Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem

Okładka książki Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irwin
Okładka książki Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem
Gregory BasshamEric Bronson Wydawnictwo: Helion Seria: Editio filozofia, etyka
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Editio
Tytuł oryginału:
The Hobbit and Philosophy: For When You've Lost Your Dwarves, Your Wizard, and Your Way (The Blackwell Philosophy and Pop Culture Series)
Wydawnictwo:
Helion
Data wydania:
2013-04-19
Data 1. wyd. pol.:
2013-04-19
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324668632
Tłumacz:
Olga Kwiecień-Maniewska
Tagi:
Filozofia Tolkien hobiit
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gra o tron i filozofia. Słowo tnie głębiej niż miecz William Irwin, Henry Jacoby
Ocena 6,1
Gra o tron i f... William Irwin, Henr...
Okładka książki Supernatural and Philosophy: Metaphysics and Monsters... for Idjits Galen A. Foresman, William Irwin
Ocena 0,0
Supernatural a... Galen A. Foresman, ...
Okładka książki Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie George A. Dunn, William Irwin, Nicolas Michaud
Ocena 7,1
Igrzyska śmier... George A. Dunn, Wil...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
221
144

Na półkach: ,

Hobbit i filozofia jest zbiorem tekstów różnych osób, które pisały o różnych zagadnieniach filozoficznych. Każdy z autorów w mniejszym lub większym stopniu odwołuje się do prac Tolkiena, głównie Hobbita oraz poglądów samego autora Śródziemia.

W tym zbiorze można poczytać o podobieństwach między poglądami Tolkiena i taoistami, o kosmopolityzmie i jego umiarkowanej wersji w Hobbicie, o starożytnym i chrześcijańskim poglądzie na chwałę, o cnocie według Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu, chciwości, wojnie sprawiedliwej, sztuce, pięknie, o roli zabawy, o poglądach Arystotelesa na szczęście i pech, o paradoksie fikcji. Jest też esej poświęcony problemowi boskiej wszechwiedzy i propozycji rozwiązania przez Boecjusza oraz o motywach romantycznych w Hobbicie i twórczości Wiliama Blake (tracenie niewinności przez dorastanie). Jest też rozdział z pogranicza teorii gier związany z podejmowaniem decyzji.

W kilku esejach znajdziemy też informacje na temat poglądów Tolkiena na technologię i maszyny. Tolkien był sceptycznie nastawiony do technologii, ponieważ uważał, że pozwala ona robić wiele rzeczy szybko bez zastanawiania się nad dalekosiężnymi konsekwencjami. Uważał też, że daje ona władzę człowiekowi przez którą staje się on wyalienowany od wyższych wartości oraz natury.

To co w książce mocno razi, to wielokrotne powtórzenia tych samych cytatów w różnych pracach. Prace też w oczywisty sposób różnią się stylem, ponieważ ten zbiór był współtworzony przez wielu różnych autorów. Książkę można polecić, ale raczej głównie fanom Środziemia. Całość czyta się średnio.

Hobbit i filozofia jest zbiorem tekstów różnych osób, które pisały o różnych zagadnieniach filozoficznych. Każdy z autorów w mniejszym lub większym stopniu odwołuje się do prac Tolkiena, głównie Hobbita oraz poglądów samego autora Śródziemia.

W tym zbiorze można poczytać o podobieństwach między poglądami Tolkiena i taoistami, o kosmopolityzmie i jego umiarkowanej wersji w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
437
435

Na półkach:

Czym jest książka Hobbit i filozofia …? Jest to zbiór tekstów – felietonów, esejów i artykułów grupy filozofów zajmujących się w szczególności kwestią filozofii w szeroko rozumianej literaturze. Jako główni autorzy wymienieni zostali Gregory Bassham, Eric Bronson i Wiliam Irwin, którzy współtworzyli również inne książki z serii … i filozofia (między innymi związanych z Narnią i Harrym Potterem). W książce znajdują się również artykuły innych znanych kulturoznawców, humanistów i filozofów.

......

Część z rozdziałów jest faktycznie bardzo ciekawa, inne można potraktować z przymrużeniem oka, jako wariację na temat tego, co autor miał na myśli. Mnie spodobały się pierwsze rozdziały dotyczące odnajdywania siebie oraz wojny sprawiedliwej.

