Czarna krew

Okładka książki Czarna krew Krzysztof Bochus
Okładka książki Czarna krew
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Marek Smuga (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Marek Smuga (tom 1)
Skarpa Warszawska
2022-10-12
2022-10-12

Bardzo ciekawy kryminał poprowadzony w dwóch planach czasowych. Taki wybuchowy mix współczesnego wielkomiejskiego kryminału noir - i kryminału retro. Kanwą powieści są dramatyczne zdarzenia z końca wojny i morderstwa właścicieli klubów nocnych w obecnej Warszawie. Obie te tajemnice spłatają się w gordyjski węzeł, który przeciąć może tylko Marek Smuga, prywatny detektyw, z popapraną przeszłością. Kapitalna lektura.

Bochus nie należy do mistrzów kryminalnej intrygi, ale jego cykl o Abelu i wachmistrzu Kukulce
to przyjemne czytadła. Natomiast "Czarna krew" to po prostu zbitka fabularnych przewidywalnych kalek, papierowych, sztampowych bohaterów,a wszystko to przedstawione nudnym,nijakim językowym stylem.

Dwa plany czasowe, wiele tajemnic - wszystkie wątki spotykają się w precyzyjnie rozegranym finale. Rasowy kryminał noir z ciekawym, niesztampowym bohaterem, prywatnym detektywem cierpiącym na depresję. Czyta sie to rewelacyjnie. Cacko!

Autor znany dotychczas z ciekawej serii kryminałów retro dziejących się w Gdańsku tym razem napisał książkę częściowo zanurzoną we współczesności.

No właśnie, mamy w książce dwa mocno odległe czasowo wątki. W pierwszym dostajemy opowieść o bandytach operujących na prawobrzeżnych przedmieściach Warszawy w końcu 1944 roku, to tereny już zajęte przez Sowietów, rządzi tam NKWD. A Aninem i okolicami trzęsie banda niejakiego Czarnego, który rabując na potęgę, z jednej strony bezwzględnie zabija szmalcowników czy szabrowników, z drugiej usiłuje dobrze żyć z enkawudzistami.

Drugi wątek dziejący się współcześnie, w 2022 r., zaczyna się od zabicia właściciela klubu nocnego, Jakuba Korna i spalenia tegoż klubu. Tu w sprawę zamieszany jest Marek Smuga, bohater nowego cyklu Bochusa. To prywatny detektyw, samotnik, były policjant wyrzucony ze służby, wynajęty przez rodzinę Kornów do zbadania okoliczności zbrodni. Z czasem dowiadujemy się o osobistym dramacie Smugi, dosyć to sztampowa historia tragedii rodzinnej.

Bardzo byłem ciekawy, jak autor połączy oba wątki, które dzieli różnica 78 lat, na pewno nie tą samą osobą, tak długo ludzie nie żyją... No cóż, rozwiązanie zagadki kryminalnej zgrabnie splata oba wątki, ale szeleści papierem, jest mało realistyczne, coś chyba w stylu Dana Browna (nie czytałem...),słabiuśko.

Poza tym brakuje mi w książce ciekawego tła obyczajowego, które było ozdobą gdańskiej serii kryminałów retro Bochusa. Zwłaszcza wątek współczesny wypada nader blado, mało ciekawe są na przykład sceny z życia warszawskich bogaczy. Myślę sobie, że owa część książki mogłaby się równie dobrze toczyć kilkadziesiąt lat temu bez szkody dla jakości.

Zdecydowanie wolę kryminały retro Bochusa. Tam różne miałkości fabuły mogą zostać niezauważone, a w historiach współczesnych biją po oczach. Znamienne, że w tej książce lepiej wypada wątek wojenny: z zainteresowaniem słuchałem o przygodach bandy Czarnego, o jego lawirowaniu między lokalnymi bandytami a NKWD.

Audiobook jest słabo, dosyć monotonnie czytany przez Wojciecha Masacza.

Coraz bardziej zaczynam lubić kryminały dziejące sie na dwóch płaszczyznach czasowych
1944/1945 rok. Ruscy w Warszawie. Robili to co chcieli. Z pomocą UBecji. Czarny charakter kradnie, zabija, mści się
2022 Warszawa Marek Smuga zaczyna rozwiązywać sprawę morderstwa Jakuba Korna. Ale im dalej w las historia bardziej się gmatwa, kolejne zwłoki to tylko kwesta czasu.
A wszystko bierze się z pierwszej nazistowskiej zbrodni (rozstrzelano 106 osób) w Wawrze w grudniu 1939 roku.
Gorąco polecam

A...

