Pisarz amerykański. Ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda. Jest autorem jedenastu książek (z których część wydał pod pseudonimem Holden Scott). Największą popularność przyniosły mu historie oparte na faktach. Jedna z nich w 2008 roku została przeniesiona na ekran (Bringing Down the House jako 21),trzy inne są w trakcie ekranizacji. Publikacje Mezricha zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.
Myślisz Facebook i widzisz twarz Marka Zuckerberga, człowieka, który zmienił oblicze relacji międzyludzkich, przenosząc je w dużej mierze do wirtualnej rzeczywistości. Niewielu jednak wie, iż uruchomienie tego serwisu społecznościowego w 2004 roku nie obyło się bez skandali i oskarźeń pod adresem założyciela Facebooka, które swój finał znalazły na sali sądowej.
Wysunęli je bracia Winklevoss, którzy twierdzili, iż pomysł na serwis był ich. Ponieważ sami nie mieli kompetencji programistycznych do współpracy zaprosili Marka Zuckerberga, który ich zdaniem ukradł ich ideę i rozwinął ją w najbardziej rozpoznawalny serwis społecznościowy na świecie.
Po mediacjach sprawa zakończyła się ugodą, dzięki której poszkodowani otrzymali wielomilionowe odszkodowanie, jednak biorąc pod uwagę wartość Fecebooka, można je nazwać symbolicznym.
Ci dwaj ambitni, świetnie wykształceni i żądni sukcesu bracia bliźniacy postanowili udowodnić swoja wartość na rynku nowych technologii. Szukali start-upu, w który mogliby zainwestować i który miał szansę podbić świat. Kiedy zetknęli się z raczkującą dopiero ideą kryptowalut, dostrzegli w tym swoją szansę i zainwestowali w bitcoina, który miał wtedy więcej sceptyków niż orędowników, kojarząc się głównie z transakcjami związanymi z nielegalnym handlem narkotykami czy bronią.
O tym opowiada najnowsza książką Bena Mezricha "Bogowie Bitcoina". Autor, od lat zafascynowany postaciami, które odcisnęły trwałe piętno na scenie nowoczesnych technologii (na postawie jego książki o początkach Facebooka "Miliarderzy z przypadku" powstał nagrodzony Oskarami film "The Social Network" ) stworzył niezwykle wciągającą opowieść o wielkich pieniądzach i jeszcze większych ambicjach, które już na zawsze zmieniły rynek walutowy na świecie.
Żywa akcja, fascynujące postacie głównych bohaterów i wierne odtworzenie dramaturgii wydarzeń sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy. A o geniuszu braci niech świadczy fakt i dziś kurs bitcoina wynosi 173 083,26 PLN i mimo mocnych wahań systematycznie pnie się w górę.
Polecam tę książkę Waszej uwadze.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.
Klisza na kliszy kliszę pogania. Do tego student medycyny okazuje się cyborgiem, jego kobietka robi wszystko, żeby potwierdzić wszelkie stereotypy o kobietach, a cała intryga głupia jak rozrywka serwowana we współczesnej telewizorni. Święta są, chciałem przeczytać jakieś niezobowiązujące czytadełko, bo umysł zmęczony jedzeniem i rodziną. Zamiast tego dorzuciłem zmęczenie lekturą niniejszego dziełka.
Tytuł amerykański to "Próg" (treshold),widocznie wydawnictwo uznało, że głupi polski czytelnik nie ogarnie.
"Reaper" tego samego autora trzy razy lepszy.