Dr House i filozofia - wszyscy kłamią

Wydawnictwo: Helion
House and Philosophy: Everybody Lies
House, tv, seriale
rebel-rebel

Zostaliśmy lekarzami, by leczyć choroby. To, co naprawdę unieszczęśliwia większość z nas, to fakt, że musimy leczyć pacjentów . Humanitaryzm jest przereklamowany. Oto diagnosta ostatniego kontaktu i medyczny specjalista ds. misji niewykonalnych - Gregory House. Egocentryczny, złośliwy, bezwzględny. Narkoman z detektywistyczną obsesją, manipulant, geniusz, zło wcielone. Kochamy go jednak nie...

Humanitaryzm jest przereklamowany.

Oto diagnosta ostatniego kontaktu i medyczny specjalista ds. misji niewykonalnych - Gregory House. Egocentryczny, złośliwy, bezwzględny. Narkoman z detektywistyczną obsesją, manipulant, geniusz, zło wcielone. Kochamy go jednak nie dla zalet, ale mimo wad, a nasze uwielbienie jest tym mocniejsze, im większą mamy pewność, że dzieli nas nieprzepuszczalny parawan szklanego ekranu. Owszem, dr House to arogant i aspołecznik, jednak w odróżnieniu od większości znanych nam lekarzy okazuje się też diablo skuteczny. A zresztą... na arogancję też trzeba sobie zasłużyć. Co kryje się pod tą maską gbura i mizantropa? House kilka razy udowodnił, że tli się w nim jednak jakaś iskierka człowieczeństwa. A może tylko blefował?

Jedyna wartość zaufania, którym obdarzył cię pacjent, jest taka, że możesz nim manipulować.

Mówi się, że House to mordercza mieszanka Sherlocka Holmesa, nietzscheańskiego nadczłowieka i retora-taoisty. A może jest zwyczajnym bucem? Genialnym, ale jednak bucem? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co skrywa on przed Tobą, i masz ochotę zdemaskować jego małe kłamstewka, wielkie łgarstwa oraz mroczne tajemnice, możesz to zrobić właśnie teraz. Czy wystarczy Ci odwagi, by rozłożyć ten nieprzewidywalny umysł na czynniki pierwsze? Wybór należy do Ciebie. Jeżeli zdecydujesz się na tę ryzykowną grę, nie będziemy Cię mogli powstrzymać. Tylko upewnij się, że obok jest ktoś, kto zdąży przeprowadzić intubację. I pamiętaj -- nigdy nie ufaj lekarzom!

źródło opisu: •

glasscloud | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

Ciekawe spojrzenie na postać serialowego House'a i jego współpracowników. Przy okazji można się sporo dowiedzieć o filozofii w ogóle. Szkoda tylko, że ta książka nie powstała troszkę później - mniej więcej od szóstego sezonu twórcy serialu bardziej skupiają się na życiu osobistym bohaterów i pojawia się naprawdę wiele interesujących wątków, do których można by się odnieść, a tak, miałam wrażenie, że autorzy (w rzeczywistości jest ich więcej niż dwóch - każdy podrozdział napisał ktoś inny) opierają się ciągle na dosłownie kilku tych samych odcinkach. Oczywiście to może wystarczyć, ale znając dalsze losy postaci ciekawa jestem, co autorzy mogli by o nich jeszcze napisać. Tak czy siak, fanom serialu jak najbardziej polecam (aż nabrałam ochoty na odświeżenie sobie kilku odcinków).

Paulina | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Świetna książka, humorystyczna, a jakże prawdziwa. Polecam.

Ciężko się wypowiedzieć, ponieważ rozmyślania nad tą książką mogę przyjąć tylko przy szklance wytwornego napoju. Filozofia Housa nie obchodzi się delikatnie z innymi i może dlatego ciężej mi ją przetrawić.

