Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać39
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant7
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magdalena Niedźwiedzka
Źródło: materiały wydawnictwa
14
6,7/10
Magdalena Niedźwiedzka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Odbyła staże na uniwersytetach w Manchesterze i Londynie. Od dwudziestu lat pracuje w uczelni technicznej, równolegle pisząc powieści, najczęściej historyczne i biograficzne. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne i bezskutecznie oswaja stare pianino. W życiu kieruje się dewizą „jakie myśli, taki los”. Na swój nie narzeka.
6,7/10średnia ocena książek autora
904 przeczytało książki autora
2 367 chce przeczytać książki autora
24fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Patronat LC
2021
Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand
Magdalena Niedźwiedzka
Patronat LC6,4 z 30 ocen
212 czytelników 5 opinii
2021
Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów
Magdalena Niedźwiedzka
6,1 z 71 ocen
200 czytelników 14 opinii
2019
Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów
Magdalena Niedźwiedzka
7,0 z 93 ocen
270 czytelników 24 opinie
2019
Opowieści z angielskiego dworu. Diana
Magdalena Niedźwiedzka
6,6 z 88 ocen
204 czytelników 12 opinii
2017
Opowieści z angielskiego dworu. Karol
Magdalena Niedźwiedzka
6,2 z 135 ocen
297 czytelników 24 opinie
2017
Opowieści z angielskiego dworu. Camilla
Magdalena Niedźwiedzka
6,3 z 64 ocen
160 czytelników 13 opinii
2017
Patronat LC
2017
Maria Skłodowska-Curie. Geniusz i siła miłości
Magdalena Niedźwiedzka
Patronat LC6,6 z 209 ocen
748 czytelników 54 opinie
2017
Patronat LC
2016
Powiązane treści
Rozmowy
2
Aktualności
LubimyCzytać
6
Książki na Dzień Mamy: literatura obyczajowa i kryminał
Aktualności
LubimyCzytać
2
Ta historia wydarzyła się naprawdę. „Pokolenie dżinsów“ Dato Turaszwili
Aktualności
LubimyCzytać
4
George Sand - kobieta o niejednym obliczu
Polskiemu czytelnikowi George Sand znana jest głównie jako wieloletnia partnerka Fryderyka Chopina. Wśród biografów kompozytora jej postać budziła skrajne emocje – Iwaszkiewicz,...
Aktualności
LubimyCzytać
7
Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC
Czekając z utęsknieniem na pierwsze promyki wiosennego słońca, polecamy zatopić się w lekturze literackich nowości. Półki w księgarniach wprost uginają się od świeżutkich pozycji!...
Aktualności
LubimyCzytać
3
Patronaty tygodnia
W ten poniedziałek polecamy siedem nowości wydawniczych, które ukazały się pod patronatem lubimyczytać.pl. Co znajdziecie wśród nich? Jak zwykle sporo powieści – niektóre z nich...
Aktualności
LubimyCzytać
6
Patronaty tygodnia
Koniec sierpnia przynosi nam premierę dwóch tytułów ukazujących się pod patronatem lubimyczytać.pl. Pierwszy z nich to współczesne spojrzenie na biografię królowej-dziewicy, a...
Popularne cytaty autora
- Pani zadaniem nauka pozwala wejść na wyższy poziom rozwoju? - Owszem, a polityka strąca nas o szczebel niżej – przyznaje madame Curie słod...
- Pani zadaniem nauka pozwala wejść na wyższy poziom rozwoju? - Owszem, a polityka strąca nas o szczebel niżej – przyznaje madame Curie słodko. - Skład dynamitu w Baltimore nie wybuchł dlatego, że Nobel wynalazł dynamit – kontynuuje Maria. – Tragedią jest zbrodnicze wykorzystywanie zdobyczy nauki, brak troski o robotników, brak właściwych zabezpieczeń, żądza osiągnięcia jak największych zysków jak najmniejszym kosztem. To polityka, nie nauka, za to odpowiada.
