak zawsze zachwycona poziomem humoru Michała Rusinka. Nic na siłę, słowa dobrane tak, że nie można się do niczego przyczepić. Zgadzam się z tym, że wszędzie szukamy recepty na to, aby dobrze spędzić dany nam czas. Jednak trzeba umiejętnie dokonywać selekcji informacji, a nie ślepo wierzyć w to, co przeczytamy. "Moja babcia zawsze...", "A ciocia kuzynki babci od strony szwagra...". I wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe problemy. :) Czapki z głów przed "Niedorajdą".

zanys | 2019-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Zabawna książka o tym, co nam radzą poradniki. Najbardziej podobał mi się rozdział o nagłówkach prasowych i o tym, jak przetrwać na poczcie. Jak zwykle w przypadku Rusinka - doskonały humor idzie w parze z ciętym językiem, więc czytanie tej publikacji to czysta przyjemność.