Okładka książki Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak Manuela Gretkowska, Patrycja Pustkowiak
Manuela GretkowskaPatrycja Pustkowiak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2019-05-14
2019-05-14
literatura polska rozmowa wspomnienia

Wybitna! Wspaniała! W tej książce oprócz życiorysu samej Manueli czytelnik dostaje w pakiecie refleksje na tematy bardzo aktualne i ważne: feminizm, prawa kobiet, miłość, narkotyki, kościół. Na okładce napisane jest, że książka nie dla sarmatów i katolików, ja bym to zamienił na książka dla ludzi myślących. Manuela Gretkowska ze znaną sobie ironią, krytykuje kościół i prawice, opowiada o życiu emigrantki, o PRL, o współczesnej Polsce. Gdyby ktoś miał niedosyt po przeczytaniu wywiadu na końcu czeka na niego zbiór felietonów Gretkowskiej! Dla mnie była to książka, która jest kopalnią wiedzy, sentencji, mott, co potwierdza ilość wykorzystanych przeze znaczników. Jednym słowem polecam wszystkim! Z wyjątkiem fanów sarmatyzmu, zagorzałym katolikom i poplecznikom prawicy, ale oni za dużo by w tej książce nie znaleźli ;-)

Jest to rozmowa, mówiąca o miłości, rodzinie, duchowości, narkotykach, pisaniu, a przede wszystkim o współczesnej Polsce. Twórczość pisarki poznałam na studiach polonistycznych, ta książka stanowi idealne dopełnienie. Tutaj możemy poznać pisarkę, jako osobę, jej światopogląd, odwagę i przewrotność. To swojego rodzaju manifest myślenia, swobody ducha i samoświadomości.

Manuele Gretkowska znam z mediow/sieci jej spojzenia na swiat oraz opinii. Ksiazka ta, wywiad rzeka, nie urzekla mnie zbytnio. Owszem kobieta madra i otwarta na swiat , ale jej poglady nie sa dla mnie niczym odkrywczym ,a lubie czerpac wiedze z ksiazek niefabularnych. teraz za to po przeczytaniu widze ja jako osobe z ogromna iloscia czasu gdzie pisze jedna ksiazke w roku (nie mowie ze malo) i ma czasu mnostwo na medytacje, wyjazdy buddyjskie ,samorozwój i ogladanie seriali nawet po 12 godzin dziennie ;) Zazdroszcze haha no ba' zycie jak w madrycie'
ps Podoba mi sie jej spojrzenie i podsumowanie macierzystwa
wiekszosc felietonow ciekawa

Pani Manuela to wojowniczka naszych czasów. To osoba , która swą postawą, mądrością i poglądami jest w stanie zmieniać świat, wpływać na ludzi, poszerzać im horyzonty. Ta biografia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Chciałabym być taką kobietą i umieć tak trafnie jak ona ubierać w słowa to co się myśli i czuje. To wielka kobieta i wielka wojowniczka na rzecz otwartych umysłów. Polecam też zbór felietonów w drugiej części książki, można też od nich zacząć.

Gretkowska na LC 31 pozycji i ZALEDWIE trzy z oceną powyżej 7/10
Manuela - piękna, błyskotliwie inteligentna, prowokująca, intrygująca, przewrotna, a przy tym kontrowersyjna i wkurzająca, co trafnie ujął mój ulubiony recenzent Jarosław Czechowicz, a ja za nim po raz któryś powtarzam:

„....Obcowanie z pisaniem tej autorki jest dla mnie od dawna czytelniczym krzyżem chrystusowym. Po każdej następnej pozycji mówię „dość”. I biorę się za kolejną.... ...publicystyczny chaos, w którym Gretkowska chce powiedzieć o wielu sprawach, ale zapomniała, że zaczyna się powtarzać i staje się przewidywalna..."

Wiernemu czytelnikowi, takiemu jak ja, ta powtarzalność pozwala wysnuć ohydne, szkalujące przypuszczenie, że autorka się wypróżniła tzn nie ma nam nic nowego do powiedzenia, Takie ględzenie czyta się lekko i dlatego polecam je czytelniczkom magazynów dla Pań, a ja jako dentleman daję 6/10 i wypisuję poniekąd z obowiązku parę „złotych myśli”:
O dzieciństwie w PRL-u:
„… Fajne, plemienne życie, którego już nie ma… … Część ludzi z mojej podstawówki została menelami, a część inżynierami, nauczycielami… jak wszędzie.”
Słuszna samoocena:
„…Moje książki zawsze były skandalem. Że albo za mądre, albo za głupie. Przekreślane, zanim się ukazały…”
O Miłoszu:
„…Miłosz obawiał się Polski, jaką mamy dzisiaj – tego narodowo-katolickiego koszmaru. Jego młodość przypadła na czasy endecji… …Obawiał się, że z upadkiem komuny wróci znana mu endecka morda polskatości. W moich czasach studenci, przynajmniej większa ich część, nie byli tak konserwatywni, strach¬liwi jak dzieciaki teraz. …”
Autorka wprawdzie nie ma członka, lecz stwierdza, że palenie szałwii wieszczej to „… jest priapizm po viagrze ..”
I na koniec idee fixe autorki:
„Jak się tworzy udany związek?
Bazą jest dupa, a nadbudową kasa.”
STRATA CZASU, LECZ MNIE - STAREMU - POCZYTAĆ PIERDOŁY WOLNO.

Gretkowska na LC 31 pozycji i ZALEDWIE trzy z oceną powyżej 7/10

Świetna książka, pierwszy raz czytałam wywiad rzeka i skonstruowana w ten sposób książkę. Na końcu są felietony wybrany pióra Gtetkowskiej. Bardzo ciekawa postać. Do kilku rzeczy mnie natchnela na kilka innych otworzyła oczy. Na pewno przeczytam kilka jej książek. Podoba mi się jej tok rozumowania. Polecam polecam polecam!!!

"Tokarczuk stawiano mi za przykład, że powinnam tak pisać. Jak w szkole – rozrabiara wyrzucana z klasy i do kąta kontra grzeczna, zdolna uczennica."

Pierwsza książka skończona w Nowym Roku i taka gratka! Mniam. Miłością do Manueli Gretkowskiej zaraziła mnie Siostra kupę lat temu. Czytam wszystko, co wyjdzie spod Jej pióra i wszelkie wywiady-rzeki (mam zaległości, nie jestem na bieżąco, w planie mam to nadrobić). Nie twierdzę, że bezkrytycznie, ale z przyjemnością.

Bardzo mądra i bezpośrednia Kobieta. Mimo że nie ze wszystkimi Jej poglądami mi po drodze - szczerze i bez szydery podziwiam Ją za stanowczość w swoich poglądach i walkach. Podziwiam za to, jak pięknie umie ubrać w słowa to, co ma w głowie i sercu. I jest temu wierna. Na pewno nie ma w życiu łatwo ze swoim charakterem i temperamentem, ale... jak dorosnę, to chciałabym być jak Manuela Gretkowska!

Bardzo mądra i bezpośrednia Kobieta. Mimo że nie ze...

Dla tych co lubią Gretkowską rzecz obowiązkowa. Dla mnie tak. I tyle. Tylko tyle i aż tyle. Polecam, bo to "niegłupia kobieta jest".

• Przeczytane 2019
  • Rok 2019

Manuela Gretkowska Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak Zobacz więcej