Dolina gniewu

Okładka książki Dolina gniewu Krzysztof Bochus
Okładka książki Dolina gniewu
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Christian Abell (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Christian Abell (tom 5)
Skarpa Warszawska
2023-05-17
2023-05-17
Abell i Kukulka Gdańsk tajemnica III Rzesza wachmistrz tajne archiwum

2071

Seria gdańska z radcą Abellem i wachmistrzem Kukulką liczy sobie kilka tomów i wszystkie (chyba) przeczytałam z wielką przyjemnością. Znowu nie będę się rozwodzić nad jakością zagadki kryminalnej, bo się na tym zupełnie nie znam, ale tło, czyli przedwojenny Gdańsk coraz bardziej ulegający brunatnej zarazie, a w przypadku dwóch ostatnich tomów portretujących Gdańsk upadający pod bolszewicką nawałą, pokazany jest w sposób imponujący. Znamy zwykle inną stronę podszewki tej historii. Cobyśmy nie powiedzieli o polskości Gdańska, to na lekcjach historii patrzymy na to miasto z zewnątrz. W książkach Bochusa mamy nie tak częstą i bardzo smakowitą okazję, by obejrzeć sprawę od środka. Szkoda z niej nie skorzystać.

Niemiecki lebensborn, od 1942 r. program kradzieży dzieci polskich, jako główna oś powieści - znakomity koncept. Rozpasanie sowietów, ich okrutne postępowanie, zarówno szeregowych czerwonoarmiejców, jak i nkwudowskich zbrodniarzy, autor doskonale opisał (pamiętam, jak mój dziadek opowiadał o ruskich sołdatach, pijanych, strzelających do kogo popadło. Jedynie jakiś starszyna okazał się człowiekiem). Teraz chcą zaprowadzić ruski mir w niepodległej Ukrainie, kradną też ukraińskie dzieci - Putin jest poszukiwany za to listem gończym haskiego trybunału. Niewiele się zmieniło we wschodniej Europie od 1945 r. Rosja była, jest i będzie zaborcza.

Szkoda, że to już koniec... czytało się fantastycznie

Szkoda, że to już koniec... czytało się fantastycznie

Kulminacja przygód radcy Abla i wachmistrza Kukulki. Akcja wielowątkowa, mknie jak na rollercoasterze. Nie sposób pominąć tej pozycji K. Bachusa. Gorąco polecam.

Rasowy kryminał w stylu retro, trzymający w napięciu. Świetnie się czyta, wciąga od pierwszych linijek tekstu.
Szkoda tylko, że tak dużo błędów w druku. Trochę to psuje przyjemność czytania. Niektóre błędy są wręcz żenujące, bo nie są to typowe literówki, tylko całe wyrazy. Np. na s. 268 zamiast słowa walczył w 15 linijce znalazło się ni z gruszki, ni z pietruszki nazwisko Walczak.
"Walczak, nie uronił nawet jednej łzy, będą z niego w przyszłości ludzie."
Błędów jest naprawdę sporo, przeważnie są to literówki. Psuje to trochę obraz całości, a szkoda. Wydawnictwo Skarpa Warszawska powinno bardziej zwrócić na to uwagę.

Godne zwieńczenie rewelacyjnej serii. Jest pomysł, klimat i wykonanie. W gatunku retro to dla mnie autor numer 1.

Ostatni tom z serii przygód radcy Abella i wachmistrza Kukulki. Kolejny raz ich przyjaźń jest wystawiona na siłę próby. Kolejny raz mają misję w Gdańsku do wypełnienia. Jednak Gdańsk nie jest już Wolnym Miastem. Jest już inny, wyzwalany przez armię małp ze stepów. Akcja książki jest dynamiczna. Z pozoru proste zadanie mocno się komplikuje. Książka nie nudzi, niektóre fragmenty są dość drastyczne, jednak musimy pamiętać, że wojna nie jest piękna.

Trochę mi się już rozmyła w pamięci, ale klimat mi się podobał. To wiem na pewno! Naprawdę, w 2024 muszę wystawiać opinię najdalej po tygodniu od przeczytania, a nie po kilku miesiącach :-) Autor pozytywnie mnie zaskoczył, a nie zawsze nam po drodze.

Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że w ogóle skończę tę książkę a tymczasem, przeczytałam całość i… całkiem mi się podobało. To ostatnia część serii, nie czytałam poprzednich, ale na prezent książkowy nie narzekam. Zupełnie nie odczułam braku wiedzy o akcji z poprzednich tomów, co z jednej strony jest dużym plusem, z drugiej wręcz przeciwnie, bo pokazuje, że każde wydarzenie jest swoją bańką i niezbyt ma związek z kolejnymi.
Akcja dzieje się w Gdańsku w 1945 roku i muszę przyznać, że nie przepadam za książkami, których wydarzenia mają miejsce kilkadziesiąt lat temu, a już tym bardziej w okupowanej Polsce. Jednak historia radcy Abella i Kukulki wciągnęła mnie na tyle, że nie nudziłam się w trakcie. Fabuła na ogół jest fikcją literacją, ale ma w sobie elementy historyczne, które autor swobodnie wplata. To świat, na który nie patrzy się przez różowe okulary - wojna, śmierć, choroby i ludzkie dramaty wypełniają każdą stronę, nie oszczędzają nikogo. Cieszy mnie brak romantyzowania wydarzeń i rozckliwiania się nad wszystkim. Czy uważam fabułę za bezbłędną i całkowicie realną? Nie, ale to nadal fikcja literacka, w której praktycznie cały czas coś się dzieje. Nie ma miejsca na nudę, opisy są krótkie i zwięzłe, ale oddające klimat. Przewija się sporo brutalności, autor nie raz nie szczędzi szczegółów. Główny bohater, Christian Abell jest wyrazisty i charyzmatyczny, ma swój charakter i własne zdanie. Skupiony na wykonywaniu zadania, niesamowicie zdeterminowany, całkowicie oddający się sprawie. Niestety, reszta ginie w cieniu, nawet Kukulka, który obecny jest przez prawie cały czas u jego boku. Wiele postaci przewija się jako nazwisko przez kilka stron i znika, nie mając większego udziału.
Historia jako całość była naprawdę w porządku, jednak nie planuję sięgać po resztę tomów - wolę też czas poświęcić na szukania jakiejś perełki.

Christian Abell i Kukułka powracają. Mamy 1945 rok i trójmiasto jest już prawie w rękach Rosjan. Christian wraca gdyż okazuje się, że w Gdańsku jest jego teść i trzeba go wydostać zanim Rosjanie zdobędą miasto.
Niestety nie wszystko idzie dobrze i wpada on w ręce NKWD i dostaje ofertę "Nie do odrzucenia" za życie swoje, teścia i przyjaciela musi z nimi współpracować i odnaleźć ukryte przez SS dokumenty dotyczące porywania dzieci i oddawania ich niemieckim rodzinom.
Mamy tutaj wartką akcję, zwroty akcji, pokazane bestialstwo Rosjan "naszych wyzwolicieli" w stosunku do ludności cywilnej.
Dobra pozycja tak jak i poprzednie, zostaje tylko ciekawość czy jeszcze naszego bohatera spotkamy.

Dodaj cytat z książki Dolina gniewu