Pustać

Okładka książki Pustać Agata Zamarska
Okładka książki Pustać
Agata Zamarska Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska debiut

CIEMNO WSZĘDZIE...

Nakładem wydawnictwa Filia ukazał się kolejny w tym roku debiut. „Pustać” Agaty Zamarskiej to thriller psychologiczny, którego akcja toczy się w pewnym domku letniskowym.

Ada jest młodą kobietą bardzo zakochaną w swoim chłopaku Kamilu. Ich związek wydaje się idealny do czasu, gdy dziewczyna poznaje jego znajomych z dzieciństwa i siostrę. Od tej pory wydaje jej się, że nie jest już dla niego najważniejsza. Gdy w trakcie pewnej imprezy wszyscy postanawiają zagrać w pewną grę, wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót... Późniejszy wyjazd do domku położonego na odludziu sprawia, że nic już w życiu Ady nie będzie takie samo...

Agata Zamarska w swojej debiutanckiej książce starała się stworzyć duszny klimat i atmosferę ciągłego napięcia. Od początku nie wiemy jak potoczy się ta opowieść ani co naprawdę wydarzyło się w domku Pustać. Prawdziwe zdarzenia wciąż mieszają się z tym, co tworzy umysł kobiety. Interesujący początek sprawia, że z dużym zainteresowaniem czekamy na dalszy rozwój akcji. Niestety, im dalej, tym bardziej ta powieść zaczyna kuleć. Ada i pozostali bohaterowie tej książki to osoby w okolicach trzydziestki, ale czytając ich rozmowy, śledząc zachowanie i targające nimi rozterki pomyśleć można, że są to nastolatkowie. I to w dolnej granicy nastoletniego wieku. Fatalne dialogi. Płytkie, nie wnoszące niczego do fabuły, a nawet infantylne. Ci ludzie rozmawiają ze sobą tak jak gimnazjaliści na koloniach. Bardzo źle czyta się te dialogi szczególnie, że jest ich sporo. Postaci w thrillerze psychologicznym powinny być nakreślone z dużą starannością – głębokie i przemawiające do odbiorcy. Tutaj, niestety, tak nie jest. Dość rozbudowana postać Ady wraz z rozwojem akcji staje się coraz bardziej męcząca. To dziewczę zachowuje się jak czternastolatka na szkolnej dyskotece. Pozostali bohaterowie nie są oddani na tyle dobrze, by mogli poprawić całościowy odbiór tej powieści.

„Pustać” to opowieść o miłości, zdradzie, szaleństwie. Historia, która miała swój potencjał, ale niestety nie został on należycie wykorzystany. Agata Zamarska starała się włożyć w tę powieść dużo, ale chyba po prostu zabrakło umiejętności. Czyta się dobrze, ale im bliżej finału, tym jest gorzej. Dość powolne tempo akcji, za duża ilość dialogów i scen, którego niczego do tej książki nie wnoszą. Udało utrzymać się atmosferę tajemnicy, ale i ona nie broni się w momencie, gdy dochodzimy do końca książki. Zakończenie mogło wiele zmienić. Mogło dać nadzieję na to, że pisarka w przyszłości będzie mogła zaprezentować dobrą powieść. Obawiam się jednak, że tak się nie stanie. W „Pustaci” nie udało się wiele rzeczy. W sumie to mało co się udało. Najbardziej chyba broni się sam pomysł na fabułę. Powieść bardzo rozczarowująca i jej największym atutem staje się to, że jest krótka. Myślę, że gdyby była dłuższa, to stałaby się dokuczliwa.

Bardzo lubię sięgać po debiuty. Dają mi możliwość przeczytania czegoś świeżego, wyjścia poza pewien znany do tej pory krąg. Kibicuję debiutantom i również recenzując debiuty staram się przymykać oko na pewne niedociągnięcia. Wyłuskiwać z tych książek to, co świadczy o potencjale i talencie. Bardzo mało takich elementów odnalazłam w „Pustaci”. Jeżeli autorka zdecyduje się na wydawanie kolejnych książek, to myślę, że po nie nie sięgnę. „Pustać” to może nie jest najgorsza książka jaką przeczytacie w tym roku, ale być może taka, która najbardziej rozczaruje. Można ją przeczytać, jednakże biorąc pod uwagę mnogość tego typu literatury na rynku, na pewno można trafić dużo lepiej.

