Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Tytuł oryginału:
- The Hunger Games and Philosophy: A Critique of Pure Treason
- Wydawnictwo:
- Editio
- Data wydania:
- 2012-10-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-10-01
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-246-5251-8
- Tłumacz:
- Olga Kwiecień-Maniewska
- Tagi:
- Igrzyska śmierci filozofia
Rozrywka może być niebezpieczna. Programy takie jak Big Brother czy Top Model udowodniły, że nasze zamiłowanie do podglądactwa może zamienić się w niebezpieczną rozrywkę. Postapokaliptyczny świat Panem nie jest wcale tak bardzo odmienny od naszej rzeczywistości, a jego głębsza analiza otwiera nam oczy na wiele zwykłych, codziennych problemów.
Dlaczego bawi nas oglądanie cierpienia innych? Czy zasady moralne wciąż obowiązują, gdy walczymy o przetrwanie? Czy można nami manipulować i kontrolować nas tak łatwo jak mieszkańców Panem? A może już jesteśmy kontrolowani w zdradliwy sposób, który umyka naszej uwadze? Dzięki zawartym w tej książce niebanalnym spostrzeżeniom będziesz mógł wejść głębiej w świat Igrzysk śmierci i lepiej zrozumieć ich bohaterów, fabułę oraz zakres poruszanych tam tematów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 382
- 88
- 48
- 19
- 8
- 7
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka podobała mi się, lecz momentami trudno się skupić przy jej czytaniu. Mimo wszystko jest napisana zrozumiałym językiem i rozszerza pojęcie o trylogii "Igrzyska Śmierci".
Książka podobała mi się, lecz momentami trudno się skupić przy jej czytaniu. Mimo wszystko jest napisana zrozumiałym językiem i rozszerza pojęcie o trylogii "Igrzyska Śmierci".
Pokaż mimo toCieżko mi się to czytało. Nie jest napisane prostym językiem, a szkoda, bo był potencjał. Po prostu ok.
Cieżko mi się to czytało. Nie jest napisane prostym językiem, a szkoda, bo był potencjał. Po prostu ok.
Pokaż mimo toWarto przeczytać, warto się zastanowić, ale klika kwestii jest mocno naciąganych.
Warto przeczytać, warto się zastanowić, ale klika kwestii jest mocno naciąganych.
Pokaż mimo tohttp://portafortunas.pl/recenzja-igrzyska-smierci-i-filozofia-william-irwin-george-a-dunn-nicolas-michaud/
http://portafortunas.pl/recenzja-igrzyska-smierci-i-filozofia-william-irwin-george-a-dunn-nicolas-michaud/
Pokaż mimo toZapewniam, że żaden fan Igrzysk nie dostrzegłby tych aspektów, które poruszają autorzy. I chociaż poziom rozdziałów jest zróżnicowany, to każde zagadnienie zasługuje na chwilę zadumy. Książka tworzona przez fanów, co dodatkowo zwiększa radość z lektury.
Zapewniam, że żaden fan Igrzysk nie dostrzegłby tych aspektów, które poruszają autorzy. I chociaż poziom rozdziałów jest zróżnicowany, to każde zagadnienie zasługuje na chwilę zadumy. Książka tworzona przez fanów, co dodatkowo zwiększa radość z lektury.
Pokaż mimo to15 zł. Używana. Stan bardzo dobry.
15 zł. Używana. Stan bardzo dobry.
Pokaż mimo toJestem fanką trylogii "Igrzysk Śmierci", dlatego nie mogłam odpuścić rozważań na ich temat z filozoficznego punktu widzenia. Wychodzi wiele książek o książkach a kilka z nich już czytałam, jednak do tej pory były to rozważania ze strony teologicznej bądź historycznej. Przed lekturą byłam niezwykle ciekawa, jak autorzy przedstawią filozoficzną stronę mojej ulubionej serii.
Pierwszą rzeczą, jaka rzuciła mi się w oczy była okładka, która stylowo pięknie wpasowuje się w wygląd oryginalnej serii. Często wydawcy zapominają, że takie dodatki są pisane do książek, a nie do ekranizacji i zamiast eleganckiego nawiązania do szaty graficznej książek, często spoglądają na nas aktorzy z ich ekranizacji. Skoro pierwsze wrażenie jest ważne, to jaką pewność będzie miał czytelnik, że wewnątrz nie będzie rozkładany na czynniki pierwsze właśnie film? Tym sposobem przyznaję pierwszy plus.
Sama książka dzieli się na siedem głównych rozdziałów, z których każdy posiada dwa lub trzy podrozdziały. Każdy podrozdział ma innego autora, co pozwala poznać wiele różnych punktów widzenia. Mnie osobiście bardzo podobały się głównie te autorstwa Jasona T. Eberl'a ("Żaden zmiech nie jest dobry" - czy naprawdę?),Jennifer Culver ("Znowu jestem jego dłużniczką") oraz Andrew Shaffer (Radość patrzenia na cierpienie innych. Shadenfreude i Igrzyska Śmieci) oraz Nicolasa Michaud'a (Kim jest Peeta Mellark?). Poza tym, że są one moim zdaniem jednymi z najciekawszymi to przy okazji rozważają one pod kątem filozoficznym problemy bezpośrednio wynikające z trylogii, a nie jak w większości jedynie przedstawiają problemy filozoficzne i jako przykład podają mniej znaczące zdarzenia z Igrzysk. Na pierwszy rzut oka różnica jest niewielka, a jednak w trakcie czytania wydaje się zasadnicza.
Całość znajdziecie na moim blogu: http://wkrainiestron.blogspot.com/2013/04/william-irwin-george-dunn-nicolas.html
Jestem fanką trylogii "Igrzysk Śmierci", dlatego nie mogłam odpuścić rozważań na ich temat z filozoficznego punktu widzenia. Wychodzi wiele książek o książkach a kilka z nich już czytałam, jednak do tej pory były to rozważania ze strony teologicznej bądź historycznej. Przed lekturą byłam niezwykle ciekawa, jak autorzy przedstawią filozoficzną stronę mojej ulubionej serii....
więcej Pokaż mimo to