Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

Seria: EKO
Wydawnictwo: Marginesy
flora i fauna
Ag2S

Czy orły tęsknią? Czy słonie płaczą? Czy sarny kochają? Czy delfiny rozpaczają? Czy bobry przyjaźnią się z łasicami? Czy goryle łkają ze szczęścia? Czy zwierzęta rozmawiają ze sobą i z ludźmi? Czy lubią się bawić i nie lubią przemocy? Życie emocjonalne zwierząt dla niektórych jest i zawsze było czymś oczywistym – ale dopiero niedawno naukowcy potwierdzają to, o czym wiedział każdy, kto...

Życie emocjonalne zwierząt dla niektórych jest i zawsze było czymś oczywistym – ale dopiero niedawno naukowcy potwierdzają to, o czym wiedział każdy, kto przyjaźnił się kiedyś z psem, kotem, koniem, dzikiem czy sroką: że człowiek nie różni się aż tak bardzo od innych zwierząt i nie jest aż tak wyjątkowy.

Simona Kossak oprócz pisania książek wspaniale opowiadała. Przez wiele lat słuchacze Radia Białystok mieli przyjemność słuchania jej gawęd. Uczyła w nich wrażliwości na los istot słabszych od nas. Przekazywała nie tylko wiedzę, ale i zarażała pasją, zaangażowaniem i poczuciem humoru. Dzieliła się obserwacjami i osobistymi doświadczeniami. Mówiła obrazowo, dowcipnie, prosto i potoczyście.

W Sercu i pazurze opowiada o zaletach i wadach życia w grupie i w pojedynkę, o kłamstwach w świecie zwierząt, o miłości rodzicielskiej, radości i zabawie, o różnych obliczach smutku, rozpaczy i depresji, o tym, czego zwierzęta się boją i jak reagują, gdy są przestraszone, a wreszcie o złości, złośliwości i agresji.

Ta lektura zmieni wasze spojrzenie na świat.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Meggie | 2019-04-05

Świat zwierząt jest różnorodny, fascynujący i wciąż skrywa wiele tajemnic. Osoby, w których życiu szczególne miejsce zajmuje pies, kot, czy też inny zwierzęcy przyjaciel zdają sobie sprawę z tego, jak wiele emocji można obserwować w jego zachowaniu. To nie są wyuczone zachowania i nie można powiedzieć, że zawsze mają konkretny cel do osiągnięcia. Teraz potwierdzają to także naukowcy. Uczucia nie są tylko domeną ludzi. Zwierzęta również okazują emocje. W jaki sposób? Czy potrafią płakać, tęsknić, mieć depresję? Na te i znacznie więcej pytań odpowiada Simona Kossak w swojej najnowszej książce.

Simona Kossak – biolog, leśnik, profesor nauk leśnych. Przez ponad 30 lat mieszkała w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej obserwując otaczającą ją naturę i działając na rzecz jej ochrony. Napisała kilkaset opracowań naukowych, artykułów a także trzy książki. Można ją było usłyszeć w Radiu Białystok. Dzięki jej pomysłowi powstało urządzenie umieszczane przy torach kolejowych ostrzegające...

Monika | 2014-11-27
Przeczytana: 23 listopada 2014

"Serce i pazur" to opowiadania o uczuciach zwierząt. Myślę, że każdy, kto ma zwierzaka doskonale wie o tym, że zwierzęta czują ból, smutek, i radość, potrafią być złośliwe, ale i skore do zabawy, bywają w złym nastroju, a kiedy indziej tryskają pozytywną energią. Czują, złoszczą się i kochają. Czasem głębiej, mocniej i intensywniej niż ludzie.
Piękna książka, którą polecam wszystkim osobom kochającym zwierzęta.

Book-erka | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Małe opowiastki z życia naszych małych towarzyszy, zwierzęcych braci i sióstr - wcale nie tak dalekich od nas, wcale nie słabszych i niższych. Simona Kossak snuje historie pełne emocji, pełne uczuć, starając się tym samym pokazać, że świat owadów, ptactwa wszelkiego, ssaków różnego gatunku jest światem bliskim temu ludzkiemu. Ona wychodzi naprzeciw wszystkim tym sceptykom, którzy uporczywie wierzą w absolut instynktu, w prostą fizjologię, przeciwstawianą wszelkim wyższym formom "reagowania, bycia". Kossak dowodzi licznymi przykładami wszystkim tym niedowiarkom, wszystkim rzekomym znawcom zwierzęcej natury, że życie naszych mniejszych braci obfituje w całą gamę odczuć, od radości po smutek czy złość. Ten świat wcale nie jest jałowy, wcale nie jest światem tak śmiesznie prostym. Okazuje się, że to zwierzęce życie jest niezwykle złożone, barwne, wręcz fascynujące, inspirujące. I tu potrzeba kogoś takiego jak właśnie Simona Kossak, kobieta, która zdaje się rozumieć 100 procentowo ten...