Książkę należy traktować bardziej jako ciekawostkę dla miłośników twórczości autora. Taki dodatek po skończeniu czytania Hobbita. A po zakończonej lekturze będziemy mogli sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy w sobie coś z Hobbita, a w szczególności z Tuka 😉

http://www.czytajac.pl/2016/08/hobbit-filozofia/

Czym jest książka Hobbit i filozofia …? Jest to zbiór tekstów – felietonów, esejów i artykułów grupy filozofów zajmujących się w szczególności kwestią filozofii w szeroko rozumianej literaturze. Jako główni autorzy wymienieni zostali Gregory Bassham, Eric Bronson i Wiliam Irwin, którzy współtworzyli również inne książki z serii … i filozofia (między innymi związanych z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
588
33

Na półkach: ,

To tak naprawdę zbiór esejów różnych autorów, próbujących dopasować niektóre trendy filozoficzne do wydarzeń i zachowań znanych z "Hobbita". Z różnym skutkiem, co łatwe do przewidzenia.
Irytuje odwoływanie się do ciągle tych samych cytatów, ma się wrażenie, że "Hobbit" składa się de facto z kilkunastu bon motów. To jednak z mojego doświadczenia dosyć charakterystyczna cecha amerykańskich publikacji.
Skłamałbym jednak twierdząc, że książka nic nie wnosi. W kilku przypadkach zwraca uwagę na ciekawe zależności, które w przypadku obdarzonego klasycznym wykształceniem Tolkiena nie są na pewno dziełem przypadku.
Generalnie lepsze niż znacznie bardziej łopatologiczne "dzieło" Olsena, szczególnie w częściach odwołujących się do antycznych myślicieli.

To tak naprawdę zbiór esejów różnych autorów, próbujących dopasować niektóre trendy filozoficzne do wydarzeń i zachowań znanych z "Hobbita". Z różnym skutkiem, co łatwe do przewidzenia.
Irytuje odwoływanie się do ciągle tych samych cytatów, ma się wrażenie, że "Hobbit" składa się de facto z kilkunastu bon motów. To jednak z mojego doświadczenia dosyć charakterystyczna cecha...

więcej Pokaż mimo to

avatar
139
12

Na półkach:

Być może to właśnie z powodu ostatniej mody na tę tematykę (co szczególnie uwidacznia się w naszych kinach),a być może kwestią zupełnego przypadku (w końcu moi najbliżsi wiedzą o mojej fascynacji twórczością Tolkiena, o czym najwyraźniej pamiętali także przy wyborze świątecznego prezentu) w moje ręce wpadła książka autorstwa Williama Irwina, Gregory’ego Bassham oraz Erica Bronsona, zatytułowana „Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem”. Jako że w temacie filozofii jestem amatorem, z początku zmartwiłam się, że opracowanie to może być na tyle specjalistyczne iż przeczytanie go zajmie mi bardzo wiele czasu. Nic bardziej mylnego. Książka okazała się fascynującą lekturą, której zgłębienie zajęło mi zaledwie kilka dni. Napisana została językiem prostym, w przystępny sposób przybliża skomplikowane zagadnienia, a przede wszystkim pozwala odkryć głębię przesłania Tolkienowskiego „Hobbita”, którego dotychczas traktowałam jako zajmującą opowieść dla dzieci i uroczy wstęp do „Władcy Pierścieni”. Dzięki temu opracowaniu możemy się przekonać, jak wiele wartości kryje ta niepozorna historia. Uczy, że warto zawsze pozostać sobą w nowym otoczeniu, zmusza do refleksji nad teorią wojny sprawiedliwej (zwłaszcza, że nie do końca wiadomo, co myślał na ten temat sam Tolkien),zachęca do zastanowienia się nad paradoksem fikcji i ( jak to jest, że lubimy (bądź nie) podziwiamy lub współczujemy komuś, kto w zasadzie nigdy nie istniał?),a nawet… uczy szacunku dla przyrody. Polecam lekturę wszystkim, którzy lubią poszerzać swoje horyzonty.

Być może to właśnie z powodu ostatniej mody na tę tematykę (co szczególnie uwidacznia się w naszych kinach),a być może kwestią zupełnego przypadku (w końcu moi najbliżsi wiedzą o mojej fascynacji twórczością Tolkiena, o czym najwyraźniej pamiętali także przy wyborze świątecznego prezentu) w moje ręce wpadła książka autorstwa Williama Irwina, Gregory’ego Bassham oraz Erica...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Filozofia
    3
  • Tolkienistyka
    2
  • OWNED TBR
    1
  • Przyszłe nabytki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem


Podobne książki

Przeczytaj także