Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie dla Mugoli

Okładka książki Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie dla Mugoli William Irwin
Okładka książki Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie dla Mugoli
Helion
2011-07-27
2011-07-27
Edyta Stępkowska

Okładka książki Gra o tron i filozofia. Słowo tnie głębiej niż miecz William Irwin, Henry Jacoby
Gra o tron i f... William Irwin, Henr...
Okładka książki Supernatural and Philosophy: Metaphysics and Monsters... for Idjits Galen A. Foresman, William Irwin
Supernatural a... Galen A. Foresman, ...
Okładka książki Hobbit i filozofia. Prawdziwa historia tam i z powrotem Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irwin
Hobbit i filoz... Gregory Bassham, Er...
Okładka książki Igrzyska śmierci i filozofia. Rzecz o podglądactwie George A. Dunn, William Irwin, Nicolas Michaud
Igrzyska śmier... George A. Dunn, Wil...

Faktycznie na początku książka była interesująca, porównywanie fabuły HP do rozważań filozofów. Autorzy sprytnie zaczęli książkę ciekawymi tematami m.in. życie po śmierci, miłość, dusza. Nie dajmy się zwieść wg. mnie działanie jest celowe i wykorzystuje techniki manipulacji. W dalszych rozdziałach zobaczymy nawiązanie tego co próbują nam obecnie wcisnąć na każdym kroku politykę LGBT, rząd światowy, brak tożsamości narodowej itp. Ciekawy chwyt, posłużenie się książkami Rowling do tego typu zamiarów, muszę przyznać że prawie się na to nabrałam. Nie polecam ta książka nie ma nic wspólnego z HP

Początek mnie zaciekawił, bo dawno nie miałam styczności z Potterem, a to tak wyglądało jak streszczenie z omówieniem. I lekko napisane. Ale już te wywody filozoficzne - co z czym się łączy i jaki filozof ma dany pogląd na duszę, śmierć, przeznaczenie, miłość, itd., to już nie dla każdego. Mnie nudziło;) Nawiązania do Pottera przeczytałam, a resztę omijałam. W sumie ciekawe, że taką rozbudowaną ideologię można dołożyć do tej sagi.

Każdy fan Harry'ego Pottera na pewno i tak przeczyta, nie zważając na opinie..., ale trzeba przyznać, że zbiór eseji na nowo umożliwi odkryć magiczny świat Pottera. Poruszane są bardzo ciekawe tematy jak miłość, dusza czy śmierć. Co najważniejsze, wszystkie wątki filozoficzne są bardzo składnie i jasno przedstawiane, więc nawet jeżeli ktoś za filozofią nie przepada, na pewno coś nowego wyciągnie z tej lektury!!

To druga książka związana z Harrym Potterem, którą ostatnio nabyłem. I tak jak na pierwszej się zawiodłem, tak tą pozycją jestem absolutnie zachwycony. Z wielu powodów.

Zacznijmy od tego, że jak tylko przejrzałem tytuły kolejnych rozdziałów, od razu nabrałem ochoty na lekturę. I rzeczywiście, autorzy (bo jest ich wielu, to zbiór kilkunastostronicowych esejów pisanych przez różne osoby zajmujące się naukowo filozofią) podejmują arcyciekawe tematy. Są tu teksty bardzo mocno sięgające do różnych poglądów filozoficznych, są też takie, które bardziej przypominają ćwiczenie (grę),albo zagadkę, jak na przykład zastanawianie się, czy Syriusz Black, kiedy zamienia się w psa, jest bardziej psem, czy samym sobą w ciele psa. Jest tu sporo rzeczy, na które sam zwróciłem uwagę i które sam rozumiałem tak, jak opisują autorzy, ale równie często dany temat stawał się dla mnie jeszcze ciekawszy i jaśniejszy niż wcześniej, co każe również jeszcze bardziej docenić geniusz Rowling. Każdy fan Pottera znajdzie tu wątki, które zmuszą go do myślenia, a niekiedy sprawią, że jego postrzeganie książek Rowling będzie pełniejsze.

