Wyzwanie czytelnicze LC

Berezowska. Nagość dla wszystkich

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Czarne
jusola

Przed wojną źle, po wojnie jeszcze gorzej. W dwudziestoleciu Maję Berezowską i jej śmiałe rysunki prześladowały bigotki, po 1945 roku – ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrück. Jej modelkami były współwięźniarki i strażniczki. Tym pierwszym dodawała ducha, drugie traktowała koniunkturalnie. Urodzona w belle époque, współtworzyła...

Urodzona w belle époque, współtworzyła artystyczny mit dwudziestolecia. Przyjaźniła się z malarzami i poetami. Z Karolem Szymanowskim wymieniali pełne czułości listy. Zawsze otaczała się pięknymi ludźmi, pięknymi przedmiotami i kwiatami. I w twórczości, i w życiu pozostawała wierna sobie i swojej sztuce. Poczucia humoru nie traciła nawet w szarej powojennej rzeczywistości.

Małgorzata Czyńska opisuje kobietę, której los to materiał na porywający serial. Pytanie tylko, czy znalazłby się reżyser odważny na tyle, by pokazać nam Maję bez cenzury.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/berezowska

źródło okładki: materiały wydawnictwa

warszafka | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Myślę sobie, że każdy kto nie akceptuje i nie znosi – kołtuństwa, kabotyństwa, udawanej świętoszkowatości, szeroko pojętej dulszczyzny, zakłamania, pruderii,ciemnoty i filisterstwa – pokocha naturalną, charakterystyczną, rozerotyzowaną i nie pozbawioną humoru twórczość Mai Berezowskiej.

Read_like_a_girl | 2018-12-20
Przeczytana: 2018 rok

Maja Berezowska, była szalenie popularną rysowniczką. Pracował non stop. Grafiki zamawiali u niej wydawcy książek, gazet, rysowała reklamy. Żyła ze sztuki i dla sztuki. Zawsze w dobrym nastroju, towarzyska ale nie typ gwiazdy. Zjednywała sobie sympatię w każdym towarzystwie. Była bezkonkurencyjna w tym co robiła, jej rysunki erotyczne przetarły szlak tego typu grafice.

Kobiety na pierwszym planie. Bez wulgarności, z daleka od pornografii i bez złudzeń - kobieta ma zostać zaspokojona cieleśnie, i to tak jak lubi. Bohaterowi jej rysunków to ludzie witalni, ładni i co najfajniejsze - niedoskonali, prawdziwi. Jakby Berezowska puszczała do nas oko mówiąc: "nie ma się czego wstydzić". Zmysłowość, cielesność wylewają się z jej rysunków.
Warto pamiętać o "komercyjnych" zleceniach, które realizowała Berezowska. Nie zawsze były to tematy, które autorka wybrałby sama. Jednak wszystkie jej prace są dowcipne i lekkie, inteligentnie rozpracowane. Krytycy często pisali o rysunkach Berezowskiej,...

Paweł | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019