Lista Lucyfera

Okładka książki Lista Lucyfera Krzysztof Bochus
Okładka książki Lista Lucyfera
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Adam Berg (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Adam Berg (tom 1)
Skarpa Warszawska
2019-04-03
2019-04-03
9788366195042
literatura polska morderca dziennikarz kryminalna zagadka morderstwo tajemnica
Inne

Świetny, mroczny thriller, którego akcja dzieje się na kilku poziomach. Zaczyna się od swoistego pojedynku pomiędzy dziennikarzem Adamem Bergiem, a seryjnym mordercą terroryzującym Trójmiasto. A potem fabuła już tylko przyspiesza, aż do zaskakującego finału. Autor ma dryg do takich powieści. Trudno się oderwać!

Nie ukrywam, że byłam bardzo ciekawa pierwszej współczesnej powieści Krzysztofa Bochusa, którego wcześniejsze retrokryminały przeczytałam z zapartym tchem. "Lista Lucyfera" mnie oczarowała! To powieść kompletna. Powiedziałabym, że to po mistrzowsku przyrządzone danie, w którym wszystkie składniki mają właściwe proporcje i znajdują swoje miejsce odpowiednim czasie. Intryga kryminalna przykuwa uwagę od prologu i nie odpuszcza aż do zaskakującego finału. Gdański dziennikarz, Adam Berg zostaje "wybrany" przez seryjnego mordercę, owego tytułowego Lucyfera' do obwieszczania zastraszonej aglomeracji kolejnych komunikatów szaleńca. Nikt nie wie, a już zwłaszcza policja, według jakiego klucza Lucyfer tworzy swoją listę ofiar. Co więcej wygląda na to, że makabryczne zbrodnie są inspirowane obrazami pewnego znanego malarza... Berg wyłamuje się z narzuconej mu roli. Podejmuje własne śledztwo. Rozpoczyna się pojedynek na śmierć i życie. W pewnym momencie wydaje się, że poznajemy rozwiązanie tej ponurej tajemnicy, ale wtedy autor wrzuca turbo i akcja jeszcze bardziej przyspiesza... Znakomity, rasowy thriller, z fascynującą intrygą kryminalną, pełen smaczków obyczajowych i faktów historycznych, umiejętnie wplecionych w fabułę. I jak to jest opowiedziane! Jakim eleganckim i barwnym językiem! Dopisuję Adama Berga do krótkiej listy moich ulubionych bohaterów literackich!

mniej

Nie potrafię przez to przejść. Wątek erotyczno-romantyczny jest po prostu debilny. Ale to jeszcze jestem w stanie przełknąć, bo niestety jest to dość częsty problem, ale przynajmniej wątek kryminalny musi to rekompensować. A nie rekompensuje. Brakuje odpowiednio budowanego nastroju, roi się od patosu. Dawno mnie tak żadna książka nie zirytowała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść sensacyjna, której dochodzenie policyjne nie trzyma logiki. Dodatkowo, Bochus wprowadził bieżący kontekst polityczny (antyprawica). Dziennikarka z TVN 24 (amerykańska korporacja medialna) zachowuje obiektywizm (w mojej opinii obecnie w Polsce nie ma rzetelnych dziennikarzy pracujących w dużych koncernach, a zatem trudno odnaleźć prawdę w działających stacjach; przepraszam za uogólnienie). Gdyby pominąć te poważne zastrzeżenia, pomysł na fabułę doskonały, jednak wykonanie kiepskie. Berg w aspekcie stosunku do kobiet jest zupełnie niewiarygodny, niby docenia bystrość umysłu, ale jednocześnie na tym samym poziomie odnosi się do "nóg do nieba" (cecha charakterystyczna jego kochanek).

„Lista Lucyfera” to interesujący, wielowątkowy kryminał, w którym wiele się dzieje, a akcja nie zwalnia nawet na chwilę.
Głównym bohaterem jest dziennikarz Adam Berg, który zostaje wybrany przez seryjnego mordercę na swój kontakt ze światem i mediami. Tajemniczy mężczyzna zdobywa numer telefonu dziennikarza i opowiada o tym, co zrobił i co zrobi dalej. W końcu sam Berg też trafia na czarną listę Lucyfera. Równolegle rozwija się wątek szemranej kancelarii prawnej, wokół której unosi się dziwna atmosfera związana z dziełami sztuki, skradzionymi w Polsce podczas drugiej wojny światowej.

Berg jest postacią, którą łatwo obdarzyć sympatią. Trochę tylko za dużo tu romansów jak na jedną powieść- strasznie kochliwy ten Adam. Ciekawi mnie, jakie przygody jeszcze przewidział dla niego autor, więc chętnie sięgnę po kolejny tom.
Książkę odsłuchałam w formie audiobooka w interpretacji Szymona Bobrowskiego.

Bardzo spodobał mi się "Wirtuoz", więc z pewnym opóźnieniem przyszedł czas na pierwszy tom z serii o Adamie Bergu. Wrażenia z lektury "Listy Lucyfera" rewelacyjne. Mocna , świetnie napisana książka, która trzyma czytelnika w kleszczach od pierwszej do ostatniej strony. Dwie historie scalone talentem autora w jedną wystrzałową opowieść. Bohater najpierw na wojnie z seryjnym mordercą, potem następuje zaskakujące zakończenie z dziełami sztuki w tle. Dopisuję się do listy fanów Adama Berga.

byłem fanem serii christiana abela więc sięgnąłem po pierwszą książkę z serii Krysztofa Bochusa pt. "lista lucyfera"
Fabuła średnia natomiast dialogi fatalne. Rozmowy policjantów między sobą zdecydownie odbiegają od rzeczywistości- dyskusje na poziomie oficialnym symbojzum profesorkków . Cytując klasyka mogę dać radę panu krzysztofowi "za mało k..wa k..wa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Błyskotliwy, przewrotny thriller o samotności, mroku i złu, które czaić się może wszędzie…
Trójmiastem wstrząsa seria okrutnych, niewytłumaczalnych zabójstw.
Morderca kontaktuje się z dziennikarzem, red. Adamem Bergiem. Za jego pośrednictwem informuje opinię publiczną o swoich kolejnych krokach. Od tej pory zaczyna się nierówny pojedynek pomiędzy życiem, a śmiercią. Co kieruje poczynaniami okrutnego mordercy, który sam siebie nazywa „Lucyferem“? Zemsta, nienawiść do świata, a może fascynacja dziełami pewnego twórcy, który ze śmiercią był za pan brat?
A gdy wydaje się, że jesteśmy już blisko rozwiązania tej ponurej zagadki, do akcji wkraczają kolejni nieznani sprawcy. W tle media goniące za sensacją, namiętność i historia, która rzuca długi cień na współczesnych.
Ciekawie napisany thriller , z wartką akcją i mnóstwem niespodzianek , które trzymają w napięciu. Dobro toczy pojedynek ze złem . aby w końcu zatriumfować ale czy na pewno to już koniec ? ....

Trójmiastem wstrząsa seria okrutnych, niewytłumaczalnych zabójstw.

Rewelacyjna powieść o dziwnej grze, jaką prowadzi seryjny morderca z dziennikarzem Adamem Bergiem. W tę fabułę, autor wszył jeszcze jedną historię, co tylko dodaje pieprzu całości. Świetnie zarysowany bohater, makabryczne morderstwa, w tle dzieła sztuki i Karkonosze. Czyta się to znakomicie, połknęłam w trzy wieczory.

Fajna przygoda! Są morderstwa, różne "powiązania" w policji i kradzież dzieł sztuki. Wszystko w jednym, dlatego też dobrze się czyta. Polecam!