CIEMNO WSZĘDZIE...

Na półkach: , , , , , , ,

" [...] Nie­któ­rzy mają pecha, bo znaleź­li się w nie­od­po­wied­nim miej­scu i cza­sie. [...]"

Czytając "Pustać" Agaty Zamarskiej nie czułam, że to jest debiut literacki. Miałam wrażenie, że to jest jej kolejne dzieło.
W tej książce wszystko jest idealne. Idealna zbrodnia, idealne zwroty akcji i idealna fabuła sprawiły, że ta mroczna historia pozostanie w mojej głowie na długo.
Zakończenie jak to bywa w dobrych thrillerach, jest zaskakujące i szokujące. Autorka nieźle sobie to wymyśliła.
W "Pustaci" nie wieje nudą. Akcja jest spokojna. Poruszamy się w czasach obecnych i cofamy się dwa lata wstecz. Cofając się, dowiadujemy się, co spotkało naszą bohaterkę. Ruszając do przodu, poznajemy jej dalsze losy.
Naszą bohaterką jest Adrianna (Ada) Tomasik — dziewczyna i dziennikarka, która w swoim życiu przeszła głęboką traumę. Postanowiła udać się do psychologa. Miałam cichą nadzieję, że on jej pomoże uporać się z nią. Ta nasza bohaterka jest osobą nielubianą i aspołeczną. Dlaczego? Ja ją od początku polubiłam. I bardzo się o nią martwiłam. Trzymałam mocno kciuki, żeby sobie poradziła. Interesowałam się tym, co wywołało u niej tak ogromną traumę. Poznając prawdę, byłam totalnie przerażona. Czy pisanie książki pomoże jej uporać się z demonami przeszłości? Czy jeszcze bardziej się pogrąży w swoim cierpieniu? A może przeszłość się o nią upomni?
To, co wydarzyło się w pewnym domku nazwanym przez jedną postać "Pustać" w miasteczku Jarząbki mocno mną wstrząsnęło. Do czegoś takiego nigdy nie powinno dojść.
Jeżeli lubicie czytać książki polskich debiutantów i uwielbiacie mroczne historie, które mogą wywoływać ciarki, to śmiało sięgnijcie po "Pustać" Agaty Zamarskiej. Mam nadzieję, że już niedługo ponownie usłyszymy o tej autorce. Zapiszcie sobie jej nazwisko. Może za jakiś czas okaże się, że zostanie naszą narodową mistrzynią thrillera.
"Pustać" jest thrillerem psychologicznym, którego nie powinniście przegapić.
Ps.
Poznając nowych znajomych, uważajcie, komu ufacie. Zbyt szybka ufność może doprowadzić do ogromnej tragedii i wywołać traumę do końca życia.

Do mojej biblioteczki trafił kolejny tegoroczny debiut tym razem książka o tajemniczym tytule Pustać, którego autorką jest Agata Zamarska.

Poznajemy Adę młodą i szczęśliwie zakochaną dziewczynę która związek ze swoim chłopakiem Kamilem uważa za wymarzoną relację.
Kamil pewnego razu Kamil zabiera Adę w swojej rodzinne strony aby poznała jego rodzinę i grupę przyjaciół, z którą praktycznie wychowuje się od szkoły podstawowej.Jednak na miejscu okazuje się, że przyjaciele Kamila nie do końca pasują Adzie i wcale nie są tak sympatyczni i wspaniali jak opisywał ich Kamil. Poza tym Ada uważa, że jej chłopak podczas obecności w swoim rodzinnym miasteczku, bardzo mocno się od niej oddala przez co ona czuje się niepewnie.Pewnego dnia odwiedzają domek jednego z przyjaciół Kamila, który nosi tajemniczą nazwę Pustać i to właśnie tam wszystko wymyka się spod kontroli i dochodzi do tragedii.

