Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie

Okładka książki Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie Weronika Kulczewska-Rastaszańska
Okładka książki Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie
Weronika Kulczewska-Rastaszańska Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2023-06-13
2023-06-13
historia kino film wampiry Drakula Nosferatu

Ciekawa książka dla osób zainteresowanych historią kina/filmów oraz tematem wampiryzmu.

Pozycję czyta się szybko i przyjemnie, odpoczęłam przy lekturze książki z interesującego mnie tematu. Większość wiedzy zawartej w książce już posiadałam, ale dowiedziałam się o kilku tytułach, których nie kojarzyłam wcześniej.

Bardzo oryginalna praca o rzadko poruszanym w Polsce zagadnieniu. Mnie jako fanowi horrorów czytało się świetnie i polecam książkę wszystkim zainteresowanym.

Niesamowita historia wampirów na ekranie od początków kina aż po kino współczesne.
Książkę czyta się bardzo szybko, z ogromną ciekawością czytałam jej kolejne stronice. Styl autorki zdecydowanie przyciąga swoją lekkością, kolorytem, bogactwem i dozą humoru. Widać, że książka została napisana z pasji do filmów grozy.

Zawiera ona dziewięć rozdziałów stanowiących przegląd wybranych filmów i motywów związanych z tematem wampira i wampiryzmu w kinematografii. W tej pozycji czytelnik znajdzie coś ciekawego o rodzącej się tajemnicy Draculi; o tych bardziej i mniej znanych filmowych realizacjach z motywem wampira; o klimatycznych filmach grozy z czasów kina niemego i o współczesnych interpretacjach postaci wampira. Fani dzieł popkultury XXI wieku odnajdą co nieco na temat "Zmierzchu", "Pamiętników wampirów", "Wiedźmina" czy też "Jojo's Bizarre Adventure".

Każdy z rozdziałów miał coś wartościowego do zaoferowania. Osobiście najbardziej zainteresowały mnie początki powstawania legendy i mitu o krwiopijcach oraz ich funkcjonowanie w kulturze i w folklorze. Wciągnął mnie też rozdział o intrygującej postaci Christophera Lee i jego roli wampira.

Ciekawostki i fragmenty z książki:
1. "Jeśli chodzi o etymologię słowa "wampir", Katharina Wilson wskazuje cztery potencjalne źródła: język turecki, grecki, hebrajski lub węgierski. Językoznawcy będący zwolennikami pierwszej teorii twierdzą, że "wampir" wyeowoluował ze słowiańskich "upiór", "upir" i "uper", które z kolei wszystkie wywodzą się z tureckiego "uber", czyli wiedźma".
2. "Wiek XX przekierował zainteresowanie wampiryzmem w nieco inną stronę, bardziej medyczną. Dokonywano prób racjonalizacji pradawnego motywu i szukano dowodów na istnienie prawdziwych wampirów".
3. "[...] Lee był niczym kameleon w swoich interpretacjach tej postaci. [...] pod tym względem przypominał samego wampira - bo przecież tę mityczną figurę od zawsze utożsamiano ze "zmiennokształtnym". Dracula w wykonaniu Christophera Lee raz bywał zimną maszyną do zabijania, a innym razem eleganckim uwodzicielem [...]".

Zawiera ona dziewięć rozdziałów stanowiących przegląd...

Serdecznie polecam, książka świetnie się czyta, niezależnie czy znacie wszystko co o wampirach zostało napisane czy tylko widzieliście kiedyś Zmierzch, myślę że każdy znajdzie w niej coś ciekawego i parę razy uśmiechnie się pod nosem. Autorka zabawnie i lekko, ale bardzo kompetentnie opowiada historię wampirów na ekranie (i trochę też w literaturze). Cały czas miałam wrażenie, jakby dobra kumpela opowiadała mi przy kawce historię. Polecam 10/10

• Wampiry
  • Film, kino, telewizja