Dawno temu w telewizji

Okładka książki Dawno temu w telewizji Kamil Bałuk
Okładka książki Dawno temu w telewizji
Kamil Bałuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Wydawnictwo Literackie
2023-09-27
2023-09-27
wspomnienia telewizja

Okładka książki Wodecki. Tak mi wyszło Kamil Bałuk, Wacław Krupiński
Wodecki. Tak m... Kamil Bałuk, Wacław...

📺„Dawno temu w telewizji” to cykl wywiadów z osobami „po drugiej stronie telewizji”, począwszy od reżyserów, scenarzystów, przez aktorów, dziennikarzy telewizyjnych na podcasterach skończywszy.

🧏‍♂️Kamil Bałuk przeprowadza wywiady z nutką sentymentów, wspominając dawne lata telewizji, okraszając je swoimi przemyśleniami z danego okresu. Z mojej perspektywy jest to o tyle ciekawe, że o niektórych formatach wcześniej nie słyszałem (Piraci, Rower Błażeja). Te programy, na dzisiejsze realia, ciężko by nawet porównać do któregoś z aktualnie prowadzonych audycji.

🫤Mam jednak trochę mieszane uczucia do całości i parę zarzutów. Z mojej perspektywy te krótkie wywiady to swoista laurka dla zaproszonych gosci. Bywają momenty, w których autor odchodzi od słodzenia odbiorcom, albo przynajmniej próbuje, sprowadzić rozmowę na tory bardziej obiektywne. Mimo tego, po przeczytaniu mam wrażenie, że leitmotiv dla całej książki zawiera się w myśli: „dawniej to było, teraz to nie ma”.

👏Wielu interesujących rzeczy, takich jak: sposób kręcenia „Miodowych lat”, realia pracy dziennikarskiej lat dziewięćdziesiątych, sposoby kręcenia seriali i teleturniejów, są przedstawianie przez rozmówców w ciekawy sposób. Często rzucają zupełnie inne światło na niektóre tematy, tłumaczą uchybienia, rzeczywistość. Muszę przyznać, że zaskoczeniem było dla mnie w paru momentach, że początki niektórych wielkich formatów to czysty przypadek. Jednak w wielu sytuacjach telewizja kłamie, szok! (i niedowierzanie) 🤣

🎬 Książkę polecam. Szczególnie po nadrobieniu podcastu o tej samej nazwie. Mimo wszystko ciekawy powrót do przeszłości 😉

Bardzo fajny powrót do bardzo ciekawych czasów. Zaimponował mi dziennikarz: zadaje naprawdę dobre pytania. Fajnie się to czyta, liczę na kontynuację.

Całość dobra, ale nierówne te wywiady. Khamidov, Fajbusiewicz i Kawalec przypadli mi najbardziej, może jeszcze Mołek, a reszty to po prostu nie pamiętam. Łepkowska to mam wrażenie, że na solidnym kiju usiadła. Nie wiem, czy reportersko dobrze to wypada, bo wywiadów za bardzo nie lubię czytać, ale skoro skończyłem, to musi być przynajmniej przyzwoicie.

Interesujący goście, odwołujący się do moich wspomnień. Najbardziej wciągające opowieści z E. Zapendowską i J. Kawalcem, najmniej historie z Roweru Błażeja, którego targetem nie byłam oraz aktorzy z Miodowych lat(tu nie zagrała ani forma ani treść). Słabym ogniwem jest dla mnie sam Autor, który zostawia wolność mówiącym, co rozumiem i szanuję (i ich traktuję jako właściwych autoròw),ale pytania K.Bałuki to raczej wypowiedzi wszystkowiedzącego kujona”.
Może jako program do posłuchania, było idealnie, ale wersja pisana zostawia mnie z pewnym niedosytem.

Nie znam podcastów które ponoć autor nagrywa więc nie wiedziałem czego się spodziewać. Sama deklaracja, że nie interesują go anegdoty z planu była niepokojąca bo myślę, że na to głównie nastawiali się potencjalni czytelnicy. W zamian dostali informację, że Łepkowska nie miała telewizora, a Zapendowska dokarmiała ulubionego cielaka. Oczywiście wciąż warto to przeczytać jeśli pamięta się emisję opisywanych programów ale można to było zrobić jeszcze lepiej.