Co mogę powiedzieć o tej historii?Ma ona plusy, na szczęście jest ich więcej, ale jest też minus, który dla mnie jest dość nieprzyjemny więc może od razu wyjaśnię, że chodzi mi o ilość alkoholu jaka przewija się przez całą tą książkę.W mojej ocenie jest go tam zdecydowanie za dużo, bo on jest wszędzie i mocno "zakrzywia" obraz młodych ludzi.
Przechodząc do plusów, jest to świetny pomysł na oryginalną historę na kryminalną z elementami thrillera i to z takim mocnym tąpnięciem.Podoba mi się psychodeliczna atmosfera, do tego taki ciężki i duszny klimat.Pustać to opowieść o naszej psychice, o naszych słabościach, urojeniach i problemach, z którymi nie potrafimy się pogodzić i które też w naszej głowie, w naszym umyśle potrafią siać dość mocne spustoszenie przez co też rzeczywistość, która nas otacza jest odbierana w najróżniejszy sposób i nie zawsze jest to tym, co istnieje naprawdę. Nasza wyobraźnia i odbiór bodźców są dość mocno przekrzywione, a to może doprowadzić do złego.
Z pewnością plusem jest też to, że autorka zostawiła naszej wyobraźni trochę miejsca, żebyśmy sami mogli sobie opowiedzieć pewne rzeczy i jestem przekonana, że każdy z nas kto czytał tę książkę, dopowiedział sobie zupełnie coś innego. Podoba mi się ten zabieg.

Wróżę autorce, że jej nazwisko z pewnością jeszcze zobaczę na okładce książek.A was zapraszam w odwiedziny do Pustaci.

Ada po uszy zakochana w Kamilu i wiążąca z nim plany na przyszłość chce wdrożyć się w jego towarzystwo. Poznaje rodzinę, znajomych i decyduje się na udział w bardzo pokręconej zabawie.
Domek letniskowy, zwany Pustacią, miał być miejscem, w którym grupa znajomych miło i spokojnie spędzi wspólnie czas. Nikt nie spodziewał się, że nie powrócą już z niego w komplecie.

Sam pomysł na grę, którą wymyślili znajomi Kamila, wydał mi się bardzo szczeniacki. Niemal od początku nie opuszczało mnie uczucie, jakby ta książka była dedykowana młodszemu odbiorcy niż ja. Pomysły bohaterów były dla mnie niezrozumiałe, a ich postępowanie wydawało mi się niedojrzałe i niemądre. Starałam się tym jednak nie zrażać, bo odczuwałam, że zachowania Ady, jej zaborczość, zaślepienie miłością i egoizm, mają jakieś drugie dno. Chciałam odkryć jaką przeszłość skrywa dziewczyna.
Była zatem ciekawość, książkę czytało się całkiem nieźle, ale zabrakło mi dreszczu emocji, napięcia, które nie pozwala odłożyć książki na półkę.
Mimo iż książka mnie nie porwała, czuję drzemiący potencjał w autorce i chętnie sięgnę po kolejną jej książkę, jeśli się ukaże. 🙂

Sam...

Ada to młoda dziennikarka, która jest uzależniona od swojego chłopaka, Kamila. Gdy chłopak zabiera ją do swojej rodzinnej miejscowości, żeby poznała jego rodzinę i znajomych, Ada jest pełna nadziei na wkroczenie w nowy etap związku.

Przyjaciele Kamila nie są jednak szczerze zainteresowani jej osobą. Gdy wszyscy spotykają się w domku letniskowym „Pustać”, sytuacja wymyka się spod kontroli.

„Pustać” towarzyszyła mi w słuchawkach podczas ostatniego sprzątania w domu i muszę przyznać, że historia mnie zainteresowała. Określiłabym ją bardziej obyczajówką z wątkiem kryminalnym, niż thrillerem psychologicznym, bo zabrakło mi tego dreszczu emocji, jaki towarzyszy przy thrillerach.

Ada to bohaterka, która wzbudza zainteresowanie czytelnika, nie wiadomo do końca, czy manipuluje, czy mówi prawdę. Akcja powolna, czasami rozwlekła, końcówka intrygująca.