Kapitalnie nabudowana fikcja literacka wokół wydarzeń wojennych. Słuchałam audiobooka z wielkim zaangażowaniem a
później zgłębiłam historię Wawra. Niebagatelna. Polecam.

później zgłębiłam historię Wawra. Niebagatelna. Polecam.

Pomysł na książkę bardzo mi się spodobał. Odniesienie do przeszłości i równoczesne prowadzenie akcji w roku 1944 i obecnie do mnie trafia i zasługuje na uznanie. Do głównego bohatera trzeba się przekonać. Nie jest to facet, który daje się lubić ale z pewnością to mocna postać. Niestety jest też trochę mankamentów. Można znaleźć całkiem sporo nieścisłości, którymi Autor się nie zajmuje. Szkoda, bo książka ma potencjał, niestety trochę niewykorzystany. Inną kwestią jest lektor. Dramat! Słuchałem tej książki w formie audiobooka i dochodzę do wniosku, że nie każdy może być lektorem.

Pierwszy tom z Markiem Smugą, ex- policjantem z potarganą i mroczną przeszłością. Autor serwuje nam kapitalną, dwutorowa opowieść dziejąca się w dwóch planach czasowych. Jest morderstwo właściciela klubu nocnego w Warszawie i jest opowieść o trudnym roku 1944. Fenomenalna historia, książka wysokich lotów.

Prywatny detektyw musi znaleźć mordercę bogatego biznesmena. Policja równolegle prowadzi własne śledztwo, ale to detektyw jest zawsze krok dalej. Gdy w areszcie jest już domniemany sprawca, dochodzi do kolejnego zabójstwa. Co łączy oba morderstwa ? Odkrycie zagadki, spowoduje znalezienie winnego.

Wpadłem na nazwisko Krzysztofa Bochusa, o którym nigdy wcześniej nie słyszałem, przeglądając biblioteczkę jednego z czytelników. Postanowiłem wypróbować akurat ,,Czarną krew", i od razu powiem, że jak dla mnie, to autor wyszedł z próby zwycięsko. Kryminał jest przedni, fabuła wciągająca, tempo dobre. Plus nieco z ,,powrotu do przeszłości" i faktów historycznych.
2022 rok. Kraj wraca do porządku dziennego po lock downie. Otwierają się sklepy lokale. I właśnie wtedy w warszawskim klubie Kakadu dochodzi do tragicznego w skutkach pożaru. Ginie jego współwłaściciel- Jakub Korn, jeden z braci, którzy prowadzili ten interes.
Śledztwo prowadzi policja, ale nie tylko. Marek Smuga, były gliniarz, a obecnie prywatny detektyw, zatrudniany przez Korna, też dorzuca swoje trzy grosze w śledztwie, a właściwie zaczyna grać w nim rolę wiodącą. Z radiowozu przesiadł się na harleya, zmaga się z trudną przeszłością, tragedią osobistą i depresją, a teraz zajmuje się koszmarnym zdarzeniem w klubie.
Pożar, który na pierwszy rzut oka wygląda jak efekt przestępczych porachunków, ma jednak inną, osobliwą przyczynę, tkwiącą w dalekiej przeszłości. Akcja bowiem cofa się do roku 1944, gdy zaistniały wydarzenia, mające wpływ na teraźniejszość.
Czy ktoś chce wyrównać rachunki krzywd sprzed lat?
Dlaczego mści się właśnie na Kornie?
Jaka niewyjaśniona sprawa ciągnie się od lat zawieruchy wojennej po dwudziesty pierwszy wiek?
Co znaczy ostrzeżenie ,,Za tydzień będzie następny"?
Cóż takiego zaistniało w życiorysie Marka Smugi, że boryka się z chorobą duszy?
Polecam lekturę, akcja jest wartka, czyta się szybko, nie wieje nudą.
Autor operuje językiem dosadnym, z ,,wyrażonkami", erotycznych scen nie unika, krwawych opisów także, ale, powiedzmy uczciwie, nie zapycha nimi irytująco co drugiej strony. Da się czytać.

2022 rok....

Dodaj cytat z książki Czarna krew