Pachinko

2022-06-15
2017-09-27
2017-02-07
Urszula Gardner
dziecko emigracja macierzyństwo małżeństwo obca kultura relacje rodzinne tęsknota Korea Japonia literatura koreańska
Inne

Zawsze obcy, zawsze gorsi

Bardzo mi się podobała

Bardzo mi się podobała

Cudowna. Moja nowa miłość. Bardzo długo czekała, ale warto przeczytać.

Cudowna. Moja nowa miłość. Bardzo długo czekała, ale warto przeczytać.

Najpierw zakochałam się w serialu a potem w tej opowieści. Niesamowicie ciekawe tło historyczne. Lubię sagi rodzinne i ta będzie jedna z moich ulubionych!

Czasem zdarza się, że już po kilku przeczytanych zdaniach wiem, że dana książka mi się spodoba. Tak też było tym razem. Pachinko to wspaniała opowieść o kilku pokoleniach koreańskiej rodziny, a w tle wojny i przemiany polityczno-kulturowe. Mam słabość do kultury azjatyckiej i była to dla mnie nie lada gratka, ale również możliwość zaznajomienia się bliżej z tamtejszą bolesną historią oraz uprzedzeniami. Mam nadzieję, że mieszkające tam kobiety mają obecnie lżejsze życie i nie przyświeca im nadal myśl, że "przeznaczeniem kobiety jest cierpienie".
Na pewno jeszcze wrócę do tej powieści, a wahającym się czytelnikom serdecznie ją polecam. Zwłaszcza tym lubiącym opowieści wielopokoleniowe.

Życie bywa nieprzewidywalne jak pachinko.
Saga rodzinna, wielu bohaterów, losy rozgrywające się między latami 30 a 70 XX wieku.
O podziałać, nierówności, kulturach, decyzjach, rolach i samym życiu, które bywa przewrotne.

Życie bywa nieprzewidywalne jak pachinko.

Choć przedstawia życie kobiety urodzonej w egzotycznym dla nas miejscu (w tle kultura koreańska i stosunki między Japończykami a Koreańczykami),historia Sunji mogłaby być opowieścią o trudnych decyzjach kobiety w różnych (jak się z czasem okazuje przełomowych) momentach życia.
Ale to opowieść także o rodzinie, marzeniach i możliwościach ich realizacji, jej walce z przeciwnościami, pewnym rodzajem wykluczenia.
Powieść pomaga zrozumieć, jak stereotypowo patrzymy na różne kultury, jak mało wiemy o historii innych narodów.

Wspaniała powieść! Nareszcie udało mi się znaleźć coś interesującego, co nie jest kryminałem. Powieść pokazuje losy 3 pokoleń Koreańczyków mieszkających w Japonii, w rzetelny sposób łączy fikcję z historycznymi wydarzeniami. Może nie jest to arcydzieło w warstwie stylistycznej, ale czyta się znakomicie i niewątpliwie bije z tej książki autentyzm. Szkoda , że już przeczytałam ;)

Porusza, wciąga.

Porusza, wciąga.

Nigdy nie byłam fanką tego typu sag rodzinnych, a po Pachinko sięgnęłam ze względu na liczne dobre opinie, które słyszałam o serialu o tym samym tytule. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta historia.

Szybko wciągnęłam się w życie opisywanej rodziny, stając się biernym obserwatorem wydarzeń na przestrzeni lat. Książka ta wywołała u mnie przede wszystkim dużo smutku, ze względu na ciepłe uczucia którymi darzyłam jej bohaterów, ale także ze względu na "zwyczajność" ich życia. Ot mamy kilka pokoleń, każde z nich próbuje odnaleźć się w realiach biedy, dyskryminacji, ciągłego czucia się gorszym przez bycie Koreańczykiem w Japonii. Celem jest przetrwanie, tym co pozwala nam przetrwać jest rodzina.

Myślę, że bardzo dobrze książkę opisuje cytat z The Guardian umieszczony na okładce wersji, którą kupiłam, że powieść ta jest "hołdem złożonym ludziom, których historia ma tendencję pomijać."
Myślę, że Sunja i jej rodzina jeszcze na długo zagości w mojej pamięci.

Bardzo się cieszę, że dzięki tej opowieści mogłem lepiej poznać historię Japonii i Korei podczas drugiej wojny światowej oraz po niej. Smuci mnie fakt że w naszym kraju tak rzadko mówi się o historii Azji podczas 2 W.Ś a tym bardziej , w jaki sposób Japończycy traktowali Koreańczyków i jak wyglądała sytuacja tych obywateli w tamtym okresie. Ogólnie patrząc na tło historyczne, Polacy i Koreańczycy mają więcej wspólnego, niż myślałem. Co do samej książki, czyta się ją łatwo, wątki szybko wciągają, postacie są fajnie rozwinięte. Niektóre zachowania społeczne Japończyków wobec Koreańczyków były dla mnie przerażające. Mój największy problem dotyczy zakończenia książki – wszystkie historie, które zostały są zamykane na siłę w szybki i czasami bardzo niespójny sposób, nie wiem, skąd to wynika, może autorka miała wydawcę nad głową ;D

• Korea