W pogoni za szczęściem

The pursuit of happyness
978-83-7508-004-9
biografia, autobiografia
MagdaS81

Chrisa Gardnera wychowały murzyńskie getto, matka dwukrotnie skazana za próby zabójstwa swojego wieloletniego partnera i niezliczone rodziny zastępcze. Nigdy nie poznał swojego biologicznego ojca, a wujowie, którzy mu go zastępowali, szybko zmarli. Zanim uciekł przed ojczymem-sadystą, zaciągając się do marines, przysiągł sobie, że jeśli sam kiedyś zostanie ojcem, za żadną cenę nie opuści swojego dziecka.

Kilka lat później Gardner znalazł się na ulicy razem z półtorarocznym dzieckiem. Nie poddał się rozpaczy i ani przez chwilę nie potraktował swojego syna jak balast. Zacisnął zęby i przyjął ofertę stażu w firmie brokerskiej, choć miało to oznaczać, że okres bezdomności się przedłuży. Wkrótce dopiął swego – po okresie próbnym zdobył pracę, dzięki której mógł zapewnić małemu Christopherowi warunki rozwoju, jakich jego ojciec nigdy nie miał.

Dziś Gardner, choć nigdy nie skończył college’u, nie wspominając nawet o studiach ekonomicznych, jest współwłaścicielem obracającej milionami dolarów firmy brokerskiej Gardner Rich & Company i żywym dowodem, że wciąż istnieją „pucybuci” na tyle wytrwali, by spełnić amerykański sen.

Aagniecha | 2014-06-30
Na półkach: Chrg, Przeczytane, AaJest
Przeczytana: 21 czerwca 2014

"W pogoni za szczęściem" jest biografią Crisa Gardnera. Posiada i jest on dyrektorem firmy Gradner Rich & Company. Podsumowując jest milionerem.
Historia ta ukazuje jak można wiele osiągnąć, mimo trudności życiowych. Dzięki wierze, nadziei i walce można od bezdomnego stać się milionerem.

Książka jest podzielona na trzy części: dzieciństwo; wkraczanie w dorosłość;rozwój kariery.
I księga - dzieciństwo
Cris przez pierwsze lata dzieciństwa nie miała matki - był w rodzinie zastępczej lub wychowywał go wujek. Jego matka i rodzeństwo, a także on mieli trudne życie. Wychował się w gestapo - czarnej dzielnicy, a ojczym znęcał się nad całą rodziną. Pił, a przez co ich bił, obrażał oraz zastraszał. Crisa matka była dobrą osobą: dbała o wychowanie dzieci (chciała by wyszły na dobrych i uczciwych ludzi) oraz zawsze zachęcała do nauki.
II księga - wkraczanie w dorosłość
Cris zaczyna pracować, doszkala się oraz w jego świat wkraczają kobiety. Od początku książki wiemy, że Gardner chce być...

Dorota | 2014-07-07
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2014

Książka, która opowiada niesamowitą historię człowieka, który pomimo wszystkich przeszkód jakie spotkał w swoim życiu, zwyciężył, osiągnął sukces. Czytając ją można naprawdę odzyskać nadzieję i wiarę w to, że wszystko jest możliwe i każdemu może się udać, ale trzeba mocno w to wierzyć.

kocham_cie | 2015-02-24
Na półkach: <2015, Przeczytane

Pokrzepiająca książka, o sile do życia, do trwania, do zapewnienia bytu sobie i dziecku. O tym jak można odbić się wręcz od dna... Polecam

karola | 2012-07-24
Przeczytana: 17 lipca 2012

Od dłuższego czasu na mojej półce oczekujących znajdowała się książka Chrisa Gardnera „W pogoni za szczęściem”. Co więcej, czekał też film o tym samym tytule… Postanowiłam jednak, że – jak zawsze – najpierw książka – potem film. I w końcu, kilka dni temu, zlitowałam się nad samą sobą i nad książką i zdjęłam ją z półki… co więcej, otworzyłam ją z zamiarem przeczytania. Postanowienie stało się ciałem.

Na początek kilka słów z okładki: „Autobiografia Chrisa Gardnera jest tak niewiarygodna, że aż trudno uwierzyć, że to życie napisało historię dla Hollywood, a nie odwrotnie. Autor otarł się o bezdomność, lecz zdołał stanąć na własne nogi, zdobyć stanowisko brokera na Wall Street. Dziś jest współwłaścicielem firmy obracającej milionami dolarów.”

Rzeczywiście historia niesamowita. Wychowany przez wujostwa i z doskoku matkę, która dwukrotnie przebywała w więzieniu, doświadczony przez partnera matki, bezwzględnego pijaka i brutala, dotknięty nieznajomością swojego biologicznego ojca…...

magdalena | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Historia naprawdę jak z filmu- od zera do milionera, typowy amerykański sen. Jest źle, jest bieda, jest ciężkie dzieciństwo,ale mimo to jest pasja, ciężka praca i przekonanie,że w życiu można osiągnąć więcej gdy się tego pragnie. Fajnie się czyta, można dodać sobie otuchy i pomarzyć,że może i mnie się kiedyś poszczęści tak jak Chrisowi?

Antonine | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 grudnia 2013

"to kim jesteś to Twoja prawdziwa wartość, dyplom, który możesz zabrać wszędzie i który nosisz stale przy sobie"

Pisząc to, Gardner, chciał przekazać nam ducha walki o lepsze jutro. I na pewno się mu to udało.

Pamiętajcie, że i wy możecie osiągnąć wszystko.

Olka | 2015-06-08

Inspirująca. Czytałam dawno temu, pamiętam że bardzo mi się podobała i chciałabym ją mieć na własność żeby czasem móc zaglądać.

makaronowa | 2013-05-04

poruszająca najgłębsze zakamarki duszy powoli upadajacej. pomaga się podnieść i zawalczyc raz jeszcze. bo warto.

Alicja | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: styczeń 2014

Nie chciałam czytać tej książki, bo obejrzany film mnie zdołował. Ale... film widziałam, a książki nie przeczytam?
Przeczytałam i stwierdziłam, że książka jest świetnie napisana. Wzruszająca, ale bez przesady.

Mr_BC | 2015-10-13
Przeczytana: 01 września 2015

Uwaga! ta książka ma mało co wspólnego ze świetnym filmem pod tym samym tytułem w którym występuje niejaki Will Smith w roli głównej. Rzadko się zdarza by film był lepszy od książki, a jednak...

Przestrzegam by nie sugerować się licznymi pozytywnymi opiniami pod tą książką, jak i tym bardziej nie sugerować się w/w filmem. Nie wiem co czytali inni użytkownicy tego portalu. Jeśli nie wierzycie to na amazon.com pod tą książką rekomendowałbym najpierw przeczytanie opinii z 1 gwiazdką. Żałuję, że nie zrobiłem tego przed.

Bohaterem jest afroamerykanin, który przez pierwsze 2/3 książki opisuje swoją młodość, w której przede wszystkim biedaczyna ma problem ze swoją potencją. Przez co często dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami seksualnymi, fascynacją kobietami, nagłą erekcją + problemami z narkotykami, kłamstwami, kradzieżami... później dostajemy też opisy zdrady swojej poukładanej żony, którą w konsekwencji z nudy seksualnej rzuca dla innej... tym razem wyuzdanej z którą...