Pachinko

2022-06-15
2017-09-27
2017-02-07
Urszula Gardner
dziecko emigracja macierzyństwo małżeństwo obca kultura relacje rodzinne tęsknota Korea Japonia literatura koreańska
Inne

Zawsze obcy, zawsze gorsi

Autorka jest wyznawczynią determinizmu, ja nie. Książka, dobrze napisana, świetnie się czyta. Nie pozostawia cienia nadziei dla Koreańczyków mieszkających w Japonii,

Naprawdę wciągająca książka opowiadająca historię kilku pokoleń koreańskiej rodziny, którą los rzucił na ziemie pod kontrolą Japonii. Książka opowiada o ciężkiej pracy, miłości do rodziny oraz gotowości do poświęceń, o akceptowaniu bliskich sobie osób oraz godzeniu się z błędami przeszłości. Z drugiej strony postacie są związane panującym w Japonii rasizmem oraz innymi uprzedzeniami, które w czasie okupacji i wojen odciskają na ludzie jeszcze poważniejsze piętno.

Historia naprawdę mi się podobała i była bardzo wciągająca. Postacie łatwo było polubić oraz - co według mnie jest ważniejsze - polubić. Autorka w podziękowaniach twierdzi, że niektóry epizody książki są oparte na prawdziwych wydarzeniach, jakie spotykały Koreańczyków w XX w. w Japonii. Dodaje to powagi tej powieści.

Jak na razie to najlepsza książka jaką przeczytałam w 2024 roku, jestem nią zachwycona! Bohaterowie zostali przez autorkę fenomenalnie wykreowani, przeżywałam z nimi wszystkie ich cierpienia i rozterki, ale także szczęśliwe chwile. Przez liczne zwroty akcji nie byłam w stanie oderwać się od lektury. Uważam, że książka porusza wiele bardzo ważnych wątków - ukazuje wyobcowanie, samotność i cierpienie ludzi, którzy musieli wyjechać ze swego kraju żeby szukać lepszego życia gdzieś indziej albo po prostu w wyniku wojny, żeby ratować swoje życie, mając nadzieję na lepsze życie zagranicą, co jednak skutkowało tylko większym cierpieniem - było tak na pewno w przypadku Koreańczyków zamieszkujących Japonię. A także Koreańczyków, którzy urodzili się już w Japonii (jak Noa czy Mozasu),którzy nigdy pomimo największych chęci i starań nie będą traktowani na równi jak rodowity Japończyk. W oczach Japończyków definiowała Cię twoja krew i pochodzenie, a nie Twoja wiedza i osiągnięcia. Bardzo spodobał mi się jeden cytat, który na pewno zapamiętam na dłużej: „Jesteś bardzo dzielny synu. Znacznie dzielniejszy ode mnie. Codzienne życie wśród tych, którzy odmawiają ci człowieczeństwa, wymaga wielkiej odwagi.

Przepiękna książka, koniec przeczytałam dusząc się od łez. Dla mnie 20 na 10.

Przepiękna książka, koniec przeczytałam dusząc się od łez. Dla mnie 20 na 10.

Cudowna opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Koreańczyków, na przekór losowi walczącej z całych sił o godne życie dla siebie i swoich bliskich. W książce urzeka nie tylko intymność, z jaką opowiada się o losie każdego bohatera, ale i empatia z jaką autorka ukazuje życie w stanie wojny i skrajnej biedy. Żadna postać nie jest jednowymiarowa - wszyscy posiadają wyraźne zdefiniowane wady i zalety które pomagają im nawigować przez pełne uprzedzenia realia życia w Japonii.
Książka bardzo dobrze podkreśla tak mało omawianą perspektywę japońskiego społeczeństwa, które aż do teraz ma raczej nieprzychylne nastawienie do "nie-Japończyków". Równocześnie zwraca ona uwagę na niezwykle motywujące historie Koreańczyków i Japończyków z niższych klas, które udowadniają że dobre życie - życie zapełnione miłością i szczęściem - jest zawsze możliwe, niezależnie od wykształcenia, warunków ekonomicznych, czy nadanej pozycji społecznej.

Bardzo mi się podobała

Bardzo mi się podobała

Cudowna. Moja nowa miłość. Bardzo długo czekała, ale warto przeczytać.

Cudowna. Moja nowa miłość. Bardzo długo czekała, ale warto przeczytać.

Najpierw zakochałam się w serialu a potem w tej opowieści. Niesamowicie ciekawe tło historyczne. Lubię sagi rodzinne i ta będzie jedna z moich ulubionych!

Czasem zdarza się, że już po kilku przeczytanych zdaniach wiem, że dana książka mi się spodoba. Tak też było tym razem. Pachinko to wspaniała opowieść o kilku pokoleniach koreańskiej rodziny, a w tle wojny i przemiany polityczno-kulturowe. Mam słabość do kultury azjatyckiej i była to dla mnie nie lada gratka, ale również możliwość zaznajomienia się bliżej z tamtejszą bolesną historią oraz uprzedzeniami. Mam nadzieję, że mieszkające tam kobiety mają obecnie lżejsze życie i nie przyświeca im nadal myśl, że "przeznaczeniem kobiety jest cierpienie".
Na pewno jeszcze wrócę do tej powieści, a wahającym się czytelnikom serdecznie ją polecam. Zwłaszcza tym lubiącym opowieści wielopokoleniowe.

Życie bywa nieprzewidywalne jak pachinko.
Saga rodzinna, wielu bohaterów, losy rozgrywające się między latami 30 a 70 XX wieku.
O podziałać, nierówności, kulturach, decyzjach, rolach i samym życiu, które bywa przewrotne.

Życie bywa nieprzewidywalne jak pachinko.

• Korea