Dziennik. Jeszcze jedno zdanie

Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

„Czytam swój dziennik i mam wrażenie, jakby pisał go ktoś inny. A skoro tak, może ta opowieść wciągnie kogoś obcego, kto nas nie zna?”. Znany krytyk filmowy i publicysta, Tadeusz Sobolewski, prowadził dziennik od wielu lat. Regularnie – od czasów wprowadzenia stanu wojennego. Jego zapiski to fascynująca podróż do przeszłości, z której wyłania się wiele barwnych postaci tamtych lat – Anny...

Znany krytyk filmowy i publicysta, Tadeusz Sobolewski, prowadził dziennik od wielu lat. Regularnie – od czasów wprowadzenia stanu wojennego. Jego zapiski to fascynująca podróż do przeszłości, z której wyłania się wiele barwnych postaci tamtych lat – Anny Sobolewskiej, żony autora, eseistki i krytyczki literackiej, jej matki – niewidomej dziennikarki i pisarki Jadwigi Stańczakowej lub Mirona Białoszewskiego, który regularnie wpadał do mieszkania Sobolewskich na Hożej. Poeta miał tu swój sekretariat, nagrywał wiersze, prozy i prowadził swój tajny dziennik.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

almos | 2019-05-27
Przeczytana: 26 maja 2019

Dość hermetyczny dziennik z lat 1982-2000 znanego krytyka filmowego to świadectwo życia polskiego inteligenta w czasach końca komuny i początków III RP. Sporo tam o rodzicach autora, Mironie Białoszewskim i bieżących wydarzeniach kulturalnych, ale najciekawsze dla mnie były: rosnący sceptycyzm autora w stosunku do polskiego kościoła oraz stosunek do córki urodzonej z zespołem Downa.

Ponad miesiąc czytałem ten opasły tom dzienników, który zaczyna się w stanie wojennym, w 1982r., a kończy w wolnej Polsce, w 2000r. Pisze Sobolewski sporo o swoich rodzicach, teściowej, Mironie Białoszewskim, z którym był zaprzyjaźniony, o oglądanych filmach. To w gruncie rzeczy zapiski polskiego inteligenta, któremu nie po drodze ani z kościołem, ani z władzą, chce iść trzecią drogą.

Muszę się przyznać, że wiele osób czy dzieł opisywanych przez Sobolewskiego jest mi nieznanych, dlatego często to była trudna czy niezbyt ciekawa lektura. Dwa wątki mnie zaciekawiły: stosunek autora, czlvowieka...

czytankianki | 2019-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 05 maja 2019

Dzienników stanowi zaledwie fragment oryginalnych zapisków i dlatego można odnieść wrażenie, że po dwóch ostatnich dekadach ub. wieku autor ledwie się prześlizgnął. Rozumiem, że takiego a nie innego wyboru dokonano z myślą o szerszej publiczności, ale mimo wszystko szkoda – całość pozostawia niedosyt.
Dla mnie najciekawsze były wpisy dot. córki Celi – reakcja na jej chorobę, oswajanie się z sytuacją, później zachwyt nad jej odmiennym postrzeganiem świata. Na drugim miejscu interesujących tematów postawiłabym opowieści o rodzinie Sobolewskiego – z chęcią przeczytałabym o nich osobną książkę.
Warto było przeczytać tę książkę także z innego względu: okazało się, że nie jestem jedyną osobą, która uważa, że TS pisząc o kinie, pisze najczęściej głównie dla siebie (vide rozmowa z koleżanką z miesięcznika Kino).

Wojciech Gołębiewski | 2019-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

To „jeszcze jedno zdanie” może różnie brzmieć: „Świat nie jest biały bądź czarny” albo „Nie ma róży bez kolców” albo „Nikt nie jest kryształem” albo „Nie sądźcie, by nie być sądzonym” albo „Prawda kłuje..”. Łączy je jedno: im więcej empirii, tym mniej radykalnych ocen.
Przed przystąpieniem do tej lektury polecam poznanie Sobolewskiego „Dziecko Peerelu. Esej – dziennik” (na LC 1 opinia - moja 8/10). Nie rozumiem dlaczego, lecz Sobolewski ma na LC 8 pozycji i zaledwie per saldo 18 opinii, w tym 3 moje. We wspomnianej pisałem (5 lat temu, nie wzbudzając jakiegokolwiek zainteresowania) :

„…Przypomnijmy tu, że Sobolewski jest autorem bestsellera, biografii pt „Człowiek - Miron”, wydanej razem z „Tajnym Dziennikiem” Mirona, którego prawa autorskie należą do Anny i Tadeusza Sobolewskich, jako, że poetka Stańczakowa, towarzyszka Mirona, to jego teściowa…”

Tadeusz Sobolewski (ur.1947) - polski ...

Happy Reader | 2019-03-31
Przeczytana: 22 marca 2019

Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. Pracował w tygodniku "Film" (1974-81), a następnie w miesięczniku "Kino", gdzie w latach 1990-94 był redaktorem naczelnym. Współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej. Obecnie recenzent filmowy "Gazety Wyborczej".

Tadeusz Sobolewski prowadził dziennik od wielu lat. Regularnie – od czasów wprowadzenia stanu wojennego. Ostatni wpis pochodzi ze stycznia 2015 r., gdy autor z żoną pojechał do Indii. Jego zapiski to fascynująca podróż do przeszłości, pełna refleksji na temat polskiej historii i polityki, ówczesnych wydarzeń, sporów i wątpliwości. Wyłania się z nich wiele barwnych postaci tamtych lat – m.in. Miron Białoszewski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Michał Boni. Ale przede wszystkim są to wpisy bardzo osobiste, dotyczące rodziny autora i najbliższych mu osób. To opowieść o byciu rodzicem, mężem, redaktorem, dziennikarzem, Polakiem, miłośnikiem...