Niewytłumaczalne zjawiska

Tłumaczenie: Krzysztof Żak
Wydawnictwo: Marba Crown
Unerklarliche Phanomene

Książka Farkasa Niewytłumaczalne zjawiska składa się z trzech części: O realności tego, co fantastyczne, Białe plamy na mapie nauki oraz Świat bez granic. Co cechuje każdą z tych części? Celem autora jest ukazanie, że może istnieć coś, czego, racjonalnie rzecz biorąc, być nie powinno. Roznieca ona wątpliwość, jak określa to pisarz, czy aby na pewno wiemy to, co wiemy. Niewytłumaczalne zjawiska powinny dać do zrozumienia nawet najbardziej sceptycznie nastawionemu człowiekowi, iż faktów nie da się podważyć, a absurdalności świata wytłumaczyć. Świat wewnętrzny i zewnętrzny łączą mosty i wystarczy tylko na nie wejść, zwykł mawiać autor.

Roman Dłużniewski | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Życie jest formą istnienia białka, ale w kominie coś czasem załka.. Słowa Osieckiej są najlepszym opisem tej książki. Niby tyle wiemy a jednak okazuje się, że co rusz coś nas zadziwia, zaskakuje. I nie umiemy tego wytłumaczyć.

MariannaJ | 2014-01-26

Dostałam tę książkę na urodziny, gdy byłam jeszcze w podstawówce. Czytałam ją potem jeszcze kilka razy i zawsze towarzyszył mi ten dreszcz - mieszanka emocji, przerażenia, niedowierzania i niepewności. Wszystkie te historie zostały dobrze udokumentowane, a autor zadbał o poważne ich przedstawienie, więc od czasu, gdy po raz pierwszy przeczytałam tę książkę, nie mogę odpędzić od siebie myśli, że nie jesteśmy sami w tym Wszechświecie, i że bardzo mało wiemy nie tylko o nim, ale też o nas samych. Brrrr.

henio32 | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Książka przeznaczona dla miłośników ciekawych i bardzo dziwnych historii.
Składa się ona z trzech rozdziałów, 35 podrozdziałów a każdy z nich zawiera kilkanaście opowieści - razem mamy ze trzysta historii - liczy 334 strony. Sama książka pięknie wydana twarde okładki z obwolutą, szyta, bez zdjęć i map.
W swej treści porusza bardzo szerokie spektrum zagadnień z bardzo wielu dziedzin, dla przykładu parę tytułów podrozdziałów - "odejść w płomieniach", "tajemne siły", "księgi znikąd", "zmarli, którzy nie zaznali spokoju", "ślad duszy". Po tej próbce widać , że jest co czytać i mówiąc bardzo ogólnie jest tu o UFO, zmarłych, duszy , samozapłonach , zniknięciach, duchach, dziwnych stworzeniach, życiu pozagrobowym, dziwnych zjawiskach pogodowych i wielu wielu innych rzeczach.
Książka bardzo wciąga, zadziwia a nawet przestrasza / ja się bałem przy samozapłonie/, napisana bardzo przystępnym językiem. Autor niewątpliwie musiał wykonać olbrzymią pracę aby zebrać te wszystkie historie w jednym...

Fasoletti | 2017-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Książka Farkasa jest o tyle ciekawa, że autor nie bawi się w bajki. Prezentuje różne niewytłumaczalne zjawiska, takie jak samospalenie, zniknięcia ludzi czy statków lub samolotów, wędrujące trumny itp. ale wszystko poparte zeznaniami wiarygodnych świadków i solidną dokumentacją.
Farkas nie sili się również na próby wyjaśnienia tychże zjawisk. Ot, po prostu pokazuje, że takie rzeczy się dzieją, że ludzie tego doświadczyli, przedstawia teorie innych na temat natury tych zjawisk, samemu zachowując raczej dystans i obojętność.
Wśród wielu książek o tej tematyce szerzących niepotwierdzone lub wymyślone informacje, ta prezentuje się dość osobliwie.

Zielonooka | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Pierwszy raz zdarzyło mi się, że książkę mogłam przeczytać jedynie fragmentami. Zatrzymywałam się tylko na przytaczanych przez autora historiach (i to nie wszystkich) czy na co ciekawszych "analizach" (a tych ciekawszych było naprawdę niewiele). Dlaczego? Ponieważ jak dla mnie styl autora jest niezwykle męczący.

Już na samym początku autor mnie poirytował twierdząc, że wszyscy fizycy są niesamowicie inteligentni i w pewien sposób (wg autora) "lepsi" od reszty ludzi. Z kolei później zachwyca się on nad mistycyzmem, spirytyzmem, okultyzmem i tym podobnymi dziedzinami czy sprawami, które na kilometr śmierdzą ściemą. Taaa...
Owszem, były momenty, które w jakiś sposób mnie zaintrygowały i zaciekawiły, ale sądzę, że autor na samym przedstawieniu historii powinien skończyć, bo jakakolwiek analiza i chęć wytłumaczenia danego zjawiska, mu po prostu nie wychodzi.

Wymęczyłam się strasznie. Nawet nie chcę myśleć, jak wzrosła by moja irytacja i znużenie, gdybym czytała tę książkę od deski do...

Piotr1991Q | 2013-02-13

Dla tych, których fascynują niewyjaśnione zjawiska. Jedna z lepszych książek podejmująca zagadnienie.

Aisling | 2014-12-04

Wiem, że kiedyś czytałam, ale nic z niej nie pamiętam.

Oczytany | 2017-02-11
| 2012-11-28
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Dużo rzeczy niepojętych...i takich nie do pojęcia..:)
Chyba nawet niektórych wydarzeń poznać nie chciałem...lecz czytając książkę wiedziałem, że nie jest to baśń.

Magdalena | 2011-05-05

Niby książka naukowa, a jednak przystępna dla każdego i niezmiernie ciekawa.