17 podniebnych koszmarów

Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent Patronat LC
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów
Ambrose BierceTom Bissell Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
horror
Flight or Fright
Prószyński i S-ka
2019-02-12
2019-02-12
Tomasz Wilusz
awaria samolotu groza horror katastrofa lotnicza koszmar literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo opowiadania samoloty strach zagrożenie

Arcydzieło

Arcydzieło

Dowód na to, że negatywne opinie są takie a nie inne, nie bez powodu. Nauczka dla mnie, że czasem warto zawierzyć komuś innemu.
Stopka redakcyjna, wstępy do poszczególnych opowiadań - książka dosłownie wszędzie opisywana jest jako "mrożąca krew w żyłach", ale wszystkie straszne fragmenty musiały mi jakimś dziwnym trafem umknąć. Łudziłam się, że natrafię na historię, która będzie PRZYNAJMNIEJ znośna, ale wśród okrągłej siedemnastki na próżno jej szukać.
"Podniebne koszmary" trafiają na tą samą czarną listę irytacji, co "Heartstopper"; chciałabym o nich jak najszybciej zapomnieć (to nie powinno być szczególnie trudne).

Mocno przeciętny zbiór opowiadań. Żadna z zamieszczonych w nim historii nie pobudziła dostatecznie mojej wyobraźni. Zdecydowanie liczyłam na więcej emocji i na więcej historii z dreszczykiem. Długo wahałam się czy sięgać po ten tytuł i niestety moje przypuszczenia się sprawdziły. Czuję spory niedosyt i wiele bym nie straciła, gdybym ostatecznie nie zdecydowała się sięgnąć po tę książkę.

Zróżnicowane opowiadania pod względem literackim jak i treści, choć łączy je motyw lotnictwa. Dzieją się w różnym czasie począwszy od czasów pionierów lotnictwa, skończywszy na współczesnych. Samolot jest specyficznym środkiem transportu, jednym z nielicznych, z których nie można wysiąść w trakcie. Stwarza to pomysły do rozwinięcie różnych. ciekawych sytuacji. Najlepsze moim zdaniem 'Groza przestworzy' ma swój klimat, takiego Doyle nie znałem, '2 minuty 45 sekund'.

Uwielbiam!

Uwielbiam!

Połknęłam tylko dla opowiadania Dana Simmonsa pt. "Dwie minuty czterdzieści pięć sekund". Jak to ZAWSZE w antologiach bywa, są perełki i są gnioty. Dla przykładu - opowiadanie "Nalot" Johna Varley zaczęło się tak chaotycznie i nieatrakcyjnie, że skutecznie mnie do siebie zniechęciło i o dziwo po 4 stronach po prostu je porzuciłam... na rzecz najlepszych: "Ptaki wojny" David J. Schow, "Groza Przestworzy" Arthur C. Doyle i "Nie zestarzeją się nigdy" Roald Dahl.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Średnia wyciągnięta z ocen poszczególnych opowiadań. Fajny zbiór straszków :)

Średnia wyciągnięta z ocen poszczególnych opowiadań. Fajny zbiór straszków :)

Tragedia, porażka, katastrofa.. masakra co za beznadziejna książka. Nudna jak flaki z olejem, po opisie spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Radzę, aby Stephen King nie wchodził w spółki innymi, bo nic dobrego z tego nie wychodzi. Jedna gwiazdka tylko dlatego, bo jedna historia tak nawet mi się spodobała. Ale ledwo się coś zaczęło dziać to się skończyło.. nie polecam, strata czasu.

Zbiór opowiadań luźno połączonych motywem samolotu i latania. Ze względu na szczupłość zbioru, każde z nich jest poprzedzone krótkim wstępem Kinga - i dobrze mu to robi.
Opowiadania są różne, od ramotek z samych początków lotnictwa, do wizji z przyszłości, od dość mało porywających do fascynujących i zapadających w pamięć (do tych zaliczę "Nalot", "Jesteście wolni" i "Lucyferze!"). Za te właśnie dodałam jedną gwiazdkę, bo w zasadzie można sobie lekturę pozostałych odpuścić. Włączając w to Kinga.

Zwabiło mnie nazwisko mistrza grozy - Stephena Kinga. Przebrnęłam jak w gęstym mule do 1/3 i z niewypowiedzianą ulgą podałam się, uświadamiając sobie, że zaczętej książki nie trzeba kończyć, kiedy jest tak śmiertelnie nudna i męcząca.

Video

Video