Jesienny poniedziałek

Okładka książki Jesienny poniedziałek Stanisław Krzemiński
Okładka książki Jesienny poniedziałek
Stanisław Krzemiński Wydawnictwo: Znak Cykl: Drogi do wolności. (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Drogi do wolności. (tom 2)
Znak
2018-09-03
2018-09-03
siostry pokolenia niepodległość

Drugi tom "połknęłam" w kilka godzin. Niewiarygodne, jak te wszystkie, z początku luźno ze sobą związane, wątki zacieśniają się i splatają z każdym kolejnym rozdziałem.
Całość świetnie dopełniają listy Dawida do jego zmarłej żony.
Mam tylko jedno małe zastrzeżenie, a mianowicie epizod z Basią i Michałem odrobinę trącił Sienkiewiczem, ale Ci bohaterowie, choć równie ciekaw, nie dorastają bohaterom Sienkiewicza do pięt.

Całość świetnie dopełniają listy Dawida do jego zmarłej żony.

Kontynuacja historii sióstr Biernackich, które niezależnie od wszystkiego i wszystkich postanawiają założyć gazetę i stworzyć dla siebie miejsce w nowej Polsce. Ich nowa gazeta rozpoczyna funkcjonowanie, a na horyzoncie pojawiają się nowe romanse - kto się zakocha, a czyje serce zostanie złamane?

Drugi tom sagi „Drogi do wolności” to katastrofa. Przeraźliwie nudna i ciągnąca się w nieskończoność fabuła nie pozwoliła na przeczytanie całości. Poddałam się gdzieś w połowie. Pierwszy tom też początkowo nie zachęcał, lecz gdzieś w okolicy setnej strony jednak mocno zaciekawił. Tutaj niestety nic takiego nie miało miejsca. Żałuję, że kontynuacja historii kilkupokoleniowej rodziny Biernackich okazała się tak bardzo nieudana. Dodatkowo żal ten potęguje fakt, że poprzednia część dawała nadzieję na naprawdę intrygującą i wciągającą sagę. Szkoda, że nic z tego nie wyszło.

Rok 1918. Siostry Biernackie przygotowują się do wydawania pierwszego numeru swojej gazety pt. "Iskra" i planują swoją najbliższą przyszłość. Na drodze dziewcząt zaczynają pojawiać się nowe problemy. Tymczasem kończy się I wojna światowa i zbliża się moment odrodzenia Rzeczypospolitej.

W związku ze sprawami dotyczącymi uruchomienia gazety Alina udaje się do Wiednia, gdzie poznaje Rudolfa Katznera, wziętego dziennikarza. Doskonali przy nim swój warsztat pisarski, a z czasem odkrywa, że czuje do niego coś więcej, niż zwykłą przyjaźń.

Marynia oczekuje na ślub z Szymonem i oczekuje na dzień, kiedy wróci z frontu. Angażuje się jednocześnie w sprawy związane z pracą redakcyjną.

Lala zaś utrzymuje korespondencję z Ludwigiem. Odczuwa to, że coraz mocniej go kocha, ale jednocześnie pragnie bliżej go poznać i dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Niebawem jej romans wychodzi na jaw.

W drugim tomie cyklu "Drogi do wolności", mamy okazję poznać dalsze losy rodziny Biernackich a także ich smutki i radości. Oprócz rozwinięcia istniejących z poprzedniego tomu wątków (m.in. sprawy przeszłości Ignacego i jego związku z matką Ludwiga),pojawiają się tu także nowe postacie, których motywy postępowania skrajnie się różnią, a także nowe wątki. Każda z nich będzie mieć mniejszy lub większy wpływ na życie rodziny Biernackich.

Bardzo podobały się fragmenty, które przedstawiały rywalizację pomiędzy redakcjami poszczególnych gazet oraz fragmenty dotyczące tworzenia przez bohaterki własnego tytułu. Można w nich znaleźć nawiązania również do czasów współczesnych. Dzisiaj również mamy bowiem do czynienia z faktem, kiedy to dziennikarze prześcigają się między sobą w dotarciu do konkretnych informacji i nie szczędzą sobie przy tym razu. Autor ukazuje nam również to, że i dzisiaj niektórzy początkujący dziennikarze wchodząc na rynek medialny muszą przebić szklany sufit i pokonywać stawiane im kłody pod nogi, by osiągnąć sukces i stawać się rozpoznawalnym. Tutaj też ukazany jest przykład, że uczciwą pracą i stopniowym stawianiem sobie celów, można osiągnąć bardzo wiele i nie należy się poddawać, jeśli coś pójdzie nie tak.

