Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie

Okładka książki Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie George A. Dunn, William Irwin, Nicolas Michaud
Okładka książki Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie
2012-10-01
978-83-246-5251-8
Olga Kwiecień-Maniewska
Igrzyska śmierci filozofia

Okładka książki Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irwin
Hobbit i filoz... Gregory Bassham, Er...
Okładka książki Czysta krew i filozofia Rebecca Housel, William Irwin
Czysta krew i ... Rebecca Housel, Wil...
Okładka książki Dr House i filozofia - wszyscy kłamią William Irwin, Henry Jacoby
Dr House i fil... William Irwin, Henr...

Zapewniam, że żaden fan Igrzysk nie dostrzegłby tych aspektów, które poruszają autorzy. I chociaż poziom rozdziałów jest zróżnicowany, to każde zagadnienie zasługuje na chwilę zadumy. Książka tworzona przez fanów, co dodatkowo zwiększa radość z lektury.

15 zł. Używana. Stan bardzo dobry.

15 zł. Używana. Stan bardzo dobry.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuciła mi się w oczy była okładka, która stylowo pięknie wpasowuje się w wygląd oryginalnej serii. Często wydawcy zapominają, że takie dodatki są pisane do książek, a nie do ekranizacji i zamiast eleganckiego nawiązania do szaty graficznej książek, często spoglądają na nas aktorzy z ich ekranizacji. Skoro pierwsze wrażenie jest ważne, to jaką pewność będzie miał czytelnik, że wewnątrz nie będzie rozkładany na czynniki pierwsze właśnie film? Tym sposobem przyznaję pierwszy plus.

Sama książka dzieli się na siedem głównych rozdziałów, z których każdy posiada dwa lub trzy podrozdziały. Każdy podrozdział ma innego autora, co pozwala poznać wiele różnych punktów widzenia. Mnie osobiście bardzo podobały się głównie te autorstwa Jasona T. Eberl'a ("Żaden zmiech nie jest dobry" - czy naprawdę?),Jennifer Culver ("Znowu jestem jego dłużniczką") oraz Andrew Shaffer (Radość patrzenia na cierpienie innych. Shadenfreude i Igrzyska Śmieci) oraz Nicolasa Michaud'a (Kim jest Peeta Mellark?). Poza tym, że są one moim zdaniem jednymi z najciekawszymi to przy okazji rozważają one pod kątem filozoficznym problemy bezpośrednio wynikające z trylogii, a nie jak w większości jedynie przedstawiają problemy filozoficzne i jako przykład podają mniej znaczące zdarzenia z Igrzysk. Na pierwszy rzut oka różnica jest niewielka, a jednak w trakcie czytania wydaje się zasadnicza.

Całość znajdziecie na moim blogu: http://wkrainiestron.blogspot.com/2013/04/william-irwin-george-dunn-nicolas.html

Jestem fanką trylogii "Igrzysk Śmierci", dlatego nie mogłam odpuścić rozważań na ich temat z filozoficznego punktu widzenia. Wychodzi wiele książek o książkach a kilka z nich już czytałam, jednak do tej pory były to rozważania ze strony teologicznej bądź historycznej. Przed lekturą byłam niezwykle ciekawa, jak autorzy przedstawią filozoficzną stronę mojej ulubionej serii....

Warto przeczytać, warto się zastanowić, ale klika kwestii jest mocno naciąganych.

Na półkach: , , , , , ,

Cieżko mi się to czytało. Nie jest napisane prostym językiem, a szkoda, bo był potencjał. Po prostu ok.

Książka podobała mi się, lecz momentami trudno się skupić przy jej czytaniu. Mimo wszystko jest napisana zrozumiałym językiem i rozszerza pojęcie o trylogii "Igrzyska Śmierci".

• Psychologia
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie