Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk

Seria: Świadectwa XX wiek
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Polish profile
kamkap

W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Z wrodzonym talentem pisarskim, niepozbawionym ostrza krytyki, odmalowuje fascynujący obraz epoki. Po wybuchu wojny wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.

Świeże i niezwykłe ujęcie przedwojennej Polski. Portret ówczesnej polskiej arystokracji z punktu widzenia młodej Amerykanki. Wiele z tego, co – jak nam się wydaje – pamiętamy o latach 20. i 30. ubiegłego wieku, jest truizmem i stereotypem. Ta książka zadziwi współczesnych czytelników pełnym zrozumienia, choć dalekim od romantyzmu opisem świata, który przeminął – Anne Applebaum.

źródło opisu: https://ksiegarnia.karta.org.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.karta.org.pl

jolasia | 2019-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2019

„Amerykańska księżna“ jest wehikułem czasu. Młoda Amerykanka z Nowego Jorku, wychowana w duchu liberalnych wartości, córka neurologa i psychiatry oraz autorki książek dla dzieci, zakochuje się bez pamięci w polskim księciu herbu Sapieha, poślubia go wbrew woli obu rodzin i zostaje (niemal jak za pośrednictwem czarodziejskiej różdżki) przeniesiona w świat międzywojennej Polski, 1933-39. I dziwi się, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nie może wyjść ze zdziwienia. Więc patrzy i opisuje. I widzi to, co chcielibyśmy pozamiatać pod dywan: polskie proniemieckie sympatie (Göring goszczony z honorami na polskich dworach), powszechny antysemityzm („Jest rzeczą słuszną wykluczenie Żydów z interesów i życia publicznego.“), niechęć do Czechów („niewiele warty, prostacki kraj“), feudalny porządek społeczny („Ci wieśniacy – zauważył doktor – Do czego oni są potrzebni? Mają służyć swojemu panu. A pan – dodał – Bogu“), bałwochwalczy stosunek do kościoła katolickiego („kosciół i wiara...

Skylla | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Dość powierzchowne i momentami chaotyczne wspomnienia. Do tego słabe literacko. Kilka ciekawych wątków i niewiele więcej. Trochę strata czasu.

gpjac | 2019-03-16
doriver12 | 2019-03-15