Uważam, że to udany debiut i na pewno przeczytam kolejne książki Autorki 📚

Debiut Pani Zamarskiej bardzo udany. Ada z Kamilem tworzą z pozoru udaną parę. Jednak gdy wyjeżdżają do małej miejscowości , gdzie spotykają się ze znajomymi Kamila z lat dziecięcych wszystko się zmienia. Każdy z nich chce zaimponować innym swoim udanym życiem i osiągnięciami zawodowymi. Ada ma za sobą trudny związek i rozstanie. Nie mówi o tym swojemu partnerowi aby go do siebie nie zrazić. Jednak prawda wychodzi na jaw i Kamil odsuwa się od swojej dziewczyny. Nie widzi już z nią przyszłości. Gdy po pogrzebie babci Kamila jadą wszyscy odreagować smutek i przygnębienie wydarza się coś co zmieni życie nie tylko Ady ale i pozostałych osób. Co się wydarzyło? Musicie przeczytać sami. Mnie się książka podobała i gorąco polecam.

Ada i Kamil tworzą szczęśliwy związek jednak ich relacja zaczyna się zmieniać w momencie gdy chłopak zabiera Adę do swojej rodzinnej miejscowości, aby poznała jego szkolnych przyjaciół oraz rodzinę. I chociaż pierwsze spotkanie nie zwiastuje tragedii to wszystko zaczyna się zmieniać podczas wspólnej imprezy sylwestrowej w Pustaci, ponieważ wydarzenia z tamtej nocy rzucają cień na relacje zakochanych, którzy postanawiają zrobić sobie przerwę, aby Kamil mógł sobie wszystko na spokojnie przemyśleć i poukładać. Ten czas dla obojga jest bardzo trudny, a dodatkowo smierć babci Kamila jeszcze bardziej dołuje chłopaka, dlatego jego przyjaciele postanawiają po pogrzebie spędzić z nim wspólnie czas w Pustaci, aby podnieść go trochę na duchu i wesprzeć w tym trudnym czasie. Jednak tragedia do której dochodzi podczas tamtej nocy zmienia ich życie i ciągnie się przez kolejne lata, ponieważ nikt nie może uwierzyć w to co się stało i nie wierzą, że w grupie ich przyjaciół może być morderca.
Książkę czyta się dość szybko i przyjemnie, jednak nie znajdziemy tutaj dynamicznej akcji oraz licznych zwrotów, raczej mamy tutaj cały czas takie samo tempo i nic nas tutaj nie zaskoczy. I przyznam szczerze, że pierwszy raz od bardzo dawna główna bohaterka nie wzbudziła mojej sympatii ponieważ była bardzo roszczeniowa i robiła z siebie ofiarę gdy nie była w centrum zainteresowania, dlatego też z Adą „się nie polubiłam”.
Podsumowując książka nie jest zła, ale jak dla mnie jest to obyczajówka z nutą thrillera psychologicznego, dlatego raczej bardziej spodoba się osobom, które szukają czegoś dość lekkiego z domieszką psychologi. Co prawda nie będzie to moja ulubiona książka, ale autorka ma na pewno potencjał o chętnie sięgnę po inne jej książki.