Drugą sprawą jest sama filozofia. Jest jej sporo - od częstego odwoływania się do Sokratesa, Platona i Arystotelesa, przez Kartezjusza, aż po bardziej współczesnych filozofów. Nie jestem ekspertem w filozofii (dlatego chcę, żeby książkę przeczytał też mój Brat, który mi powie coś więcej na ten temat),więc choć na pewno nie są to niesamowicie pogłębione sprawy, to jednak dowiedziałem się bardzo wielu rzeczy o poglądach wspomnianych przed chwilą osobistości. I bardzo się z tego cieszę. Książka więc nie tylko bawi, ale i uczy - i to bardzo różnych rzeczy.

Podkreślić też należy, że jest ona świetnie napisana. Chodzi mi nie tylko o to, że czyta się ją błyskawicznie i z prawdziwą przyjemnością, która jest tym większa, że widać iż autorzy również bardzo kochają Harry'ego Pottera. Przede wszystkim jest to wszystko napisane w sposób przystępny i zrozumiały. Jasne, trzeba się trochę niekiedy wysilić i skoncentrować, ale generalnie każdy powinien być w stanie przyswoić sobie wszystkie wątki i poglądy w niej poruszone. Uwielbiam jak ktoś umie opowiadać o skomplikowanych sprawach w przystępny sposób.

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że we wstępie do książki okazało się, że to tylko jeden z tomów całego cyklu. Otóż grupa osób zajmujących się naukowo filozofią (głównie w USA) postanowiła, że będzie przybliżać i popularyzować zagadnienia, którymi się zajmują. A że kochają popkulturę to uznali, że wykorzystają ją do tego, by dzięki niej tłumaczyć filozofię. Jak łatwo się domyślić, mam już w domu kolejne pięć tomów cyklu. I nie wykluczam kolejnych zakupów. Jeśli ktoś jest fanem książek Rowling, to Harry Potter i filozofia jest pozycją absolutnie obowiązkową.

W wstępie jeden z autorów wyjaśnia nam, że książka służy popularyzowaniu filozofii u fanów Portiera, a także analizie tego, co Rowling chciała nam przekazać w słynnej sadze.
Oczekiwałam sporo po tej książce. Jakieś interpretacje, nieznane fakty z życia autorki, cenne wskazówki.

Największym plusem tej powieści jest duża ilość przykładów, ciekawie teorie i nawet zmuszanie się do różnych humorystycznych fraz.

Jednak przede wszystkim jest to książka filozoficzna, co oznacza, że nie jest skierowana do wszystkich. Trudny język zawiera wiele dziwnych słów. Temat Harry’ego Pottera odsuwał się na dalszy plan, by ustąpić miejsca starożytnym filozofom, ich dziełom i ideom.
Chciałam poznać świat Harry’ego Pottera nieco bliżej, odnaleźć przekaz „ukryty między wierszami”, jednak się zawiodłam. Prawdą jest, że więcej tu filozofii, niż Harry'ego Pottera.

Harry Potter i filozofia jest to pozycja dość... nużąca. Nie mam oczywiście na myśli, że nudna, ale pewne rozdziały ciężko się czyta. Niby tekst pisany w prosty sposób, a jednak jest w nim coś ciężkiego i odpychającego. Każdy rozdział zaczynałam z ciekawością, tylko po to, aby przerwać w połowie i zrobić sobie mocną kawę. W tej chwili poczułam intensywną potrzebę, przekartkowania tej książki, aby móc spojrzeć na nią świeżo. Wiecie co? Wrócę tu po jej ponownym przeczytaniu. * biegnie po kawę *

Książka omawia filozoficznie wiele aspektow serii o Harrym Potterze. Polecam ja dla fanow tejże serii, chociaz moze byc doac trudna do czytania i w pewnych momentach nudna. Nie wnosi ona za duzo do postrzegania historii.

Książka zawiera wiele cennych informacji odnośnie świata Harry'ego Pottera. Jak dla mnie, za bardzo filozoficzne podejście, ale może komuś coś takiego się spodoba ;)

Super pozycja. Nie tylko dla fanów!

Super pozycja. Nie tylko dla fanów!

Poza ciekawostkami o Harrym, to trochę dorabianie ideologii i udowadnianie, że jest coś, czego nie ma.

• Harry Potter
  • 2015

Dodaj cytat z książki Harry Potter i filozofia. Przewodnik po Hogwarcie dla Mugoli