Ponadto portrety psychologiczne członków rodziny Biernackich zostały mocno pogłębione. Bardziej widoczne są zmiany w ich postępowaniu i we wzajemnych relacjach, na co wpływ miały poniekąd działania wojenne i dotychczasowa przeszłość. Najbardziej można to odczuć z przypadku sióstr Biernackich, które są bardziej dojrzałe i częściej mierzą się z wyzwaniami stawianymi im przez życie.

Uważam, że "Jesienny poniedziałek" jest tak samo dobry jak "Iskra", a nawet i lepszy. Zauważyłem, że więcej emocjonujących jest momentów i mniej zastojów w porównaniu z poprzednim tomem. Nie mogę doczekać się zwieńczenia tego cyklu. Mam nadzieję, że ostatni tom również mi się spodoba, jak dwa poprzednie.

Czasami zbyt nachalne trąci patriotyzmem, ale myślę, że to raczej duch czasów niż celowy zabieg autora.

2026

Przygodę z sagą Krzemińskiego rozpoczęłąm już po obejrzeniu serialu. Podobało mi się że w Iskrze akcja skupia się na przeszłości rodu, młodych latach ojca dziewcząt,czego zabrakło w serialu.
Jesienny poniedziałek wyznacza cezurę wojny i referuje przemiany społeczno-polityczne w roku 1918. Najpierw dogorywa cesarstwo,a Polacy pragną odzyskać niepodległy byt. Kobiety walczą o swoje prawa, w tym prawo wyborcze, a siostry Biernackie decydują sę założyć gazetę. Wspiera je w tym dziele ciotka Emilia. Niestety mężczyżni niełatwo ustępują pola przebojowym kobietom, nadal są one przez wielu uważane za słabe istoty nie mające o polityce,ekonomii czy zarządzaniu pojęcia.
Może niektórzy czytelnicy uznają częśc poświęconą zmaganiom o wydanie gazety za nużącą, ale mnie osobiście ten wątek przypadł do gustu. Dziewczyny dzielą między siebie funkcje, Marysia przeprowadza wywiad z politykiem Witosem, by przykuć uwagę potencjalnych czytelników gazety. Sprawy lokalu na drukarnię,doboru pracowników,tematyki pisma pochłąniają większość tego tomu.
Rozwija się też wątek miłosny Lali, która jest zafascynowana Ludwigiem i nawet samowolnie przybywa do Wiednia by go zobaczyć. Niestety winy ojca spadną na jej głowę, bo namiętność,której się oddali jest zakazana. Aby ustrzec dziewczynę przed życiowym błedem,na odsiecz rusza ciotka, niestety post factum.
Nawet u Aliny coś drgnęło w sprawach sercowych gdy poznała redaktora Jana Frista. Marrysia zaś tęskni za swoim narzeczonym,a wieśći od niego sa albo skąpe,a lbo niepokojące. Czas wielkich przemian doskonale odmalowany, a Krzemiński potrafi misternie spleść różne wątki i odtworzyć klimat tamtej epoki. Jaki kształt przyjmie Polska, jak swobody wywalczą kobiety? To tez lekcja trudnego patriotyzmu,od której nie można się oderwać.
Polacy oganizują własne oddziały, pojawia się mąż opatrznościowy- Piłsudski.

1961

Piękna i ciekawa kontynuacja "Iskry",choć muszę przyznać ,że trochę gorzej mi się czytało-trochę mniej się dzieje w życiu samych sióstr,a więcej jest o powstaniu pierwszego numeru gazety.
Alina i Marysia zmagają się z problemami "Iskry", walczą z każdą przeciwnością,a Lala cały czas myśli tylko o ukochany,choć może i do Aliny uśmiechnie się miłosne szczęście w postaci przystojnego redaktora.
Anna,matka dziewcząt również przeżywa miłosną przygodę.
Pięknie napisana historia trzech sióstr na tle końca I wojny światowej,w przeddzień odzyskania niepodległości,napisana tak lekkim piórem,że całe te napięcie i wyczekiwanie niepodległości czuć niemal na każdej kartce.

Podobnie jak poprzedni tom czytało się bardzo przyjemnie. Losy 3 sióstr wciągają bez końca. Na początku pałałam dużą sympatią do Lali, teraz bohaterka mnie irytuje. Za to Alina jest znacznie ciekawsza postacią niż w poprzedniej części. Cieszę się że w porę zaprzestałam oglądanie serialu. Te trzy książki przedstawiono w okrutnych pigułkach! Tam się dzieje o wiele więcej! W tym wypadku koniecznie najpierw książki a potem serial. Szkoda że serial wyprzedził premiery książek :(

Mnie ta pozycja nie powaliła, brakowało mi tego "cosia", który nie pozwala odłożyć książki.

Stanisław Krzemiński Jesienny poniedziałek Zobacz więcej