Ćma

2019-05-15
2019-05-15
Góry Sowie weird fiction
Inne

Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...
Okładka książki Upiorne święta Jakub Bielawski, Robert Cichowlas, Jakub Ćwiek, Hanna Greń, Tomasz Hildebrandt, Graham Masterton, Adam Przechrzta, Artur Urbanowicz, Przemysław Wilczyński, Marek Zychla
Upiorne święta Jakub Bielawski, Ro...

Kiedy Nina poznała Kaję

Książka która nie każdemu się spodoba, dużo wulgaryzmów, mrocznych opisów, wgłębienia się w czeluści ludzkiego umysłu dwóch młodych dziewczyn. Momentami książka kojarzyła mi się z pozycjami Artura Urbanowicza, którego również bardzo szanuję. Podczas czytania mogłam się na chwilę przenieść do swoich czasów gimnazjum, przypomnieć sobie jak to było, gdy człowiek nie jest już dzieckiem, a nie jest jeszcze dorosłym, gdzie żyło się chwilą dzisiejszą i nie myślało totalnie o przyszłości.
Polecam :)

Ciężko mi się ją czytało, zbyt długo to trwało bo aż prawie tydzień , a to oznacza ,że książka raczej nie przypadła mi to gustu a lubię czytać horrory. Najbardziej nie podobały się wulgaryzmy, za dużo ich, zbyt dużo- rozumiem młodzież i ich rozmowy, zwroty do siebie, ale bez przesady :). Postać Nocnego Łowcy, wierzenia, Góry Sowie ,opisy wsi - ok, ale cały czas miałam niedosyt , czegoś brakowało. Nie czytałam innych książek Jakuba Bielawskiego, prócz niedługiego tekstu w ,, Grobowcu- Zaraza,, pod tytułem,,Schlesierthal,, ,który zrobił na mnie dobre wrażenie, więc mam nadzieję, że druga książka,, Dunkiel,, którą mam u siebie , będzie lepsza niż,,Ćma,, i po niej chętniej będę sięgnąć po twórczość tego autora.

Książka z wielkim potencjałem, ale totalnie niewykorzystanym. Naprawdę bardzo podobały mi się mroczne opisy okolic Gór Sowich, Dzierżoniowa i Piotrolesia. Ale wątek szczenięcej, lesbijskiej miłości zabił wszelki nastrój. Dodatkowo jest przesycona bezsensownymi wulgaryzmami. Podobno młodzież tak mówi. Generalizowanie takiego rynsztoka w literaturze to już zgroza.

Dałem książce szansę i jakoś dobrnęłem do końca. Horroru jest tu jak na lekarstwo. Dałoby się z tego zrobić opowiadanie na 60 stron.

Zdecydowanie odradzam sięgnięcie po tę książkę. Może inne pozycje autora są lepsze.

Dałem...

Cudowna książka! Choć miejscami przeegzaltowana, jakby była tworzona dla dzieciaków z "emotional group, w skrócie EMO (to gimnazjaliści w tym siedzą, później się wieszają, piszą sobie kondolencje na Internecie)" :) - że zacytuję kultowy tekst Natanka :) Nieco raziły mnie zbitki podobnie brzmiących wyrazów, czy tworzących się niekiedy (nieumyślnych?) wręcz rymów. Sam pisząc staram się unikać takich rzeczy, słusznie albo nie, ale uważam to za (leciuchny) błąd stylu. Aha - znalazłem orta :) "Zważyć" to nie to samo, co "zwarzyć". Ale i tak - leci "dycha".

Zupełnie nie moja bajka, książka klasyfikowana jako "Horror" w moim odczuciu to pogrywanie z fanami gatunku. Zbędne długie opisy nie wnoszące nic do fabuły. Szczerze nawet nie chce mi się rozpisywać na temat tej książki . Prawdziwy horror to przeczytać to do końca !

Nie do końca rozumiem politykę wydawnictwa, którego jestem fanem i sukcesywnie uzupełniam nowymi pozycjami. Jednak "Ćma" to ogromnie negatywne zaskoczenie, pod szyldem Vespera.