Paweł | 2016-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Znacznie lepsza od "Dr House. Całkowicie bez autoryzacji". Tu przynajmniej nikt nie uważa, że rozgryzł geniusz postaci granej przez Hough Lauriego.
Jednak to dalej nie jest to na co czekam. Na dojście do źródła w psychice House'a (o ile to możliwe). Coś w mieszance Camusa, Orwella, Dostojewskiego,

Anna | 2015-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2015 r.

Trochę zdziwiła mnie negatywna reakcja czytelników na tę książkę. Skoro tytuł brzmi "House i filozofia", trudno mieć pretensje, że otrzymaliśmy właśnie to, co nam zapowiedziano: postać genialnego diagnosty i koncepcje filozoficzne, które opisują jego rozważania, czyny w kontekście etycznym, intelektualnym itd.

Uważam, że autorzy poszczególnych rozdziałów bardzo dobrze wywiązali się ze swojego zadania. Omówili problemy w sposób interesujący, wnikliwy i bogaty w ciekawe informacje. Szczególnie przypadło mi do gustu zanalizowanie miłości House'a i elementów, jakie łączą go z Sherlockiem Holmesem. Może dla większości fanów serialu jest to oczywistość, ale ja nie miałam pojęcia, czym kierowali się autorzy scenariusza.

Polecam tę książkę nie tyle zwolennikom samego serialu i głównego bohatera (widać, jak została przez nich przyjęta), co ludziom refleksyjnym, którzy lubią poczytać o złożonych motywacjach człowieka i niejednoznacznych wyborach.

Szymon Mikołajczyk | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Więc tak. Przede wszystkim mało tutaj Housa, a dużo filozofii.

Także jeśli przyszły czytelniku liczysz na analizę Housa to trafiłeś nie na to czego oczekujesz. Jest tu ta analiza dokonana oczywiście, a to są tylko małe fragmenty rozsiane po całej książce.

Pozostała część, jakże liczna swoją drogą, przywodzi mi na myśl zmianę tytułu na: 'Wstęp do filozofii dla fanów serialu House M.D'. Taki tytuł oddaje sytuację. Mnóstwo tu rozważań psychologicznych, wspartych czasem Housem.

Dla mnie to za mało.

Krzysiek | 2015-08-21

Dostałem w prezencie.
Jak zwykle przy produktach pochodnych - aspiruje do bycia mądrą książką, a jest co najwyżej przemądrzałą.
Prawdziwej filozofii to tu nie ma.
Ale czyta się nie najgorzej.

xyzwiola | 2015-08-03
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Książka nie dla każdego. Dużo filozofowania,no ale przecież sam tytuł już to sugeruje. Więc jeśli ktoś spodziewa się jakieś akcji i nie wiadomo czego to na pewno tam tego nie znajdzie. Książka zawiera dużo analizy zachowań House'a, porównywanie go do filozofów i przytaczanie scen z serialu oraz cytowanie jego słów. Mi osobiście podobało się,ale nie mogłam czytać książki jednym tchem, tylko musiałam sobie robić spore przerwy,bo zwyczajnie chwilami miałam dosyć tej książki, ale przebrnęłam do końca.

Ingenium | 2015-04-19
Przeczytana: 2011 rok

To książka głównie o filozofii w nawiązaniu do postaci Dr House, a nie książka o serialu, żeby się nikt nie zdziwił. Poruszono tu sporo ciekawych zagadnień, choć część rozdziałów jest trochę naciągana. ;)

Midsummer12 | 2015-02-24
Przeczytana: 2011 rok

Książka zdecydowanie dla fanów serialu, do których ja się zaliczam, bo jest mocno osadzona w fabule poszczególnych odcinków. Momentami wydawała mi się zbyt nudna, wywody zbyt długie i nie wszystko zrozumiałam, ale mimo to uważam, że czas poświęcony tej książce nie był czasem straconym. Teraz lepiej rozumiem postępowanie House'a i pozostałych bohaterów, inaczej patrzę na serial - bardziej świadomie. Jest to książka zrozumiała i napisana dość prostym językiem (na tyle prostym, na ile prosto można mówić o filozofii).