Książka Roku 2018
Flight or Fright
Tomasz Wilusz
Ag2S

Zapnijcie pasy, przed wami lot pełen koszmarów wybranych dla was przez Stephena Kinga i Beva Vincenta. Pasjonująca antologia, lektura w sam raz na lotnisko bądź do samolotu, zawierająca między innymi nowe opowiadania Joe Hilla i Stephena Kinga. Stephen King napisał także przedmowę i wprowadzenia do wszystkich utworów. Stephen King nie znosi latać. I wraz ze współredaktorem, Bevem Vincentem,...

Stephen King nie znosi latać. I wraz ze współredaktorem, Bevem Vincentem, pragnie podzielić się tym strachem przed lataniem z wami.
Witajcie w "17 podniebnych koszmarach", antologii opowiadającej o nieszczęściach, które mogą was spotkać, kiedy jesteście jedenaście kilometrów nad ziemią i pędzicie z prędkością ponad ośmiuset kilometrów na godzinę, zamknięci w metalowej rurze (jak - brrr! - w trumnie) z około setką obcych ludzi. To książka o wszelkich zdarzeniach mogących zmienić waszą podróż po przyjaznym niebie w horror, w tym także takich, których dotąd nawet sobie nie wyobrażaliście… ale o których teraz już nie będziecie mogli przestać myśleć, gdy następnym razem wsiądziecie do samolotu i oddacie swój los w ręce obcego człowieka.

Antologia zawieraja nowe utwory Joe Hilla i Stephena Kinga, a także czternaście klasycznych opowiadań oraz jeden wiersz. Teksty takich autorów jak Richard Matheson, Ray Bradbury, Roald Dahl, Dan Simmons sprawiają, że zbiór "17 podniebnych koszmarów" jest, jak ujmuje to King, "idealną lekturą do samolotu, zwłaszcza podchodzącego do lądowania podczas burzy… Nawet jeśli siedzicie bezpiecznie na ziemi, lepiej mocno zapnijcie pasy".
Przerażająca książka, która sprawi, że dobrze się zastanowicie, zanim zdecydujecie, w jaki sposób chcecie podróżować.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/17_podniebnych_koszmarow-p-35814-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/17_podniebnych_koszmarow-p-35814-1-30-.html

Aneta Wiola | 2019-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2019

„MEMENTO MORI”

Zwykle książki Stephena King kupuję w ślepo, więc jak się dowiedziałam o nowym opowiadaniu tego pana, czym prędzej zakupiłam: „17 podniebnych koszmarów”.
Jak sama nazwa wskazuje w książce znajdują się opowieści o katastrofach w przestworzach. Parafrazując słowa autora: dla większości ludzi lot jest tak samo „urokliwy i ujmujący jak badanie przezodbytnicze”; więc stworzenie tej antologii było tylko kwestią czasu. Bo jest wiele rzeczy, które mogą zdarzyć się, kiedy jesteśmy kilka kilometrów nad ziemią.

Lot z trumnami, ataki zwiastujące nadejście wojny oraz próba udokumentowania tego, co niemożliwe. Reklama zrobiła swoje, wielkimi napisami: Stephen King i Bev Vincent.
Czuję się oszukana, owszem wiedziałam, że będą inne opowiadania, ale że tylko jeden z nich będzie należał do Kinga, to jest jawna kpina!
Zbiór składa się z opowiadań między innymi: Arthura Conana Doyle, E.C. Tubb, Dana Simmons, Ambrose’a Bierce oraz Joe'a Hilla, jednak zaznaczę, że większość...

Izabela Pycio | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

"Oto jestem... sześć tysięcy metrów nad ziemią, uwięziony w wyjącej skorupie śmierci."

Sympatyczna antologia historii z dreszczykiem połączonych tematyką obecności człowieka w przestworzach. Zbiór ciekawie dobranych opowiadań, wywodzących się z różnych okresów literackich, wielorakie stylistycznie pisarskie pióra, rozmaite skojarzenia związane z podróżowaniem samolotami. Naszkicowane przez siedemnastu autorów obrazy odwołujące się do wyobraźni i instynktownych obaw odbiorcy cechuje duża rozpiętość pomysłów.

Motywem przewodnim stał się lęk wysokości, klaustrofobia przestrzenna, izolacja społeczna, uwięzienie w metalowej puszce niejako na własne życzenie, utrata kontroli nad własnym losem, szkicowanie przerażających wyimaginowanych scenariuszy zdarzeń. Nie mogło zabraknąć obecności nierealnych bytów, różnorakich postaci, stworzeń, potworów, monstrów, zombie. Frapujące aspekty podróży w czasie, złowieszcze machiny czasu, uwięzienia w przestrzeni czasowej. Złowrogie rozbłyski,...

Smuggler | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

Znacie zapewne te memy porównujące jak burger wygląda na zdjęciu reklamowym i po zakupie… To najpierw spójrzcie na tekst reklamujący książkę: „Zapnijcie pasy, przed wami lot pełen koszmarów wybranych dla was przez Stephena Kinga i Beva Vincenta. Pasjonująca antologia (…) zawierająca między innymi nowe opowiadania Joe Hilla i Stephena Kinga”. Dałem się skusić.

A teraz pora na wrażenia z konsumpcji. Oczekiwałem 17 horrorzastych opowiadań. i dostałem 17 - ale w tym humoreskę, opowiadania sf, filozoficzną przypowieść, wiersz(!), kryminał oraz z 5-6 horrorów na deser. Do tego, jak się okazuje, twórcy antologii wrzucili do niej masę klasyki – jest tam tekst stworzony w… 1899. Jest ramotka z 1913, twórcy Sherlocka Holmesa, opowiadająca o tym, co spotkało pilota, który wzniósł się na niewiarygodną wysokość 11 km. Jest opowiadanie Raya Bradbury’ego z 1940, z akcja osadzoną w… starożytnych Chinach. Jest też kilka opowiadań sf, z czego absolutnie genialny jest „Nalot” Johna Varleya. ...

LubimyCzytać | 2019-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2019