Kilka ciekawych rozmów, które nabrały nawet biograficznego rysu i które można było pociągnąć dalej, ale na potrzeby tematyki książki idealne. Nie rozumiem głosów oburzenia, opierających się na tym, że "za dużo gadali o obecnych czasach". Moim zdaniem kontekst teraźniejszej pracy osób związanych z tamtymi czasami także jest ważny, tak jak ich szersza działalność. Ciekawy i dobrze zaplanowany zbiór wywiadów, nawet dla osób, które nie czują owej "osnowy" programów z dawnych lat. Jest też kilka smaczków z telewizyjnego życia – przyjemna lektura na początek roku :)

Forma luźnej rozmowy sprzyja szybkiemu czytaniu książki. Najciekawsza moim zdaniem była rozmowa z Okiłem Khamidovem. Niestety zbyt często rozmowa schodzi na inne tematy, wątki osobiste, w ogóle nie związane z programami. Najgorzej czytało się chyba rozdział z Żakiem i Barcisiem, ponieważ panowie zamiast odpowiadać na pytania, ciągle wzajemnie sobie przerywali, przez co właściwie nie dowiadujemy niczego konkretnego o produkcji miodowych lat. Zdecydowanie bardziej polecam posłuchać Podcastexu ;).

Ksiazka 5/10 bo tylko polowa wywiadow jest ciekawa. Zbyt czesto autor odbiega od tematu ksiazki a skupia sie na zyciorysie rozmówców i tym czym zajmuja sie ibecnie co jest albo nudne albo przypomina artykuly z plejady albo plotka.

Nostalgiczna, ze sporą kolekcją wspomnień i ciekawostek dotyczących kulisów pracy w mediach w dobie tranformacji oraz przełomu lat 90 i dwutysięcznych. Sylwetki ludzi, których znamy, ale nie zawsze pod kątem czy od strony pokazanej w książce, na którą składają się wywiady z różnymi postaciami medialnymi.

Czyta się dobrze - są tu wątki ciekawsze i mniej ciekawe. Wszystko zależy od czytelnika. Bo mimo tego, że wszyscy wywodzimy się ewolucyjnie z czasów "dwóch kanałów" i kiedyś oglądało się po prostu to, co "leciało w telewizorze", to jednak gusta mogliśmy mieć różne. Każdy mógł te czasy zapamiętać inaczej.

Chyba, że to tylko filtr różnorodności, jaki nakładamy sobie dziś, mając współczesne doświadczenia medialne i audiowizualne. Tak czy siak do książki zajrzeć warto, choćby na jeden wywiad, na przykład z ulubioną, lub pamiętaną postacią. Dla starszych czytelników może to być fajna emocjonalna wycieczka. Dla młodszych - realne świadectwo jak to kiedyś było w telewizji - kiedy nie było Tik Toka, Insta, czy nawet Gadu-Gadu...

Czyta się dobrze - są tu wątki ciekawsze i mniej ciekawe. Wszystko...

Pamiętacie "Randkę w ciemno" i kandydatów ukrytych za wachlarzem? A może kojarzycie serial "Miodowe lata" i niezastąpiony duet Krawczyka i Norka? A głośne reality show "Bar" lub program "Idol"?

Lata 90. w dużej mierze kształtowała telewizja. Ograniczona liczba kanałów i rozrywka serwowana prosto do domów. O wyznaczonych godzinach emitowane były programy, na które czasami czekało się cały tydzień. Poranki były serwowane programy dla dzieci i młodzieży, popołudniami telewizję oglądała całą rodzina, a wieczory zarezerwowane były na rozrywkę i programy dla dorosłych.

Ta książka to właśnie powrót do tych lat i odświeżenie wspomnień, a jednocześnie sięgnięcie dalej, bo aż za kulisy znanych programów, teleturniejów, seriali czy reality shows. Rozmowy z osobami, które były twarzą lub stały za tym co oglądała niemal cała Polska.

Ich zwierzenia, wspomnienia, anegdoty i prawda o tym jak trafili do takich programów jak "Idol" czy "Randka w ciemno", jak wyglądało ich życie zanim stali się znani i rozpoznawalni oraz co robili, gdy zakończyli daną współpracę.

Autor stawia dociekliwe pytania dzięki którym poznajmy słodko gorzkie wspomnienia przedstawiające realia telewizji, o których wielu z nas nie miało pojęcia. Sukcesy, nieudane produkcje zaszufladkowanie, mobbing, godziny spędzone na planie lub w terenie. To wszystko ukazuje zupełnie inne oblicze telewizji, niż to, które widzieliśmy na szklanych ekranach.

P.S. wiedzieliście, że Jacek Kawalec śpiewa teraz w Budce Suflera??

• Przeczytane 2023
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Dawno temu w telewizji