Są książki, które się kocha od pierwszego zdania. "Ćma", choć jest to książka trudna, rozwlekła, pełna dłużyzn, do nich należy. Dlaczego? Bo ja kocham literaturę trudna, pełną zdań karmiących wyobraźnię, słów, których zestawienie wymaga talentu. Kuba Bielawski karmi Nas mrokiem, w którym zawarte są cierpkie, ale osobliwie dyskretne słowa, zdania budowane są tu w taki sposób, że wymagają wyobraźni, żeby powstać, oraz jeszcze większego kunsztu, żeby być napisanymi. Gdyby KB napisał swoim językiem obyczaj, byłoby to ciekawe, gdyby napisał kryminał, chciałoby się to czytać, gdyby zaczął pisać dla dzieci, byłby czytany. I uwielbiany.
Ale zdecydował się na grozę. Tylko... Czy na pewno?
To, co chce powiedzieć, to że książka "Ćma" nie jest do końca grozą. Jej narracja, wynika z ochoty na opowiedzenie historii. Wiąże się z nadrzędności jej tła, ukazanego życia i nakreślonymi postaciami, które wiodą tu prym, zamiast stanowić jedynie przyczynek do opisania zawiłości pokręconego świata.
Forma powieści, istnieje w nawiązaniu do kunsztu operowania słowem, który uniemożliwia zamknięcie się w banieczce literatury weird. Stanowi to zaletę, jak i wadę, w zależności od tego, jakim zasobem wrażliwości operuje odbiorca. Dlatego niektórzy mówią, "Nuda", wspominają, że jak flaki z olejem rozwija się tu akcja.
Myślę, że rozumiem (chyba),że książka ta nie mogła być inna, musiała rozwinąć się w taki sposób, mieć dokładnie tyle stron i tyle dłużyzn.
Jest to bowiem książka wychodząca poza ramy "zwykłej" opowieści niesamowitej, w takim samym stopniu jak nowele i powieści Bułhakowa, Andahaziego, czy Lindsay. To jest, proszę państwa, półka blisko sufitu i z tym należy się pogodzić. Tutejsza groza wynika z dramatu, a dramat, wymaga wybudowania i mroku, który nie sposób wywołać sikającą na prawo i lewo i do góry krwią. Nie ma tu także miejsca dla "trzęsienia ziemi" w klimacie Hitchcocka i nigdy tego miejsca nie znajdziemy. I jest to wspaniałe.
Jest natomiast miejsce na wszystko inne. Na sny, majaki i wulgaryzmy. Na rynsztok i patologię. Na słowa, które wydają się ciągiem myślowym pozbawionym sensu... Na trzęsienie ziemi subtelności... pod sam koniec, gdy wracają ćmy, zwiastując...
Że to zdarzy się znowu.
Wspaniała rzecz.

Kolejna fatalna książka w przepięknym wydaniu Vespera. Generalnie warsztat zaprezentowany przez autora w mojej opinii przebija ten, z którym parę dni temu zetknęłam się przy książce "Gałęziste" Urbanowicza. Obaj Panowie z historii na maksymalnie 200 stron robią 450 wodolejstwa, ale to już pominę. Praktycznie horroru tu nie uświadczymy. Za to przez wulgaryzmy ciężko jest przebrnąć. Zasłanianie się tym, że główne bohaterki są w wieku nastoletnim... Nie jestem fanką takich rozwiązań. Ogólnie jest to książka najzwyczajniej w świecie nudna (bardziej niż "Gałęziste") i jak wspomniałam niepotrzebnie rozwleczona.

Jak zwykle w przypadku książek wydanych przez wydawnictwo Vesper mamy do czynienia z dziełem sztuki.
Całe wydanie, od okładki przez wklejkę do klimatycznych ilustracji, jest niesamowite.
Jeśli chodzi o samą treść książki, już od pierwszych stron widzimy, że jest ona raczej trudna.
Jednym z niewątpliwie najbardziej dokuczliwych elementów na początku powieści jest brak dialogów. Wszystko jest opisowe. Wydarzenia, myśli, rozmowy. Ciekawy zabieg, ale niestety bardzo utrudnia czytanie.
Na szczęście z czasem pojawiają się wiadomości tekstowe, a dalej dialogi pomiędzy głównymi bohaterkami.
Powieść sama w sobie miejscami jest ciekawa, a miejscami dłuży się niemiłosiernie. Zdecydowanie bardziej byłam zainteresowana wątkami z motywami grozy niż obyczajowymi.
Góry Sowie jako miejsce akcji dodają bardzo dużo do klimatu książki. Niepewność, poczucie, że coś czai się w mroku, lepkie i duszne uczucie niepokoju... Tego właśnie oczekuje się od horroru.
Ciężko mi ocenić tę powieść... Do tej pory nie jestem w stanie dokładnie stwierdzić, jakie mam odczucia wobec całości. Ocenię ją jednak jako dobrą. Problemy i bolączki współczesnych polskich nastolatków chyba nie raziły mnie aż tak mocno. Niesamowity klimat Gór Sowich i okolic wygrywa :)

Kuba jest chodzącym fenomenem. Byłem tego pewny po debiutanckim "Słupniku" i jestem pewny tego teraz.

"Ćma" to cholernie ciężka książka wymagająca specyficznego stanu ducha czytelnika. O ile dobrze pamiętam odbijałem się od niej kilka razy, ale w końcu splot zdarzeń sprawił że skończyłem i prawie umarłem z zachwytu.

Pierwsza powieść Kuby, znacznie różni się od wspomnianego debiutu. Czytelnik dalej ściera się z nienazwaną wiszącą w powietrzu grozą, ale autor zamienił wszechobecne szaleństwo jednostki na wszechogarniający smutek i bezsens świata.

Ciężkostrawna i smutna opowieść która jest po prostu przepiękna. Najlepiej przeczytać ją późną jesienią gdy noce są dłuższe, a ludzkie serca ciemniejsze.

Pierwsza powieść Kuby, znacznie różni się od...

1966

Debiut autora Dunkela; rozwinął się Autor jako pisarz. Ćma jest alegoryczna, duszna, mroczna, a główny motyw to w gruncie rzeczy problemy nastolatków - po stokroć lepiej przedstawione niż np. u Mossa.

Jako young adult na pewno jedna z ciekawszych.

Jako young adult na pewno jedna z ciekawszych.

• Horror