Zero zahamowań

Agora
2020-11-12
2020-11-12
literatura polska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...

Zastosowanie pojęć związanych z liryką do interpretacji piosenek disco-polo czy serialowych samo w sobie jest zabawne i faktycznie parę razy się uśmiałam. Szczególnie gdy autor obnażał absurdy niektórych tekstów. Nie lubię jednak gdy narrator/autor w książce mówi o sobie w liczbie mnogiej podczas gdy wiemy, że ma na myśli jedynie siebie. Wydaje mi się, że to jednak lepszy materiał na felieton, niż na książkę.

Pisanie o polskiej piosence to trochę takie intelektualne kopanie leżącego. Ale i tak z pewną wstydliwą przyjemnością zapoznałem się z analizą literacką tekstów, których w zdecydowanej większości zwyczajnie nie znałem. Okazało się więc, że książka przybliżyła mi muzykę mniej lub bardziej popularną.

Miałam sporą nadzieję na kawał dobrej rozrywki, ale rozczarowała mnie ta książka okrutnie. Porywające i zabawne jest może kilka tekstów, większość jednak pisana jakby na siłę, bez polotu, porównywalnie do wziętych przez autora na tapet tekstów piosenek.

Miejscami całkiem zabawna, uśmiechnąłem się parę razy. Łatwa lektura, może nie jakaś nadzwyczajnie błyskotliwa, ale jest okej.

Najsłabsza po pypciach i niedorajdzie książka. Choć sarkazmu, ironii i inteligentnego poczucia humoru autorowi odmówić nie można to analizowanie treści piosenek jest dla mnie trochę przesadą. Czy to temat na książkę na siłę?

Książka niedobra, niedobry pomysł. Protekcjonalne nastawienie. Drwina ze wszystkiego. Szkoda

Disco polo stało się wdzięcznym "chłopcem do bicia". Napastliwie i szyderczo o tekstach piosenek (nie tylko disco). Autor elokwentnie kpi, ale staje się to monotonne i mam wrażenie, że w taki sposób można by ośmieszyć każdą treść i z rozpędu tak samo autor mógłby wydrwić "Odę do młodości" "Możliwości" "Fortepian Chopina" "Rotę" i inne nasze skarby narodowe. Jest to tak zjadliwe i czepialskie, że aż żal mi się zrobiło rzeczywiście nieambitnych, chwilami głupiutkich i żenujących tekstów, ale czy zasłużyły na aż takie cięgi, przecież nie aspirują do panteonu polskiej poezji.

Jak dla mnie wyborna. Cudownie poczytać kogoś, kto tak wspaniale posługuje się językiem polskim. Do tego inteligentny, a czasem nieco cięty humor. Polecam do czytania, najlepiej na wyrywki. Uśmiech gwarantowany.

Początkowo bawiłem się niezmiernie, niestety z każdą stroną książka zaczęła mnie nudzić. Humor cięty i na wysokim poziomie ale maltretowanie mało ambitnych tekstów disco polo było zabawne przez chwilę. Może warto przeczytać powiedzmy trzy do czterem tekstów, odłożyć na półkę i wrócić do nie niej za kilka dni, może książka miała by więcej "świeżości".

Ogólnie zabawna, jednak czasem nadinterpretacja nieco naciągana

Ogólnie zabawna, jednak czasem nadinterpretacja nieco naciągana

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zero zahamowań