Jak dobrze znasz osobę, z którą planujesz wspólne życie? Znasz jej przeszłość? Wiesz, że nigdy nie zrobiła nic złego? Czasami ludzie potrafią kryć głęboko w sobie mroczne tajemnice, które mogą przekreślić wszelkie dotychczasowe plany.
Ada i Kamil tworzą idealny związek, niestety kobiecie wydaje się, że przy swoich przyjaciołach jej partner staje się innym człowiekiem i stara się im przypodobać, oddalając się od niej. Podczas jednego z takich spotkań wydarza się tragedia, a Ada przez silny stres nie jest w stanie przypomnieć siebie, co wtedy wydarzyło się tak naprawdę.
Pustać to debiut, moim zdaniem bardzo udany, ja w czytanie wciągnęłam się tak, że nie miałam ochoty ani na chwilę książki odkładać, historia toczy się teraz, kiedy główna bohaterka postanawia pójść na terapię i są tutaj wstawki z przeszłości. Tak naprawdę od samego początku wiemy, że ktoś został zabity, ale nie jest powiedziane wprost kto, tego dowiadujemy się dopiero później, chociaż może mi umknęła ta informacja lub po prostu można się było tego domyślić. Ada to osoba, która od razu wzbudza zaufanie na tyle, że każdy stanąłby po jej stronie, jeżeli chodzi o związek z Kamilem, ponieważ to on potrafił częściej zawalić sprawę, chociaż mi od początku coś w niej nie pasowało. Kobieta przedstawiała zawsze sytuacje ze swojej strony, a inni jakby nie dowierzali temu, co mówi, też niektóre sceny wydawały mi się dziwne, więc podejrzewałam, że coś tam jest nie tak, ale nie mogłam odgadnąć, co to jest.
Historia mocno wchodzi do głowy, sprawia, że rozkładamy na czynniki pierwsze zachowania bohaterów i dedukujemy, dlaczego tak postępują, jest niepokojąca i momentami straszna. Bohaterowie są świetnie wykreowani i całość wydaje się dość spójna, chociaż uważam, że ta sama historia pisana jednocześnie oczami Kamila to byłby strzał w dziesiątkę, chociaż z drugiej strony w takiej sytuacji czytelnik już wcześniej mógłby się domyślić, że coś tutaj jest nie tak.
Czekam na dalszą twórczość tej autorki, bo tą książką zdecydowanie mnie kupiła, chociaż również wysoko zawiesiła poprzeczkę, więc mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej.

,,Wiem, jak teraz to brzmi, sama nie wierzę, że aż tak zależało mi na opinni tych ludzi, że przyklaskiwałam tak beznadziejnym pomysłom. Czułam jednak, że nie mam wyboru. Byłam gotowa zrobić wszystko, żeby mnie zaakceptowali."

Słuchajcie, oprócz wszystkich strasznych rzeczy jakie się tu pojawiały, najbardziej zwróciłam uwagę na postać kobiety, która tak bardzo chciała, by jej chłopak widział tylko ją, że gotowa była zachowywać się tak jak inni. Chciała, aby każdy ją zaakceptował i podziwiał może nawet bardziej aniżeli drugą kobiecą postać, która nawet we mnie wzbudzała mieszane uczucia. Jak wiadomo, tam gdzie dwie królowe balu, tam nic nie może skończyć się dobrze:-) Chcę tylko żebyście wiedzieli, że to wy jesteście i powinniście dla siebie być wyjątkowi, wtedy aprobata innych nie będzie wam potrzebna. Zachowywanie się tak jak inni tego oczekują, nigdy nie sprawi, że będziecie szczęśliwi. To spotkanie Ady z przyjaciółmi jej chłopaka miało być tylko jedną chwilą, a później szykowała swoje życie na chwile tylko z nim. Jednak jak to wiadomo po większej ilości drinkach, w głowie jednej osoby zrodził się pewien plan, który wszyscy podchwycili. To wtedy okazało się, że nie każdy jest tym za kogo się podaje...
Świetna książka, tylko napisana bardziej pod opowieść niż powieść. Jest mało dialogów, sytuację opowiada nam Ada, która chciała być dobrze przyjęta w towarzystwie swojego chłopaka. Z początku wydaje się, że to ona prowadzi tutaj grę, jednak z biegiem czasu autorka wprowadza postacie, które zaczynają być ponad nią, które górują nad innymi. W ten sposób napięcie coraz bardziej wzrasta, bo nie wiemy co dalej może się wydarzyć. Na nic nie jesteśmy tu przygotowani, cokolwiek się dzieje, to jest to z zaskoczenia. To historia, która z początku wydaje się być zwykłą obyczajówką, gdyż pierwszy rozdział ma 32 strony i tam jest dłuższe wprowadzenie. Dopiero rozdział drugi zaczyna się bardziej rozkręcać i wtedy te nieprzyjemne dreszcze rozchodzą się po naszym ciele. Bierzcie zatem głębszy oddech, bo będzie wam potrzebny:-) Mi się podobała:-)

Tajemnicza, zaskakująca, mroczna i wciągająca. Takie książki chcę czytać! Czekam na ciąg dalszy przygód Ady <3

• Ebooki
  • Psychologia