2 osoby to lubiąCiekawe, że tylko tajemnice, o których ujawnieniu marzysz, nigdy nie wychodzą na jaw.
2 osoby to lubią
Najnowsze opinie o książkach autora
Opowieści z angielskiego dworu. Karol Magdalena Niedźwiedzka
6,2
W tym wypadku zemściło się na mnie to, że nie przeczytałam blurba i wzięłam się za książkę niejako z automatu – bo o angielskiej rodzinie królewskiej. I to się zemściło. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego!
W powieści poznajemy historię miłości (obecnie już) króla Karola III i królowej Camilli, ale w wersji sfabularyzowanej. Zapowiadana w opisie księżna Diana również się pojawia, ale nie da się ukryć, że stanowi tu bardziej postać drugoplanową. Tak jakby miała jedynie uwypuklić głębię uczucia, które połączyło nieszczęśliwych kochanków.
Dla Diany początkowo była to historia jak z bajki. Uwierzyła, że pokochał ją następca tronu i nagle została księżniczką. Gdy zaczęła sobie uświadamiać, że tak naprawdę jest tą trzecią, bo Karol jej nie kocha, zaczęła uprzykrzać mu życie.
Nieszczęśliwy książę nie potrafił jej zrozumieć (a może też nie chciał?). Ożenił się pod wpływem nacisków rodziny i kochanki – właściwie z książki dowiadujemy się, że to głównie Camilla namawiała go do tego małżeństwa. Uważała, że Dianą będzie łatwo sterować i że młoda dziewczyna szybko zaakceptuje jej własną rolę na dworze. Właściwie po ślubie miało się niewiele zmienić…
Magdalena Niedźwiedzka w niesamowicie plastyczny sposób ukazała, jak sypią się marzenia całej trójki. Karol nie mógł spędzić reszty życia u boku ukochanej kobiety, a poczucie obowiązku wobec korony popchnęło go w małżeństwo bez miłości. Camilla zdawała sobie sprawę, że rodzina królewska nigdy jej nie zaakceptuje w roli przyszłej królowej, więc zdecydowała się na małżeństwo z Parker-Bowlesem i szybko wdała się w ponowny romans z Karolem… A Diana nigdy nie powinna się w tej układance pojawić. Wygląda jednak na to, że bardziej zakochała się w wizji bycia księżną niż w samym Karolu…
Powieść czyta się bardzo szybko, a losy bohaterów (mimo że wiemy, jak potoczyła się ta historia) intrygują. Autorka świetnie pokazała złożoność charakterów postaci i ich motywacje.
Prawdziwa gratka dla fanów rodziny królewskiej :)
Przed burzą Magdalena Niedźwiedzka
7,2
Nie lubię w tej powieści haotycznego sposobu przedstawienia bohaterów, tego "skakania" co dwa zdania od jednego do drugiego, to do kogoś kolejnego - szczególnie dotyczyło to kobiecych postaci: Agaty i Marianny,co chwilę musiałam sprawdzać "aha, to o kim teraz mowa, że jest taka a taka?". Już pomijam że i chyba sama autorka się pogubiła, która z bohaterek jaka ma być bo ze dwa razy wyłapałam nieścisłości, że opisywała ktorąś jakoś a potem zaprzeczała tym cechom (w opisie osoby a nie zdarzeniach). No i zgrzyta mi to wolnościowe myślenie o swojej roli i miejscu w świecie, jakie obie bohaterki prezentują - nie w tamtych czasach, nie w tamtym rejonie geograficznym i nie z tą pozycji społeczną (zubożała szlachcianka nie miała możliwości aby zdać się na własne siły bo okoliczności społeczne jej to praktycznie uniemożliwiały) - przez co drażni mnie trochę brak wiarygodności historycznej ( a sięgając po tę pozycję miałam nadzieję na jednak dużą wiarygodność). Niemniej jakoś jednak wciągnęły mnie losy tych rodzin i być może sięgnę po kolejną część.