Angelika_S | 2016-06-03

Niesamowita książka, piękny album. Znajdują się w niej niezwykłe historie o zwierzętach, ich uczuciach, ciekawostki dla miłośników przyrody, a także mnóstwo pięknych zdjęć.
To naprawdę wybitna książka, przede wszystkim dla osób, które podobnie jak Pani Simona Kossak, kochają zwierzęta i uważają je za tak samo czujące i zdolne do odczuwania takich samych stanów emocjonalnych, jak ludzie. To zbiór historii wzruszających, wywołujących uśmiech na twarzy (bawiące się zwierzęta), ale i przykrych, które pokazują jak bezwzględny i okrutny potrafi być człowiek. Powinny ją przeczytać osoby, które uważają, że zwierzęta nie mogą odczuwać tego, co my, bo takie podejście stanowi już chyba szczyt egoizmu gatunku ludzkiego.

Diabeł | 2019-03-31
Przeczytana: 17 marca 2019

ZWIERZĘCE MARZENIA
W moje ręce wpadła interesująca pozycja od Wydawnictwa Marginesy. „Serce i pzaur.Opowieści o uczuciach zwierząt” autorstwa Simony Kossak to prawdziwa perełka dla wszystkich tych, którzy pragną zgłębić tajemnice zwierząt.

Sarna, zwierzę znane nam wszystkim. Postrzegane nawet jako pospolite. A co wiemy o sarnach? Czy sarny bywają złośliwe? Dlaczego sarnia matka wydaje się być daleką od wyobrażeń o idealnym rodzicielstwie? Pasące się na skraju lasu, galopujące szaleńczo przez zagajniki, czy sarny skrywają przed nami sekrety? Tak i to takie, które naprawdę mogą zaskoczyć.

Simona Kossak, od urodzenia związana ze zwierzętami, przez kilkadziesiąt lat mieszkająca w leśniczówce w Białowieży, odchowała mnóstwo dzikich zwierząt. Zabiera nas na fascynującą wycieczkę tropami zwierząt. Tych, które myślimy, że dobrze znamy i tych, które żyją w egzotycznych krajach. Zwierzęta tworzą skomplikowane struktury, a nasza ograniczona ludzka percepcja wciąż odmawia im prawa do...

Pyrlus | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Niezbyt długa, ale piękna, bardzo treściwa i ciekawa książka, z której o emocjach zwierząt dowiemy się więcej niż ze wszystkich lekcji biologii w szkole. Momentami zabawna i rozczulająca, a czasem poruszająca i wstrząsająca. Autorka po kolei opisuje rozmaite, wydawałoby się, że tylko "ludzkie" emocje i na wielu przykładach pokazuje jaką rolę odgrywają w życiu zwierząt. Jest więc przyjemnie i zabawnie, kiedy mowa o zabawach, radości i wdzięczności, ale i smutno i gorzko, kiedy poznajemy historię rozdzielonej pary psów Husky, albo wpływ, jaki na los zwierząt ma życie w niewoli. Po lekturze inaczej się patrzy na wszystkie te ogrody zoologiczne, fokaria, delfinaria i oceanaria, gdzie zwierzaki może i mają dobre warunki, ale do szczęścia wiele im brakuje.

Dla każdego miłośnika przyrody jest to pozycja obowiązkowa, która pozwoli lepiej zrozumieć naszych mniejszych braci. Autorka pisze nie tylko o emocjach w świecie zwierząt, ale też na styku świata ich i naszego. Dodatkowym plusem jest...

Maja | 2019-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2019

"Czy orły tęsknią? Czy słonie płaczą? Czy sarny kochają? Czy delfiny rozpaczają? Czy bobry przyjaźnią się z łasicami? Czy goryle łkają ze szczęścia? Czy zwierzęta rozmawiają ze sobą i z ludźmi? Czy lubią się bawić i nie lubią przemocy?" Na te pytania w swojej publikacji odpowiedziała autorka. Jak wygląda życie emocjonalne zwierząt?

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Widziałam jej książki u mojej mamy, ale jakoś nie było mi z nimi po drodze. Już wiem, że muszę nadrobić zaległości.

Uważam, że Simona Kossak miała dar do opowiadania o zwierzętach. Z tej książki biją spokój i pasja. Nie wiem, czy jakiś inny autor potrafił tak oczarować mnie światem zwierząt. Przepadłam z tą książką na dobre.

Nam, ludziom, wydaje się, że wiele wiemy na temat zwierząt. W końcu oglądamy programy przyrodnicze, czytamy o nich książki. Lektura tej książki udowodniła mi, że właściwie wciąż niewiele o nich wiem. Zwłaszcza o ptakach (ale ich się akurat panicznie boję, więc to po części mnie...

Eliza | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019

Jak wszystkie książki tej autorki, tak i ta wprost wspaniała. Czyta się szybko i przyjemnie. Brakuje jedynie zdjęć w kolorze, co do rycin nie mam pretensji, rozumiem, że są archiwalne.

Gosia | 2011-02-15
Przeczytana: 18 stycznia 2012