Zawierucha

Okładka książki Zawierucha Stanisław Krzemiński
Okładka książki Zawierucha
Stanisław Krzemiński Wydawnictwo: Znak Cykl: Drogi do wolności. (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Drogi do wolności. (tom 3)
Znak
2018-11-12
2018-11-12

Trzecia część nie odbiega jakością od pozostałych dwóch. Niestety popełniłam błąd i ostatnie 150 stron książki nie były już taką przyjemnością.
Moim błędem było obejrzenie pierwszych trzech odcinków serialu "Drogi wolności", które zniechęciły mnie do czytania.
Opinię o serialu zamieściłam na filmweb.pl

Opinię o serialu zamieściłam na filmweb.pl

Ostatnia część przygód Maryni, Lali i Aliny. Jak na początku miałam swoją faworytkę, tak im dalej tym wszystkie mocniej mnie irytowały. Wiadomo, że świat wtedy wyglądał inaczej – był na pewno mniej stabilny i znacznie mniej przyjazny kobietom, jednakże niemniej – ich decyzje to zwykły zbitek zbiegu okoliczności i nierozwagi.
Mocno raził mnie naturalizm tej powieści – pewnie można by to jednak dla niektórych uznać za plus. Ja niestety do nich nie należę.

Mocno raził mnie naturalizm tej powieści –...

Koniec 1918 r. Polska odzyskuje niepodległość i zaczyna odbudowywać swoje struktury państwowe. Jednocześnie zaczynają się walki o ustalenie granic. W tym czasie siostry Biernackie dalej rozwijają swoją gazetę i mierzą się z dylematami, jakie stawia przed nimi życie. Targają również nimi sercowe rozterki, zaś życie rodziny Biernackich ulega gwałtownej zmianie, na co wpływ powoli odkrywane przez jej poszczególnych członków tajemnice. Siostry Biernackie stopniowo zaczynają zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę niewiele wiedzą o swojej rodzinie.

Znajomość Aliny i Rudolfa zacieśnia się. Najstarsza z sióstr Biernackich stara się ukrywać przed rodziną fakt, że jest w związku ze starszym od siebie mężczyzną. Jednocześnie dzięki pomocy i miłości Rudolfa coraz mocniej angażuje się w działalność redakcyjną. Staje się również aktywną uczestniczką wydarzeń zachodzących w odradzającej się Rzeczypospolitej.

Marynia zaś nadal oczekuje na powrót Szymona z frontu. Ma nadzieję, że jak najszybciej wezmą ślub. Tymczasem jej ukochany stacjonuje we Francji jako jeden z żołnierzy Błękitnej Armii i powoli szykuje się na wyjazd do Polski. Marynia, zaś odkrywa z przerażeniem, że Karol Doster zaczyna ją adorować. Choć dziewczyna nadal kocha swojego narzeczonego, to odkrywa, że zaczyna coś czuć do Dostera.

Lala, zaś po odkryciu tajemnicy dotyczącej Ludwiga próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Choć odczuwa żal do swojego ukochanego i cierpi z tego powodu, nie może o nim zapomnieć. Niedługo odkrywa, że spodziewa się dziecka. Zdaje sobie sprawę, że niedługo tajemnica o jej związku z Ludwigiem wyjdzie na jaw.

Z całego cyklu "Drogi do wolności" ten tom podobał mi się najbardziej (choć i dwa poprzednie też były dobre). Bardzo dużo jest w nim akcji i emocji. Bohaterki muszą częściej mierzyć się z trudnymi decyzjami oraz stawiać czoła nowej sytuacji. Zaczynają również na jaw wychodzić głęboko skrywane sekrety, które wpływają na relacje w rodzinie.

Najbardziej poruszył mnie wątek Lali, która boi się ujawnić prawdę, o tym kim jest Ludwig i co ich łączyło. Z jednej strony jest zła na swoją ciotkę, że ta ukrywała przed nią sekret dotyczący ich domniemanego pokrewieństwa, zaś z drugiej nadal kocha Ludwiga i ma nadzieję, że niedługo będą razem. Zbliża się również do swojej matki i odkrywa, że mają one ze sobą wiele wspólnego. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że choć mieszkały razem i ona ją wychowywała, to tak naprawdę nigdy nie miała okazji, by ją bliżej poznać.

Reasumując. "Zawierucha" stanowi udane zwieńczenie cyklu pt. "Drogi do wolności". Jedyną wadą jest to, że tom ten mógłby być dłuższy. Odczuwam niedosyt, z powodu tego, że autor mógł więcej napisać na temat dalszych losów sióstr Biernackich oraz przedstawić tego, jak ułożyło się ich życie po latach. Mimo tego uważam, że jest to bardzo dobra książka. Polecam.

Ostatnia część z cyklu "Drogi do wolności", która opowiada o kilku pokoleniach kobiet, które muszą jakoś odnaleźć się w obliczu trudniej sytuacji w ich ojczyźnie. W trzeciej części książki nadchodzi upragniony koniec Wielkiej Wojny, nasze bohaterki po raz pierwszy biorą czynny udział w wyborach. Alina, Marynia i Lala nadal wspólnie prowadzą "Iskrę", gazetę stworzoną ich wspólnym wysiłkiem. Każdą z nich targają też sercowe rozterki. Alina rozpoczyna romans ze znacznie starszym mężczyzną, zaś Marynia do tej pory oddana swojemu mężowi, z przerażeniem zauważa, że coraz częściej w jej myślach zamiast Szymona pojawia się ktoś inny. Jednak największą tajemnicę skrywa Lala, która spodziewa się dziecka i ukrywa przed bliskim tożsamość jego ojca. Jak się okazuje, ukochany Haliny- Ludwig, chociaż sam nie ma o tym pojęcia,jest związany z przeszłością seniora rodu Biernackich - Ignacym.
Wciągający cykl napisany przez Stanisława Krzemińskiego, który inspirowany zapiskami prowadzonymi przez swoją matkę postanowił stworzyć historię rodziny Biernackich. Losy bohaterów zostały zekranizowane w serialu "Drogi wolności", na który, każdej niedzieli, czekałam z niecierpliwością.
Do tej pory przeczytałam tylko dwie części, gdyż niestety nie dokupiłam jeszcze "Jesiennego poniedziałku". Jednak pomimo tego, że nie przeczytałam ich w kolejności chronologicznej to jestem oczarowana historią sióstr Biernackich.

Tytuł trzeciej części w pełni oddaje sens historii sióstr Biernackich. Kompletna zawierucha. Dotyczy zarówno czasów powojennych w odradzajacej się Polsce, prac w tygodniku ISKRA oraz życia prywatnego mlodych kobiet. Wciągająca wręcz porywająca, pełna uczuć i najtrudniejszych wyborów. Sztuka sama w sobie!

Polecam wszystkim, którzy lubią powieści obyczajowe z historią w tle.

Polecam wszystkim, którzy lubią powieści obyczajowe z historią w tle.

Dobrze napisana saga.Wiele ciekawych wątków nie tylko historycznych.

Dobrze napisana saga.Wiele ciekawych wątków nie tylko historycznych.

Mam pewien niedosyt i chcę jeszcze, uważam że historię można dalej rozwinąć.

Mam pewien niedosyt i chcę jeszcze, uważam że historię można dalej rozwinąć.

Tom III nic nie stracił na wartości, akcja mocno się rozpędza a losy trzech sióstr mocno się komplikują. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

• Przeczytane 2019
  • Historyczne