Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem

Tłumaczenie: Olga Kwiecień-Maniewska
Seria: Editio
Wydawnictwo: Helion
The Hobbit and Philosophy: For When You've Lost Your Dwarves, Your Wizard, and Your Way (The Blackwell Philosophy and Pop Culture Series)
Filozofia, Tolkien, hobiit,
filozofia i etyka
joly_fh

„W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”. Tę historię wszyscy doskonale znamy. Przygody małego hobbita, który zdecydował się wyruszyć w daleką podróż w towarzystwie czarodzieja oraz trzynastu krasnoludów, opisuje jedna z najchętniej czytanych powieści na świecie. Jednak pod tą prostą opowiastką kryje się prawdziwa kopalnia filozoficznych zagadek, a każda kolejna lektura dostarcza nowych wrażeń oraz kolejnych, piętrzących się pytań. Teraz wreszcie pojawia się okazja, by rozwikłać tajemnice Śródziemia i odkryć swojego wewnętrznego Tuka. Przekonaj się, że mały hobbit może być naszym przewodnikiem w drodze do oświecenia, pomyśl, dlaczego warto porzucić swoją bezpieczną norkę i stać się nieustraszonym łowcą przygód, oraz zdecyduj, czy dobre jadło, zabawę i śpiew powinno się cenić wyżej niż górę złota. A teraz nabij swoją fajkę najlepszym fajkowym zielem i otwórz tę butelkę ze starej winnicy, którą trzymałeś na specjalną okazję. Rozpoczyna się przygoda!

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Helion, 2013

dziobak | 2016-07-06
Przeczytana: 29 czerwca 2016

To tak naprawdę zbiór esejów różnych autorów, próbujących dopasować niektóre trendy filozoficzne do wydarzeń i zachowań znanych z "Hobbita". Z różnym skutkiem, co łatwe do przewidzenia.
Irytuje odwoływanie się do ciągle tych samych cytatów, ma się wrażenie, że "Hobbit" składa się de facto z kilkunastu bon motów. To jednak z mojego doświadczenia dosyć charakterystyczna cecha amerykańskich publikacji.
Skłamałbym jednak twierdząc, że książka nic nie wnosi. W kilku przypadkach zwraca uwagę na ciekawe zależności, które w przypadku obdarzonego klasycznym wykształceniem Tolkiena nie są na pewno dziełem przypadku.
Generalnie lepsze niż znacznie bardziej łopatologiczne "dzieło" Olsena, szczególnie w częściach odwołujących się do antycznych myślicieli.

Iwona_C_ | 2016-08-16

Czym jest książka Hobbit i filozofia …? Jest to zbiór tekstów – felietonów, esejów i artykułów grupy filozofów zajmujących się w szczególności kwestią filozofii w szeroko rozumianej literaturze. Jako główni autorzy wymienieni zostali Gregory Bassham, Eric Bronson i Wiliam Irwin, którzy współtworzyli również inne książki z serii … i filozofia (między innymi związanych z Narnią i Harrym Potterem). W książce znajdują się również artykuły innych znanych kulturoznawców, humanistów i filozofów.

......

Część z rozdziałów jest faktycznie bardzo ciekawa, inne można potraktować z przymrużeniem oka, jako wariację na temat tego, co autor miał na myśli. Mnie spodobały się pierwsze rozdziały dotyczące odnajdywania siebie oraz wojny sprawiedliwej.

Książkę należy traktować bardziej jako ciekawostkę dla miłośników twórczości autora. Taki dodatek po skończeniu czytania Hobbita. A po zakończonej lekturze będziemy mogli sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy w sobie coś z Hobbita, a w...

SnowWhite | 2014-01-09
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Być może to właśnie z powodu ostatniej mody na tę tematykę (co szczególnie uwidacznia się w naszych kinach), a być może kwestią zupełnego przypadku (w końcu moi najbliżsi wiedzą o mojej fascynacji twórczością Tolkiena, o czym najwyraźniej pamiętali także przy wyborze świątecznego prezentu) w moje ręce wpadła książka autorstwa Williama Irwina, Gregory’ego Bassham oraz Erica Bronsona, zatytułowana „Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem”. Jako że w temacie filozofii jestem amatorem, z początku zmartwiłam się, że opracowanie to może być na tyle specjalistyczne iż przeczytanie go zajmie mi bardzo wiele czasu. Nic bardziej mylnego. Książka okazała się fascynującą lekturą, której zgłębienie zajęło mi zaledwie kilka dni. Napisana została językiem prostym, w przystępny sposób przybliża skomplikowane zagadnienia, a przede wszystkim pozwala odkryć głębię przesłania Tolkienowskiego „Hobbita”, którego dotychczas traktowałam jako zajmującą opowieść dla dzieci i uroczy wstęp do...

Kaja | 2018-11-13
Skyra | 2018-10-20