17 podniebnych koszmarów

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...

Cześć wszystkim. Lubicie Kinga? Bo ja tak. Pisze super i to bez dwóch zdań. Natomiast wiem, że ciężko zrozumieć jego zamysł. Nie dziwię się wam. Ale jedno jest pewne: King to nadal mistrz. Nawet jak pisze z kimś, to nie ulega to żadnej wątpliwości.
Polecam kolejne dzieło autora. Oczywiście tworzone z dodatkowym umysłem.

Autorzy:
Stephen King.
Bev Vincent.
Tytuł: 17 Podniebnych Koszmarów.
Przeczytano stron: 379.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Opinia:

Kochani. 17 Podniebnych Koszmarów, to Antologia, w której występuje zbiór krótkich opowiadań na temat różnych przygód bohaterów. Osobiście nigdy nie leciałem samolotem i za pierwszym razem pewnie bałbym się nim latać. Ale jak to się mówi: do odważnych świat należy.
W tej Antologii najbardziej spodobały mi się opowiadania o trumnach i wężu. Nie będę zdradzać co się działo. Pomysł autorów szanuje i trzeba zrozumieć. Moja ocena to: 1000 /1000 punktów. Myślę, że warto taką dać. Wiadomo. King to mistrz.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie. 😯

Polecam kolejne dzieło autora. Oczywiście tworzone z dodatkowym umysłem.

Autorzy:
Stephen King.
Bev Vincent.
Tytuł: 17...

Kompletnie nie straszne ale poza tym może być haha. Są bo są. Lubię czytać opowiadania bo to może być dobry materiał na książkę lub powieść a autor próbuje zmieścic się na paru stronach i za to podziwiam ale szkoda że te opowiadania w większości były po prostu słabe. Kilka ciekawych się trafiło (najlepsze to o zombie).

Nie wiem z jakiego powodu ta antologia ma tak niską ocenę. Jak dla mnie całkiem zgrabny zbiór miniatur z motywem lotniczym w tle. Moim zdaniem warto po niego sięgnąć.

W zbiorach opowiadań zazwyczaj trafiamy na jedno dobre opowiadanie, inne słabsze z przewagą tych słabszych. Tu jednak, pomimo znanych nazwisk, wszystkie opowiadania były słabe, do tego stopnia że nie zmęczyłam tej książki do końca.

Ten zbiór opowiadań o samolotach i lataniu oraz przypadkach jakie mogą się podczas lotu wydarzyć przedmową opatrzył i polecił Stephen King. I jak tu się usiąść do lektury? Tylko, niestety, nie wszystkie opowiadania przedstawiały prawdziwy koszmar, który wydarzył się podczas lotu samolotem. Niektóre opowiadania były dziwne a nie straszne. Niemniej obudzenie się w pustym samolocie to trauma, przeżywanie upadku z wielu tysięcy metrów rejsowego samolotu przeraża, a odkrycie na skrzydle samolotu dywersanta, którego nikt oprócz nas nie widzi to halucynacja, choroba psychiczna albo prawda, niestety. Co może się wydarzyć w lecącym samolocie poza burzą podczas lotu i wymienionych wcześniej przypadków? Okazuje się, że możliwości jest wiele. A co jeśli samolot przewozi trumny? A co gdy odpadają my skrzydła i ogon? A co gdy ktoś porywa samolot albo gdy okazuje się ,że w kokpicie nie ma pilota? Może też okazać się, że powyżej 11 tysięcy metrów żyją potwory…. Samolot może też wylądować nie tam gdzie leciał. I w innym czasie. Nie bardzo podobały mi się te opowiadania niestety. Jakieś wydumane.Niektóre nudne. Można jednak spróbować,bo może ja mam gust jakiś nie taki🤔

Zawiódł mnie ten zbiór opowiadań, były tu głośne nazwiska ale mimo wszystko żadne nie zaciekawiło mnie jakoś mocniej. No cóż sięgnęłam po akurat ten zbiór tylko ze względu na nazwisko King ale nawet jego opowiadanie nie uratowało całokształtu tej książki. Takie 6/10

Zbiór totalnie nieciekawych i zwyczajnie mdłych opowiadań - ewidentnie widać, że motyw przewodni został wybrany na siłę, pomimo że nie było czego ciekawego w tym zbiorze umieścić.

Niestety jak to w antologiach są słabe i dobre opowiadania. Na wysoką ocenę według mnie zasługują ,,Ptaki wojny " Schowa ,, Ładunek" Lewisa ,,Diablitos" Goodfellowa ,,Jesteście wolni " Joe Hilla ,,Zombie w samolocie" Vincenta oraz ,, Morderstwo w powietrzu " Peter Tremayne . Dla wyżej wymienionych opowiadań warto sięgnąć po tą książkę.

Stephen King nie znosi latać samolotem. Nie zdziwił mnie, więc jego pomysł, by współtworzyć antologię o koszmarach w przestworzach. Czy było tak strasznie jak sugeruję tytuł? Niezbyt.

Po pierwsze nie spodziewałam się, że tylko Stephen King i Joe Hill napiszą opowiadania specjalnie pod tę książkę, a kolejne czternaście opowiadań i jeden wiersz będą utworami napisanymi co prawda przez znanych autorów, ale wcześniej i wybrane przez współautora książki Beva Vincenta. Co spowodowało przekrój gatunkowy i czasowy. Opowieści z początku XX wieku to bardziej wyobrażenia na tematy lotnicze, które w porównaniu do współcześniejszych opowieści z tej antologii wypadły trochę blado.

Z resztą sama opowieść Kinga jest dla mnie bardziej fantastyczna. Nie mam nic przeciwko różnym odsłonom Kinga i je lubię, ale nie tutaj, gdy wiem, że ma się mierzyć ze swoim wielkim lękiem, a ja tego lęku nie czuję. Zdecydowanie bardziej polecam wam w tym temacie jego dłuższe opowiadanie „Langoliery” ze zbioru „Cztery po północy”.

Na szczęście Joe Hill obronił się swoją historią, która w nieoczekiwany sposób podniosła mi emocje i pokazała, że bez zombi albo morderstwa da się sprawić, by podróż samolotem stała się koszmarem. Pozytywnie zaskoczył mnie też jedyny wiersz, który opowiadał o drodze spadania stewardesy. Był też fajny brytyjski kryminał z zagadką zamkniętego pokoju, ale do horroru to mu daleko. Część opowieści była bardziej fantastyczna niż straszna, a jedno opowiadanie sci-fi pokazało mi, że ten gatunek mało się nadaje do tak krótkiej formy.

Na siedemnaście utworów mam trzy, które były straszne i sprawiły, że podczas lotu zapięłabym mocniej pasy: „Ładunek” E. Michael Lewis, „Koszmar na wysokości sześciu tysięcy metrów” Richard Matheson i „Jesteście wolni” Joe Hill. Co w ogólnym rozrachunku pokazuje, że nie jest to świetna antologia. Za całość zostawiam ocenę 6/10.

Bardzo ciekawa antologia, przede wszystkim różnorodna.
Tytuł i okładka, jak już zauważyli moi poprzednicy, zapowiadają horror par excellence. Tymczasem utwory łączy tylko temat mniej lub bardziej powiązany z lotnictwem, z pilotowaniem, z lataniem, spadaniem, czy choćby przebywaniem w tej, czy innej maszynie latającej. Może stąd te rozczarowania?
Szczególnie spodobały mi się utwory Tubbsa, Hilla i Varleya.

Bardzo ciekawa antologia, przede wszystkim różnorodna.
Szczególnie spodobały mi...

• Stephen King